Цікаве

У людей виявили “ген багатства”

Аналіз вибірки, що включає майже 300 тисяч неспоріднених один одному жителів Великобританії з відомими генотипами, дозволив виявити 150 ділянок геному (локусів), нуклеотидні варіації в яких достовірно корелюють з рівнем доходу, інформує 1NEWS з посиланням на prm.ua.

Виявилося, що “гени багатства” – це здебільшого ті ж самі гени, для яких раніше був показаний зв’язок з інтелектом і рівнем освіти. Багато з них залучені в роботу мозку, переважно експресуються в певних відділах мозку (лобова кора, передня поясна кора, прилегле ядро, мозочок) і впливають на роботу ГАМК-ергічних та серотонінових нейронів. Результати показують, що соціоекономічна нерівність у сучасній Великобританії має в тому числі й генетичне коріння. Люди з високою генетичною схильністю до багатства пізніше починають заводити дітей і залишають в середньому менше нащадків, що вказує на негативний відбір по “генам багатства”.

Зокрема, у людей з високою генетичною схильністю до багатства рідше зустрічаються (або в середньому слабкіше виражені) такі ознаки, як синдром дефіциту уваги і гіперактивності, стомлюваність, невротизм, куріння, ожиріння, депресія, коронарна недостатність, шизофренія, хвороба Альцгеймера і діабет 2-го типу. Крім того, у них вище загальна задоволеність життям і вони частіше оцінюють власне здоров’я як хороше. І, взагалі-то правильно роблять, бо живуть вони в середньому довше, ніж люди з менш вираженою спадковою схильністю до багатства.

Але є й винятки з цього правила: виявилася позитивна генетична кореляція між багатством і такими неприємними фенотипними ознаками, як анорексія, біполярні розлади, а також “тривожність”  і “вразливість” (останні два фенотипу входять до складу більш загальної характеристики “невротизм”, який в цілому нижче у людей, генетично схильних до високого доходу).

Люди, у яких багато “генів багатства”, мають в середньому більші голови, вище ростом, трохи більше сплять і частіше бувають совами (а не жайворонками) в порівнянні з людьми, у яких генетична схильність до високого доходу виражена слабше.

В цілому складається враження, що генетичні варіанти, асоційовані з доходом, тісніше пов’язані з показниками хорошого розумового або психічного здоров’я, ніж варіанти, асоційовані з освітою. Одне з можливих пояснень полягає в тому, що освіта люди зазвичай отримують в молодому віці (коли генетичні схильності до якихось недуг могли ще не проявитися), а гроші всерйоз заробляють вже потім. Це робить ознака “дохід” потенційно більш залежним від “генів здоров’я” у порівнянні з ознакою “освіту”. З іншого боку, низький рівень доходу теоретично може, через менш здоровий спосіб життя або утруднений доступ до ресурсів, підвищувати ймовірність розвитку вікових захворювань. Що стосується негативного відбору, то він, мабуть, трохи сильніше працює проти “генів освіти”, ніж проти “генів багатства”.

В цілому робота досить переконливо показала, по-перше, що рівень доходу сучасних британців почасти залежить від генів, по-друге – що цей зв’язок значною мірою опосередковується інтелектом. Щоб уникнути неправильних інтерпретацій (а заодно і частих в наш час звинувачень в “біологізаторстві”, “генетичному детермінізмі” або ще в якомусь неполіткоректному “ізмі”), автори довго і докладно пояснюють, що знайдені ними БНіП та локуси некоректно називати “генами багатства”, тому що вони впливають на багатство не дуже сильно (оцінка успадкованого рівня доходу, що вийшла в авторів, дійсно не дуже висока: 7,39%). До того ж цей вплив далеко не прямий. Він здійснюється через безліч проміжних ланок (починаючи з рівнів експресії певних генів в певних різновидах нейронів і відділах мозку) і на кожному кроці послідовно “розбавляється” впливами середовища.

І все ж подібні результати не можуть не викликати подиву, особливо якщо згадати, наскільки “дистальними” (“далекими від генів”) є ознаки, про які йде мова. Хто б міг подумати, що влада генів в сучасному людському суспільстві простягається настільки далеко, що можна робити осмислені передбачення про дохід конкретних британців і рівні освіти ісландців, дивлячись тільки на їх ДНК!

 

 

 

 

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close