Цікаве

Вчені припускають, що з чорних дір можна добувати енергію в необмеженій кількості

Чорні діри можна використовувати як генератори енергії, пише 1NEWS з посиланням на УНІАН.

Таке твердження висунули вчені після успішного проведення експерименту, покликаного довести теорію про те, що такі надзвичайно масивні космічні об’єкти можуть виробляти енергію в ході “надзвичайно дивної фізики”.

Дослідники зі Школи фізики й астрономії Університету Глазго підтвердили роботу Роджера Пенроуза за 1969 рік. Тоді британський фізик допустив, що енергія може бути створена шляхом занурення об’єктів, таких як ракета, в чорну діру й розділення їх на двоє. Потім повертаючи назад одну з половин, можна отримати додаткову енергію в процесі віддачі через обертання чорної діри.
Пенроуз допускав, що цю енергію можна зберегти й використовувати для того, щоб живити цілі світи. Однак, експериментального його теорію перевірити було неможливо. Тож він допускав, що з інженерної точки зору це могли б зробити хіба що дуже розвинені позаземні цивілізації.

В 1971 році фізик Яків Зелдович допустив, що теорію Пенроуза можна перевірити за допомогою викривлених світлових хвиль, проектованих на поверхню, що обертається. Однак, для цього поверхня повинна була б робити щонайменше мільярд обертів на секунду. Таке навіть зараз зробити навряд чи вдасться. Нарешті вчені з Глазго знайшли спосіб продемонструвати ефект Пенроуза за допомогою звукових хвиль, які досягають поверхні, що обертається, значно повільніше.

Використовуючи коло динаміків, вчені послали звукову хвилю в бік пінопластового диску, який обертався. До тилової сторони були прикріплені два мікрофони, які фіксували, коли звукові хвилі проходять через диск. В такий момент тон підвищувався на 30%. Це явище називають обертальним ефектом Допплера. “Лінійна версія ефекту Допплера всім відома. Феномен можна спостерігати, коли звучить сирена швидкої, наприклад. І здається, що її тон підвищується з наближенням машини до слухача.

Це відбувається тому, що звукові хвилі доходять до слухача значно частіше, коли машина близько. Обертальний ефект Допплера схожий, але відбувається в круговому просторі. Якщо поверхня обертається досить швидко, частота може поводитися дуже дивно. Вона може змінити полярність з позитивної на негативну, а в ході цього процесу відібрати трохи енергії в обертальної поверхні”, – пояснила співавтор експерименту Маріон Кромб.

Під час експерименту вчені виявили, що тон звукової хвилі зіштовхнувся з диском і опустився настільки низько, що людське вухо було не здатне його почути. Але після проходження через диск звукова хвиля була посилена на 30% у порівнянні з початковим станом. На думку вчених, це доводить, що теорія Пенроуза вірна. І подібний ефект можна досягти і у випадку чорних дір.

 

 

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close