Українські археологи відновлюють розкопки найбільшого трипільського поселення
Давнє городище біля села Тальянки Черкаської області вважається найбільшою трипільською стоянкою у світі — в IV тисячолітті до нової ери тут жили близько 15 000 осіб, передає 1NEWS з посиланням на Укрінформ.
Археологи планують відновити розкопки трипільського поселення між селами Тальянки та Легедзине, — повідомив директор заповідника «Трипільська культура» Владислав Чабанюк.
Реконструкція поселення Тальянки
До складу заповідника, створеного у 2002 році, входять 11 поселень часів трипільської культури. Найбільше з них — Тальянки, засноване у 3600 — 3500 роках до н. е. і включене в список найбільших міст в історії людства.
Поселення виявили завдяки аерофотозйомці, а перші розкопки почалися тут в 1981 році. Городище охоплювало від 1500 до 2800 будівель, розташованих концентричними колами. Багато будов мали два поверхи, а їх стіни і стелі були прикрашені червоними і чорними візерунками.
Відносно чисельності населення дослідники не прийшли до єдиної думки, але більшість істориків оцінює її в 15 000 осіб, а ряд вчених вважають цю оцінку заниженою. У селі Легедзине в рамках заповідника діє музей Трипільської культури просто неба, де стародавні будинки відтворені в натуральну величину. Крім цього, в музеї експонуються посуд трипільців, їх знаряддя праці, глиняні статуетки тварин і людей, наконечники для стріл і т.п. Наукові фонди заповідника складають понад 10000 одиниць з 46 поселень.
Реконструкція трипільської хати в музеї села Легедзине
Трипільська культура досягла розквіту між 5500 і 2750 роками до н. е., охопивши величезні території між Карпатами і Дніпром на територіях сучасної України, Молдови і Румунії. Трипільці створили високорозвинену хліборобську культуру, яка майже не мала аналогів в ту епоху.
Багато років розкопки біля села Тальянки фінансував лорд Бертран Кост, але через епідемію COVID-19 минулого року сезон був зірваний. Якщо дозволить епідеміологічна ситуація, то роботи відновлять у 2021-му.