Цікаве

В Україні хочуть розширити права вагітних жінок у трудових відносинах

Уряд пропонує заборонити відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату через вагітність або вигодовування дитини

Кабмін пропонує розширити право на працю жінок під час вагітності, пологів і вигодовування дитини.

Відповідний урядовий законопроєкт, який передбачає заборону дискримінації вагітних жінок у трудових відносинах, зареєстровано у Верховній Раді, – інформує 1News.

Зазначається, що чинним законодавством, зокрема, статтею 21 Кодексу законів про працю України, передбачена заборона будь-якої дискримінації у сфері праці залежно від стану здоров’я, проте ця норма не охоплює категорії вагітних жінок та жінок, які народжують.

“Вагітна жінка не може вважатися хворою або нездоровою лише на підставі свого фізіологічного стану”, – пояснюють в Кабміні.

Ще одна обставина, яка, як вважають в Уряді, потребує врахування в законодавстві, – це грудне вигодовування дитини. Аналіз рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, ЮНІСЕФ, МОЗ України дає підстави вважати, що найбільш важливим є грудне вигодовування немовляти в перший рік після народження. Оптимальний вік дитини для припинення грудного вигодовування – це 1-1,5 року.

З огляду на це проєктом акта пропонується встановити законодавчі гарантії для жінок, які вигодовують дитину віком до півтора року.

Також проєктом акта удосконалюється процедура надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами з метою недопущення зменшення післяпологової частини цієї відпустки, що передбачено Конвенцією Міжнародної організації праці № 183.

“Стрімкий розвиток суспільства і перегляд соціально-трудових стандартів, зменшення гендерних стереотипів потребує перегляду системи трудових гарантій, зміщення законодавчого фокусу на батьків, які доглядають за грудними дітьми, підвищення правового захисту вагітних жінок і жінок, які годують дитину”, – йдеться в пояснювальній записці до проєкту.

Згідно з текстом документу, пропонується заборонити відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату через вагітність або вигодовування дитини.

Окрім цього, забороняється розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до півтора року, крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації.

Також йдеться про заборону застосування праці жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім нефізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню.

Крім того, забороняється залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Зазначається, що перелік важких робіт та робіт зі шкідливими й небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Водночас встановлюється гарантія щодо звільнення вагітної від виконання роботи на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, що проводяться у зв’язку з вагітністю, у робочий час. Так, на час проведення обстеження за жінкою зберігається середня заробітна плата.

Джерело: ZN.ua

Back to top button