Цікаве

У Росії вперше опубліковані радянські оригінали пакту Молотова-Ріббентропа

Він був знайдений у 1992 році і опублікований тільки зараз

Російський фонд “Історична пам’ять” вперше опублікував скани оригінального Договору про ненапад між Радянським Союзом і Німеччиною від 23 серпня 1939 року і секретного додаткового протоколу до нього.

Скани були надані фонду Історико-документальним департаментом міністерства закордонних справ Росії, – інформує 1NEWS.

Договір про ненапад умістився на двох сторінках, секретний додатковий протокол до нього, який розподіляв зони впливу СРСР і Німеччини в Східній Європі, – це півтори сторінки. Сам пакт був опублікований відразу після підписання, інформація ж про додатковий протокол трималася під грифом секретності, хоча через короткий час і просочилася через дипломатичні кола.

У 1948 році секретний протокол по фотокопіях німецького оригіналу, що не зберігся, був опублікований в збірнику Держдепартаменту США “Нацистсько-радянські відносини. 1939 – 1941”. В СРСР існування секретного протоколу, що зберігався в архіві ЦК КПРС, категорично заперечувалося.

У 1992 році, після розсекречення архіву, він був виявлений істориком Дмитром Волкогоновим. Верховна Рада СРСР і німецький Рейхстаг не були обізнані з текстом “Секретного додаткового протоколу”, він не був ратифікований парламентами і де-юре був особистою угодою Сталіна і Гітлера.

Джерело: Німецька хвиля

 

Back to top button