Цікаве

Скільки нас: які існують альтернативні методи проведення перепису населення

За весь час незалежності українців «переписали» тільки один раз – в 2001 році, і за підсумками перепису чисельність населення країни склала 48,5 млн осіб.

Наступний перепис був запланований на 2011 рік, але за останні роки дату багаторазово переносили. Спочатку – на 2012-й, потім – на 2013-й. У 2013-му було вже не до перепису, тому перенесли відразу на 2016-й, потім – на 2020 рік. Пізніше Мінсоцполітики ініціювало перенесення Всеукраїнського перепису населення з 2020 року на грудень 2018-го, але знову не склалося. Так що знову чекаємо 2020-й.

До речі, на користь 2020 року говорить ще і той факт, що статистична комісія ООН рекомендує проводити перепис населення в країнах світу в рік, який закінчується на нуль або близький до нього.

У Держстаті вже розповіли, що планують витратити на перепис 4 млрд грн. Для збору даних будуть використані поквартирний обхід та інтернет-раунд.

Чи є в світі інші способи перепису і що можна було б застосувати в Україні? Багато експертів висловилися виключно за тотальний обхід – причому не тільки по квартирах і будинках, але і по тих місцях, де живуть бездомні. Однак знайшлися люди, які не побоялися влаштувати «мозковий штурм» і поміркувати на тему, як би це можна було зробити іншими способами.

За телефонами

У багатьох країнах аналіз транспортних потоків проводиться на підставі пересувань стільникових абонентів. За допомогою стільникових телефонів влада дізнається, як жителі міст і передмість переміщаються по місту вдень і вночі, де рух особливо щільний, куди автомобілісти і пасажири громадського транспорту їздять найчастіше. Такий аналіз згодом дозволяє зробити висновки про те, де потрібно будувати нові дороги, куди підводити громадський транспорт, де робити зупинки. І, зрозуміло, за допомогою цих даних можна порахувати реальну кількість мешканців в певному населеному пункті.

В Україні минулого року теж проводили подібне дослідження з метою створення київської агломерації, і це було дуже показово, нагадує глава Нацради економічного розвитку Олексій Дорошенко. Для вивчення числа людей, які з області їздять працювати до Києва, мобільні оператори дали графіки пересування телефонних апаратів по стільниках і їх кількість. Таким чином було встановлено, скільки людей приїжджає в столицю саме на роботу, а ввечері їде.

Таку прив’язку до телефонів можна було б використовувати і для оцінки чисельності населення – чому б і ні? Мобільні телефони є практично у всіх, і з їх допомогою в тому числі можна відстежувати міграційні та туристичні потоки.

За ІПН

Старший аналітик компанії Forex Club Андрій Шевчишин нагадує: перепис населення – це не просто перерахунок людей, а масштабне соціологічне дослідження за якістю життя, достатку, віросповіданням тощо. Тобто збирається набагато ширша інформація, ніж звичайний перерахунок.

«Непрямі розрахунки можливі, але вони можуть дати велику статистичну помилку, – каже експерт. – Для більш чіткого використання різних баз даних необхідно все зв’язати унікальними ключами і зробити такі бази електронними».

У цьому сенсі досить привабливо виглядає ІПН – ідентифікаційний номер платника податків. І якщо до нього прив’язати різні аспекти життя (перетин кордону, служба в армії, навчання, позбавлення волі, лікування в стаціонарі, звернення на біржу праці і т.д.), а також банківські картки і покупки і звести все в єдину базу даних, то за допомогою ІПН дійсно можна буде з великою точністю підрахувати населення країни, його вік, зайнятість, освіту, активність. А облік осіб, які не мають ІПН, можна було б вести окремо через РАГСи і наскрізні перетини з банківським сектором, водійськими правами тощо.

Правда, це лише фантазії, говорить Шевчишин. Абсолютно неочевидно, що на практиці подібне можна реалізувати, принаймні в стані спадщини паперового обороту і документації.

За банківськими картками

Аналітик Олексій Кущ розповів про модель визначення чисельності населення за банківськими картками.

