Цікаве

Вчені стверджують, що забруднення повітря викликає депресію

Учені з Університетського коледжу Лондона детально проаналізували 25 досліджень про вплив чистоти повітря на психічне здоровʼя, опублікованих до кінця 2017 року, інформує 1NEWS з посиланням на thebabel.com.ua.

Вони зʼясували, що існує прямий звʼязок між депресією та рівнем забруднення повітря.

Свій метааналіз команда опублікувала в журналі Environmental Health Perspectives.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, вміст ТЧ2,5 (найдрібніших твердих частинок діаметром 2,5 мікрона або менше) не повинен перевищувати у середньому 10 мікрограмів на кубометр повітря (мкг/м³) для середньорічних показників, а разово — 25 мкг/м³ на добу. У Лондоні, для порівняння, рівень забруднення перевищує ці норми і в середньорічному вираженні досягає 13,3 мкг/м³, а в Делі він вдесятеро вищий — близько 133 мкг/м³.

Учені виявили, що депресія корелюється з довготривалим перевищенням норми забруднення. Наприклад, у людини, яка живе протягом хоча б пів року в місцевості з вмістом ТЧ2,5 у повітрі, що вдвічі перевищує норми ВООЗ, ризик розвитку депресії буде приблизно на 10% вище, ніж у того, хто живе в більш чистому районі.

Підвищений ризик самогубства повʼязаний з впливом більш великих часток — ТЧ10. При збільшенні концентрації ТЧ10 на 10 мкг/м³ ризик вчинити суїцид протягом трьох днів зростав на 2%. Звʼязок забруднення з тривожними розладами був менш чітким, а психоз і біполярний розлад не показали стійкої кореляції з рівнем частинок у повітрі.

Поки невідомо, який механізм впливу забруднення на нашу психіку. Є дані, що крихітні тверді частинки можуть проникати в кров і досягати тканин мозку. Також відомо, що забруднення повітря впливає на запалення, яке, як вважається, повʼязане з депресією. Є деякі свідчення того, що частинки, які потрапили в організм, можуть впливати на гормони стресу. Велика кількість інших чинників, таких як рівень шуму або життя поблизу зелених зон, ускладнює дослідження в цій області.

 

 

 

 

 

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close