Цікаве

Вчені створили першу масштабну карту поширення мікроскопічних водоростей на узбережжі Антарктиди

На знімках з космосу налічується майже 1700 ділянок, де сніг від них став зеленим

Британські дослідники створили першу масштабну карту поширення мікроскопічних водоростей на узбережжі Антарктиди. На знімках з космосу налічується майже 1700 ділянок, де сніг від них став зеленим.

Про це повідомляє 1NEWS.

Вчені відзначають, що організми, які живуть завдяки фотосинтезу, витягають вуглекислий газ з атмосфери. Вони також відіграють ключову роль в колообігу поживних речовин в одному з найвіддаленіших регіонів Землі.

“Вони – первинні виробники на початку харчового ланцюжка. Будь-які зміни, що відбуваються з мікроводоростями, суттєво позначаються на його подальших ланках”, – заявив керівник дослідження, доктор Метт Дейві з університету Кембриджа.

Відстежити зелені водорості з космосу – технічно не так просто.

Перебуваючи на землі, помітити зміну кольору снігу нескладно, але набагато важче визначити його з орбіти на тлі поверхні з сильною здатністю відбивати світло.

На щастя для дослідників, високоточні датчики на апараті Європейського космічного агентства Sentinel-2 мають підвищену чутливість саме в тій частині спектру, яка була необхідною для спостережень.

Об’єктом дослідження був Антарктичний півострів – смуга землі, яка простягається від берега льодового континенту у напрямку до Південної Америки. Скупчення водоростей помітно переважно на його західному березі, а дві третини з них – на островах, розсипаних уздовж узбережжя.

Загалом мікроводорості покривають площу майже у два квадратних кілометри. Це означає, що вони щорічно споживають приблизно 500 тонн двоокису вуглецю, що, як підрахували вчені, відповідає викидам від 875 тисяч середньостатистичних автомобільних подорожей в Британії.

Антарктичні мікроводорості вперше описали експедиції 1950-х і 1960-х років.

Вони виглядають мальовничо, коли фарбують снігові схили широкими кольоровими смугами, що контрастують з навколишньою білизною. Це улюблене видовище і тема фотографій для туристів з круїзних кораблів.

Для процвітання цим організмам необхідна достатня кількість води в рідкому стані, тому їх можна зустріти на снігових ділянках, де температура не падає набагато нижче нуля.

Вони також сильно залежать від наявності тюленів, пінгвінів та антарктичних птахів, таких як поморники і домініканські чайки, чиї екскременти є джерелом потрібного водоростям азоту та інших речовин.

Цікаво, що станеться з цими водоростями, якщо в Антарктиці потеплішає. Температура на півострові швидко зростає, починаючи з другої половини минулого століття, і кліматичні моделі пророкують, що ця тенденція збережеться в наступні кілька десятиліть.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button