Цікаве

У Стамбулі православний собор Святої Софії перетворюють в мечеть

Ця ідея викликала критику з боку релігійних та політичних лідерів у всьому світі

Президент Туреччини Реджеп Ердоган підписав указ про перетворення Святої Софії (Айя-Софія) в Стамбулі – заснованій як собор – на мечеть.

Перед тим турецький суд скасував музейний статус цього всесвітньо відомого культурного об’єкту, – інформує 1NEWS.

Своїм указом Ердоган передав контроль над мечеттю турецькому релігійному директорату, аби відкрити її для богослужінь.

Це – суперечливий крок, оскільки 1500-річна Свята Софія була заснована як собор. Пізніше османи зробили з неї мечеть. У 1934 році вона перетворилась на музей.

Айя-Софія – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Раніше ЮНЕСКО закликала Туреччину не змінювати статус музею без обговорення.

Ісламісти в Туреччині давно закликали перетворити музей на мечеть, але світські представники опозиції виступили проти цього.

Ця ідея викликала критику з боку релігійних та політичних лідерів у всьому світі.

Через свою 1500-річну історію Софія має величезне релігійне, духовне та політичне значення для різних спільнот всередині Туреччини та за її межами.

Ісламістські угруповання та консервативні мусульмани вимагають знову перетворити будівлю на мечеть і влаштовують протести проти закону 1934 року, який забороняє релігійні служби у будівлі.

Вселенський Патріарх Варфоломій застерігав, що перетворення будівлі на мечеть “розчарує мільйони християн” і розділить два світи.

Державний секретар США Майк Помпео заявляв, що будь-яка зміна статусу Софії зменшить здатність пам’ятки “служити людству як міст між людьми різних релігійних традицій і культур”.

Але міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу наполягав, що рішення ухвалюватиме Туреччина, бо будівля розташована на її території.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button