Цікаве

Вчені дійшли висновку, що озонова діра скоро зникне

Процес розширення озонової діри сповільнився, зараз її розміри і «глибина» стають меншими. За результатами спільних досліджень українських і австралійських учених озонова діра як явище повинна зникнути до 2050-2070 років, інформує 1NEWS з посиланням на navkolonas.com.

Про це йдеться в інтерв’ю завідувача лабораторії фізики космосу фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, старшого наукового співробітника Національного антарктичного наукового центру Геннадія Міліневського.

Фізик пояснив, як утворюється озоновий шар. Міліневський каже, що ультрафіолетові промені Сонця виробляють дисоціацію молекул кисню, окремі атоми кисню об’єднуються з молекулами кисню і виходять молекули озону, що складається з трьох атомів кисню.

Оскільки в зимовий час в Антарктиці температура в стратосфері сильно падає до -70 – 80 градусів Цельсія, утворюються так звані полярні стратосферні хмари з замерзлими оксидами азоту і водою, і на частинках цих хмар збирається хлор.

З’явився хлор у великій кількості через виробництва фреону (є в наших холодильниках). Фреон у поверхні Землі, додає вчений, стійкий нейтральний газ, але тим не менше він дифундує в атмосферу, потрапляє в стратосферу, де вже більше ультрафіолету, який його розбиває і звільняє вільний атом хлору.

У свою чергу один атом вбиває тисячу молекул озону (реакція – O3 + Cl → ClO + O2). А коли ClO вільно руйнується, знову з’являється вільний атом хлору, який знову взаємодіє з озоном і призводить до його руйнування.

Відзначимо, згідно з Монреальського протоколу, була встановлена заборона на викид фреонів і перехід на інші гази. Однак викинутий хлор живе в атмосфері 50-70 років. Зараз ми спостерігаємо, що його стало менше. Зараз кількість викидів хлору зменшилася, це призвело до того, що якщо раніше озонова діра розширювалася і «поглиблювалася», то зараз цей процес сповільнився.

Цікаво, що озонова діра запобігає потепління клімату в центральній і східній частині Антарктиди, вона привела до того, що створюється стійке огорожу внутрішньої Антарктиди від теплих мас повітря.

 

 

 

 

 

 

 

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close