Цікаве

В Миколаєві відроджують «Ракети» на підводних крилах (відео)

У Миколаєві запустили теплохід на підводних крилах «Ракета», який ходить по Південному Бугу і долає за півтори години майже 100 км. Одна з «Ракет» ходить на Кінбурнську косу. Вартість квитка – 204 грн. Стільки ж треба заплатити за велику валізу чи рюкзак, але люди не шкодують гроші, говориться у сюжеті «ТСН».

Як зазначається, перші судна на підводних крилах в СРСР з’явилися в 1957 році. Швидкість складала 80 кілометрів на годину. Паливо коштувало копійки, будувати нормальні автошляхи було дорого, та й автомобільна промисловість лише починала копіювати західний пасажирський автопром. Тому «Ракети», «Метеори», «Комети» дуже швидко стали звичним транспортом не лише на великих річках, таких як Дніпро чи Буг. «Ракети» ходили до маленьких селищ, куди, окрім як річкою, не можна було потрапити взагалі.

В Україні в 1970-х ходило більше 150 «Ракет». Річковий пасажирський транспорт в Україні в 1969 році перевіз майже 21 мільйон пасажирів. Та в 1990-х усе полетіло шкереберть.

«Вони не витримали конкуренцію з автомобільним транспортом. В радянські часи були інші умови. Ніхто не рахував економіку таких перевезень. Цей флот став невигідним», – повідомив заступник директора Департаменту, начальник відділу формування нормативно-правової бази у сфері морського та річкового транспорту Олексій Геращенко.

Тому згодом більшість зі 150 «Ракет» продали за кордон. Частина тих суден досі ходять в Греції, в Тайланді і навіть Канаді. І лише чотири «Ракети» знову ріжуть крилами воду на півдні України.

Відроджена «Ракета» – вже не радянська, а саме українська. Дві з чотирьох ракет зробили в 2002 році у Феодосії. На тому заводі сьогодні роблять військові кораблі для російської армії.

«Ракета» оснащена справжнім двигуном від Mercedes потужністю 1000 кінських сил. За годину він споживає 160 літрів соляри на годину. За подорож з’їсть 240 літрів. Множимо на ціну на заправках – отримуємо 6576 гривень – тільки в один бік.

Коли в Україні «Ракети» були нікому не потрібні, їх тут все ще виробляли на замовлення західних компаній. Зокрема, дві зробили для Нідерландів.

Плани були дійсно наполеонівські – почати з малого, а потім будувати власні «Ракети» – і не лише для відновлення сполучення по всьому Дніпру, Десні та малим річкам. А й для початку пасажирських перевезень потужними морськими катамаранами в Варну та Стамбул. Але виявилося, що крім миколаївських ентузіастів та їхніх пасажирів це нікого не цікавить. За словами заступника директора підприємства, компанія отримала збитків за 2017 рік в розмірі 7,5 мільйонів гривень при перевезенні 26 тисяч пасажирів, що фактично є дотуванням на кожного пасажира 288 грн.

Причина – в цінах на пальне та додаткових платежах. В Україні весь річковий транспорт платить акцизний збір на кожен літр дизельного пального. До того ж судно платить рентну плату за користування річкою і збір за проходження кожного шлюзу.

Законопроект про ліквідацію цих платежів уже три роки лежить в парламенті. В Мінтрансі розводять руками: «На річку катастрофічно не вистачає коштів. Ще рік тому на річку виділялося 39 мільйонів. І цих коштів не вистачало взагалі ні на що».

Tags

Останні новини

One Comment

  1. я в ШОКЕ,депутат потратил на неделю 15 лимонов в отпуске,а тут на речку выделяют 39-мля к стенке депутатов и карманы почистить,ХОДАРКОВСКОГО историю повторить бы с Украинским акцентом

Back to top button
Close