Цікаве

Україна вимирає: державі загрожує масштабна криза

Демографічна криза в Україні — вже реальність. Внаслідок багатьох причин з країни за останні 5 років виїхали сотні тисяч людей. Соціологи починають переживати, адже крім еміграції наявна ще й депопуляція — українців більше вмирає, ніж народжується.

Україна вимирає: державі загрожує масштабна криза

Яка реальна ситуація і чому нас стає менше — розповідає 1News.

Головне:

  • Українці масово емігрують за кордон. Рахунок іде на сотні тисяч осіб. Причин багато: війна, корупція, бідність;
  • Ще одна проблема  депопуляція. В Україні більше людей помирає, ніж народжується. За даними ООН, до 2050 року українців буде трохи більше 36 мільйонів;

Населення скорочується

Основний відтік людей почався з 2014 року. Логічно  агресія з боку Росії у Криму і на Донбасі, хвиля різких доларових стрибків, страх перед майбутнім змусили людей залишати країну. Підрахувати, скільки українців точно виїхали, складно, адже востаннє масштабний перепис населення був ще у 2001 році. З того часу багато що змінилося.

Державні органи, перш за все прикордонна служба, Міністерство закордонних справ і служба статистики ретельно ведуть підрахунок тих українців, які виїхали. За даними Держстату, щороку 1,2-1,3 мільйона осіб їдуть на заробітки. Основні напрямки  Польща, Росія, Чехія, Італія та інші країни ЄС.

Фахівці ООН раніше вони підрахували, що до 2050 року населення України складе 36,4 мільйона осіб за умови нинішніх тенденцій.Зменшення буде, але не таке катастрофічне, як раніше заявляв МЗС.

При цьому кількість людей працеактивного віку (20-59 років) скоротиться на 6,6 млн. Кількість людей у віці 60 років і старше збільшиться на 2,6 млн.

Українців народжується менше, ніж помирає

Ще одна важлива демографічна проблема — в країні стрімко падає народжуваність. За інформацією Держстату, кількість померлих перевищила кількість народжених у пропорціях 100 до 57. Зазначається, що дана статистика не враховує захоплені території Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим.

Насправді за 26 років незалежності українців стало менше на 9 мільйонів осіб.

Дані дослідження побічно підтвердила і Лідія Ткаченко, науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України. На її думку, в Україні досить низька народжуваність, при цьому тривалість життя нижча, ніж в середньому по Європі.

“Це і хвиля різкого скорочення народжуваності, коли покоління були вдвічі менші. В кінці 90-х, на початку 2000-х років. Ті діти, які зараз закінчують школу, це одні з найменших поколінь”, — пояснила вона.

Для відповіді на це питання варто розуміти, чому люди виїздять з України. Причин декілька:

  • Військові дії на Донбасі, а також загроза повномасштабного вторгнення Росії;
  • Економічні проблеми: відносно низька заробітна плата, корупція, відсутність можливостей заробити адекватні гроші і неконкурентні умови роботи для бізнесу. Україна посідає за підсумками 2018 року 71-е місце у рейтингу Doing Business. Для порівняння, Білорусь — 37, Чехія — 35, Польща — 33;
  • Соціальні проблеми: медицина, освіта і загалом рівень життя нижчий, ніж у сусідніх країнах.

“Повернуться тільки ті, хто там не приживеться. Або якщо тут буде дуже хороший темп розвитку, на що я сподіваюся. Ми можемо повторити шлях Середземноморських країн. Наприклад, Італія, Греція, Іспанія, Португалія — вони ж були донорами, населення виїздило, а потім почало повертатися. Якщо в країні буде все добре, а там не дуже, до нас можуть і повернутися”, — пояснила директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Елла Лібанова.

Поки ситуація в економіці помітно не покращилася, у Міністерстві закордонних справ запропонували створити окремий орган для роботи з українськими мігрантами. Судячи із заяв міністра Павла Клімкіна, йдеться про повноцінну роботу Українського Інституту.

“Ми доклали чимало зусиль і часу до створення Українського Інституту — афілійованого з МЗС, але незалежної структури, яка має поширювати нашу культуру за кордоном і підтримувати зв’язок з іноземними українцями, ставати епіцентром життя діаспори”, — зазначив міністр.

У нового відомства вже є сайт, бюджет (близько 20 мільйонів гривень у 2018 році), щоправда, поки ніякої конкретної інформації про діяльність Інституту немає.

“З діаспорою працювати потрібно. І якщо ми працюємо з тими, хто виїхав давно, то зараз треба включатися з тими, хто поїхав зовсім нещодавно, хто ще вважає себе громадянином України. З тими, хто поки ще декларує бажання повернутися. Навіть якщо це не посприяє масовому поверненню людей, вони так чи інакше представляють країну за кордоном і про Україну іноземці дізнаються в першу чергу від них. Так ось, якщо діаспора поливатиме брудом Україну — це дуже погано, а якщо будуть позитивно говорити — зовсім інший ефект”, — впевнена Лібанова.

В цілому позицію Елли Лібанової підтримує і її колега, соціолог Олексій Позняк. За його словами, працювати з діаспорою потрібно, адже це перш за все імідж країни в усьому світі.

“Взаємодіяти потрібно. Думаю, що в ідеї створити Український Інститут є сенс. Багато українців зараз працюють на сезонних роботах, вони за фактом не залишають країну, тому говорити про глобальну проблему не варто. Інше питання — країну залишають кваліфіковані фахівці і багато роботодавців вже відчувають їхню нестачу”, — наголосив у коментарі Позняк.

Що стосується зниження народжуваності, то тут соціологи закликають державу всіляко стимулювати тривалість життя. На жаль, в Україні люди живуть менше, ніж жителі інших європейських країн.

“Головна увага має бути приділена тому, щоб люди жили якомога довше. Бо у нас просто катастрофічно низька тривалість життя як для європейської країни. Ми відстаємо навіть від країн Латинської Америки. Зараз у нас для чоловіків в середньому це 67 років, для жінок 76 років. Це дуже мало”, — вважає соціолог Лідія Ткаченко.

Особливу увагу також варто приділяти і стимулюванню народжуваності: соціальна і грошова підтримка, державні цільові програми мають вберегти українців від тотального вимирання.

Джерело: Обозреватель

Back to top button