«Є активні пенсійні рахунки, є дані «Укрпошти», є зарплатні картки, – міркує експерт. – Знаючи питому вагу безготівкових платежів, неважко до десятитисячного округлення визначити чисельність населення. Кілька років тому у нас до половини домогосподарств сиділи на субсидії і подавали письмові заяви – чому ця інформація так і не була системно оброблена? Інша справа, що перепис – це не зовсім про чисельність, це вже наша влада так примитизує цю тему. А перепис – це можливість отримати важливу статистичну інформацію: майновий стан, доходи, соціальний профіль, вік. Дискусійним є включення в анкету інформації про національність і розмовну мову».

За словами експерта, альтернативою письмовим анкетами є лише онлайн-платформи, але навіть в США застосовують комбінований метод: і письмово, і онлайн.

«В Україні можна було б проводити анкетування громадян на кордоні – точно б потрапила майже третина населення, – вважає Олексій Кущ. – А якщо додати анкетування при субсидуванні, виплаті пенсій, пільг, стипендій тощо, то майже вся країна!»

ДУМКА ПСИХОЛОГА

«Перепис згуртовує народ»

«Краще поквартирного обходу поки нічого не придумали, в тому числі і з точки зору психології, – вважає психолог Вікторія Єгорова. – Справа в тому, що знеособлений облік не дає розуміння, хто стоїть за конкретним прізвищем у списку і датою народження. Якщо ж людина приходить до вас додому і в процесі живого спілкування дізнається, хто ви такий, відбувається персональне залучення. Адже це саме про нас запитують, коли і де ми народилися, яка мова рідна. І саме в цей момент ми відчуваємо свою причетність до цієї країни і навіть починаємо підозрювати, що, можливо, їй є до нас справа. Що державі не байдуже, скільки нас, як і чим ми живемо. Звичайно, це ілюзія. І, проводячи перепис населення, організатори найменше думають про психологічний чинник. І, тим не менш, персоніфікований перепис згуртовує і дає нам можливість відчути себе потрібними в нашій країні».

А ЯК У НИХ?

За незаповнення анкети – штраф

Про те, як проводиться перепис в США і Німеччині, розповів президент Інституту реформ і розвитку Києва Олександр Вовченко.

Так, в США є спеціальний орган – Бюро перепису населення, – це центральний орган статистики США. Між переписами Бюро перепису робить оцінки і прогнози чисельності населення. Станом на 2018 й у складі цього органу працювали понад 4 тис. осіб.

«Думаю, що для нас найкращим варіантом був би змішаний метод перепису населення, який використовується в тому числі і в США, – говорить Олександр Вовченко. – Він працює так: анкети розсилаються переписувачам, ті їх заповнюють і відправляють в відповідну службу. Фахівці роблять звірку і відправляються тільки до тих громадян, які не надіслали свої дані. Це менш витратний і більш ефективний варіант, ніж той, коли переписувачі йдуть до всіх. І, оскільки у нас цифрова ера, у користувачів повинна бути можливість відправити відповідний опитувальник в електронному вигляді».

У Німеччині, наприклад, для цих цілей створено спеціальний сайт, через який і можна заповнити анкету, продовжує експерт. До речі, в Німеччині розроблено низку різних опитувальників, які відрізняються кольором. Наприклад, фіолетову анкету отримують люди з місць загального проживання: інтернати, будинки для людей похилого віку, в’язниці, монастирі тощо. Заповнення анкети в Німеччині обов’язкове, причому «відмовника» чекає значний штраф в 5 тис. євро. Аналогічну практику штрафів непогано було б запровадити і у нас.

Журналісти 1News нагадуть, що про проведення перепису населення говорив у своїй передвиборчій кампанії Володимир Зеленський.

В травні 2019 року заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін заявляв, що робоча група з питань проведення перепису населення України діє вже майже півроку. При цьому він зазначив, що в процесі вивчення питання народилося кілька ідей. Наприклад, у рік пікових виплат за кредитами МВФ, яким є 2019-й довелося б провести проект національного масштабу, вартість якого стартує з 200 млн грн.

Джерело: КП в Україні

Back to top button