Цікаве

Вчені відкрили таємницю формування нашої галактики Чумацький Шлях

Близько двох мільярдів років тому Чумацький Шлях накрив кулю з мільйона зірок, поки гравітаційне тяжіння нашої галактики не перетворило його в зоряний потік завдовжки 27 тисяч світлових років. Нове дослідження, що вивчає “космічне кладовище” із цих древніх зірок на задвірках нашої галактики, дає змогу припустити, що вона не була народжена в нашому куточку Всесвіту. Унікальні джерела можуть допомогти нам зрозуміти, звідки родом Чумацький Шлях, повідомляє 1News.

Незвичайна колекція зірок названа потоком Фенікса на честь сузір’я, в якому вона була виявлена. Ця формація відома як “зоряний потік” – довгастий ланцюжок зірок, яка раніше була кульовим, щільно упакованим скупченням стародавніх зірок.

Існує близько 150 відомих кульових скупчень, які патрулюють околиці гало Чумацького Шляху, холодного і розрідженого простору. Але коли дослідники вивчили хімію десятків яскравих червоних гігантських зірок, що містяться у “Феніксі”, вони помітили щось дивне: у них була незвично низька “металічність”, тобто в них більше легких елементів, таких як водень і гелій, і менше важких. Це означає, що зірки дуже старі й народилися задовго до формування Чумацького Шляху. За словами астрономів з Обсерваторії Карнегі в Пасадені, теоретично цього не повинно бути.

“Низька металічність говорить нам про те, що вони, мабуть, сформувалися в інший час і навіть в іншому місці. “Фенікс” являє попереднє покоління кульових скупчень. Його зірки в кінцевому підсумку помруть – вибухнуть або розсіються, а їхні останки будуть змішані з іншими нашими світилами в Чумацькому Шляху”, – пояснює Джерейнт Льюїс, астроном з університету Сіднея, один із співавторів відкриття.

Щоб з’ясувати, звідки з’явився “Фенікс”, міжнародна команда дослідників використала англо-австралійський телескоп у межах спектроскопічної зйомки Південного зоряного потоку, проєкту, присвяченого пошуку подібних стародавніх потоків у Чумацькому Шляху. Такий спосіб вивчення астрономи ще називають зірковою археологією – вони дають змогу заглянути на мільярди років назад, щоб реконструювати народження нашої галактики.

З’ясувалося, що Чумацький Шлях виріс завдяки “космічній їжі” з давніх кульових скупчень. Коли щільно упакована група зірок відхиляється занадто близько до Чумацького Шляху, гравітація від нашої більшої галактики розриває їх, витягає в довгий ланцюжок і поступово притягує. Після того, як злиття закінчується, залишаються скелети від колишніх скупчень, – ці зоряні потоки є справжніми зоряними кладовищами, що протікають через Чумацький Шлях. Так сформувався потік Фенікса, який виявився на задвірках галактики.

Як саме кульові скупчення виявилися біля Чумацького Шляху, досі залишається космічної загадкою. Наше поточне розуміння таке, що в ранньому Всесвіті хмари газу колапсують і спалахують, утворюючи мільйон зірок “за одним разом”. Нові результати кидають виклик цій гіпотезі, припускаючи, що вони з’явилися навіть тоді, коли таких елементів у Всесвіті було набагато менше.

Відкриття вражає, каже Ана Бонак, дослідник з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, яка не брала участі в дослідженні. “Я сподіваюся, що це всього лише верхівка айсберга: серед десятків подібних зіркових потоків, які обертаються навколо нашої Галактики, може бути більше посланців з раннього Всесвіту. Незабаром ми зможемо зібрати всі ці шматочки головоломки, щоб отримати загальну картину того, як виникла наша галактика Чумацький Шлях”.

Джерело: Nature

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close