Цікаве

Вчені стверджують, що танення льодовиків уже не зупинити

Швидкість танення льодовиків в цілому залежить від двох чинників

Заходи, спрямовані на скорочення викидів парникових газів, не приведуть до зупинки танення льодовиків при поточному рівні середньорічної температури атмосфери Землі – вони можуть лише незначно сповільнити його. До такого висновку прийшли кліматологи з Бременського університету, – повідомляє 1NEWS з посиланням на Republic.

Швидкість танення льодовиків в цілому залежить від двох чинників: на тривалих проміжках часу (кілька тисячоліть) вона пов’язана з взаємодією льодовика і суші, на якій він знаходиться, а на більш коротких (десятки або сотні років) – з взаємодією льодовика і навколишньої атмосфери. Для кожної температури атмосфери існує рівноважна маса крижаного щита – чим далі від цієї маси знаходиться льодовик, тим швидше він тане.

В рамках дослідження вчені провели комп’ютерне моделювання процесів танення Антарктичного і Гренландського крижаних щитів при різних температурах. Як з’ясувалося, при поточній середньорічній температурі загальна маса льодовиків значно перевищує рівноважну – відхилення становить близько 36%. Це пов’язано, в першу чергу, з тим, що за останні кілька десятиліть в результаті антропогенної діяльності середня температура занадто швидко підвищувалася і льодовики не встигали танути до рівноважного стану.

Як показали дослідження, навіть якщо середня температура буде залишатися на нинішньому рівні, для досягнення стійкої маси льодовик повинен розтанути настільки, що цього вистачить для підвищення рівня Світового океану на 10 сантиметрів.

Після цього вчені змоделювали поведінку льодовиків з урахуванням різних варіантів викидів парникових газів. Як виявилося, різниця в підвищенні рівня океану при різних обсягах викидів є незначною – основним фактором, що впливає на танення, є температура.

Таким чином, вчені прийшли до висновку, що штучне скорочення викидів вуглекислого газу не зможе зупинити танення льодовиків, а лише незначно сповільнить його. У той же час, дослідники підкреслили, що на більш тривалих проміжках часу ефект може виявитися більш значним; для цього необхідне проведення нових досліджень.

Back to top button