Скарб середньовічних французьких монет знайшли у Польщі
Пшемислав Вітковські, мисливець за скарбами, знайшов на кукурудзяному полі на північному сході Польщі срібні монети, викарбувані понад 1100 років тому, інформує 1NEWS з посиланням на НВ.
Як монети виявилися в Польщі – загадка, адже селище Біскупєц, біля якого знайшли скарб, в той час було незаселене, а прусські племена в цьому регіоні використовували арабські монети.
Одна теорія, висунута польським археологом, полягає в тому, що срібні монети відносяться до одного з найбільш ранніх епізодів збройного вимагання в Європі, коли армія вікінгів взяав в облогу Париж в 845 році. Франки розплатилися більш ніж двома тоннами срібла, щоб не допустити руйнування міста. Що сталося з величезним викупом, залишалося загадкою.
У вікінгів був великий торговий пост під назвою Трусо всього в 30 милях від Біскупця, польського села, де були знайдені монети. Це змусило деяких експертів припустити, що срібло з Парижа потрапило туди, а потім поширилося на сусідні райони в рамках процвітаючої торгівлі в Балтійському регіоні.
«Це надзвичайно рідкісна і дивовижна знахідка», — сказав Лукаш Щепанські, керівник відділу археології краєзнавчого музею в польському місті Оструда. «Раніше ми знали, що сталося в Парижі, тільки з письмових джерел, але тепер, раптово, ми отримали це у фізичній формі».
Інші налаштовані скептично. Саймон Купленд, британський експерт, зауважив, що монети, знайдені в Біскупці, ймовірно, датуються кількома роками до облоги 845 року.
Але, додав він, вони могли бути частиною здобичі вікінгів під час попередніх нападів на західну частину імперії, заснованої Карлом Великим, або просто доходами від регулярної торгівлі і набігів вікінгів.
Щепанські визнав, що його теорія про те, що монети були частиною викупу, який вікінги вимагали, щоб врятувати Париж, була просто «робочою гіпотезою». За його словами, чітка картина з’явиться після хімічного аналізу монет і повних розкопок того місця, де вони були виявлені місцевим мисливцем за скарбами Пшемиславом Вітковськіі його товаришем Мацєєм Малевичем.
Але, незважаючи ні на що, сказав Щепанські, знахідка срібних монет в польській селі було одночасно захоплюючим і тривожним.
Щепанські зараз будує плани повномасштабних розкопок поля в цьому році, коли фермер, який володіє землею, завершить збір врожаю. За словами археолога, відкриття ще більшої кількості монет Каролінгів зміцнить віру в те, що в цьому районі знаходиться частина величезного запасу срібла, виплаченоо вікінгам.
Більшість знайдених монет датуються періодом правління Людовика Благочестивого, сина Карла Великого, і тільки одна викарбувана при його онуці Карлі Лисому, який правив західною частиною Каролінгськой імперії і був при владі під час облоги Парижа вікінгами.
Це, за словами Стефана Лебека, почесного професора Лілльського університету у Франції і провідного спеціаліста з французької середньовічної історії, передбачає, що тайник був «зібраний разом на початку правління Карла, тобто приблизно в 840−850 роках».
Однак до сих пір археологи знайшли тільки монети, а не будь-які срібні злитки, які майже напевно фігурували в данини, яку заплатили вікінгам. За словами професора Лебека, відкриття злитків зміцнить теорію викупу за місто.
Срібні монети були відправлені до Варшави для аналізу експертами в лабораторії археології Польської академії наук. Матеуш Богуцький, керівник лабораторії, сказав, що скептично ставиться до теорії паризького викупу, але сказав, що монети, як і раніше є дуже важливою знахідкою.
За його словами, монети мають невелику фінансову цінність і, швидше за все, на відкритому ринку будуть коштувати менше 200 доларів кожна, «але їх цінність як джерела інформації просто приголомшлива».
За словами Богуцького, особливо важливим є те світло, яке вони проливають на середньовічні торгові шляхи, багато з яких пов’язані з купівлею і продажем місцевого населення, яке було захоплено в битві і продано в рабство торговцями.
Побоюючись, що недобросовісні мисливці за скарбами почнуть шукати і красти срібні монети, влада закрила ділянку біля Біскупця і оголосили її точне місцезнаходження державною таємницею.