Цікаве

Свято Берегині: 15 липня віряни звертаються до Пресвятої Богородиці

У четвер, 15 липня, в Україні відзначається давнє народне свято – Берегиня. Образ Берегині здавна був центральним в українській культурі, а з приходом християнства злився з образом Божої Матері.

Цього дня віряни традиційно звертаються до Пресвятої Богородиці. Детальніше про історію свята та його традиції розповідає 1News.

Образ Берегині здавна був центральним в українській культурі

 

Хто така Берегиня

Берегиня (від слова “берегти”) – персонаж слов’янської міфології, жінка-божество або дух-хранитель. За однією з версій, у давнину берегинями вважали русалок; згідно з іншою, вони являли собою не істот, а роль жінок, виконувану ними під час обрядів жнив.

Більшість сучасних дослідників вважають, що берегині – це жіночі духи, які охороняють житло і символізують родючість, життя, природу, мати всього живого. Після хрещення Русі образ Берегині злився з образом Пресвятої Богородиці.

Берегиня – жінка-божество, дух-хранитель

Традиції свята Берегині

У православ’ї 15 липня – день шанування Божої Матері. Цієї дати відбувається святкування на честь Чесної ризи Пресвятої Богородиці, а також на честь Пожайської, Охтирської, Феодотьєвської ікон Богородиці та ікони “Древо Єссея”.

На Берегиню незаміжні дівчата ходили в ліс – поклонитися березі й попросити про щасливе кохання.

Зіграти весілля на Берегиню вважалося доброю прикметою

Уранці на зрошені росою луки виносили та розстеляли вишиті рушники, а потім витирали ними обличчя – на здоров’я й силу, а також вивішували їх на березах, щоб наділити силою дерев.

Згодом їх використовували під час сватання або на весіллях – щоб ніхто не наврочив молодим, а їхній шлюб був щасливим.

Cкульптура берегині на Монументі Незалежності в Києві

Прикмети на Берегиню

Доброю прикметою вважалося 15 липня зізнатися одне одному в коханні: тоді закохані повік не розлучаться. А зіграти весілля цього дня – до повного романтики сімейного життя.

Наші пращури на Берегиню садили на подвір’ї березу. Також можна було знайти таке дерево й на кілька хвилин притиснутися до його стовбура, щоб захистити себе від сотні хвороб.

Вагітні в це свято намагалися тримати під ліжком гілки берези – для легких, швидких і благополучних пологів.

Джерело: Обозреватель

Back to top button