Цікаве

Що таке професійне вигорання та як повернути свій інтерес до роботи

Професійна діяльність є головною для дорослих людей. Робота займає більшу частину їхнього часу, від неї залежить якість життя та рівень самореалізації. У нашій культурі прийнято, якщо не сказати навіть почесно, багато і старанно працювати. Одним з реальних і ймовірних атрибутів професійної діяльності може бути професійна деформація та вигорання. Саме про них піде далі мова, розповідає 1News.

Що таке професійна деформація та вигорання

Професійна деформація – це низка певних змін в особистості співробітника, які виникають внаслідок здійснення професійної діяльності. Такі зміни індивідуальні для кожної людини, але типові для певних професій і спеціальностей. Одним з видів професійної деформації є вигорання.

Синдром професійного вигорання – поняття, яке у 70-х роках минулого століття запровадив американський психіатр Герберт Фрейденбергер, означає сукупність негативних переживань, пов’язаних з роботою, колективом і всією організацією, виникає при накопиченні негативних емоцій.

Небезпека вигорання полягає у тому, що воно може призввести до депресії, виснаження фізичних, емоційних і інтелектуальних ресурсів, а також хвороби.

 

Важливі показники, що в людини професійне вигорання:

 • упередження та формування специфічних стереотипів – за рахунок накопичення особистого професійного досвіду у людини виникають нахили до звинувачення всіх і психологічні бар’єри. Наприклад, коли вчитель навішує на дитину ярлик “неуспішного” учня, тому що так підказує інтуїція і досвід;
 • зміни в поведінці – зловживання своїми повноваженнями або їх перевищення, використання заборонених методів і прийомів у роботі, безконтрольне вживання психотропних речовин;
 • зміни в стилі спілкування – спочатку відбувається несвідомо на роботі, а потім, зі збільшенням деформації, переноситься в усі сфери життя; наприклад, у людини з’являється командний тон спілкування з використанням безлічі специфічних термінів;
 • звуження кола інтересів – все інтереси і хобі, які були раніше у людини, йдуть на другий план, а потім і зовсім зникають; трудоголізм переростає у “професійний фанатизм”, коли людина бере на себе все більше зобов’язань і прагне постійно знаходиться в робочому середовищі;
 • зміни в емоційній сфері – втома і апатія, втрата оптимізму, моральне виснаження, може з’явиться байдужість до результату роботи;
 • зміни в образі “Я” – найглибший рівень змін стосується системи уявлень людини про себе: професійна самооцінка стає неадекватно завищеною, з’являється поблажливість у професійній оцінці колег з можливою орієнтацією на думку начальника, хвороблива реакція на критику, жорстка орієнтація на особистий досвід, включаючи презумпцію власної непогрішності.

 

Як позбутися стресу

Щоб наочно продемонструвати процес вигорання уявіть, що у вас є велика прозора банка з кришкою. Кожен день туди ви кидаєте різні марки: червоні марки гніву, сині – печалі, коричневі відрази тощо. Згодом вони накопичуються і в несподіваний, часто самий невідповідний момент, накопичені марки підривають кришку. Бах!

В яких професіях вигоряння виникає найчастіше

Щоб зрозуміти, люди яких професій більше схильні до вигоряння, варто згадати класифікацію відомого психолога Євгена Олександровича Клімова за типами професій. Він виділяє п’ять основних типів: “людина”, “людина- техніка”, “людина- людина”, “людина-знаковая система”, “людина образ”.

Так, професіонали, які працюють в системі “людина- людина” більше всіх схильні до вигоряння. В обов’язки таких людей входить постійне спілкування і взаємодія, внаслідок чого вони схильні накопичувати негативні емоції і втому.

Чим відрізняються ті люди, які рідко або практично ніколи не вигорають

Згідно з дослідженням, яке було проведено американським Інститутом громадської думки Геллапа у 2018 році, компанії зустрічаються з серйозною кризою, пов’язаною з вигоранням співробітників.

Під час дослідження вивчили 7500 співробітників різних компаній, виявилося 23% з них постійно відчувають вигоряння, а 44% – час від часу. Виходить, близько ⅔ постійних працівників відчувають професійне вигорання.

В такому випадку цікаво звернути свою увагу на іншу третину працівників. Що ж допомагає їм зберігати емоційне благополуччя? Відповідь криється в умінні піклуватися про себе. Коли людина знає свої сильні і слабкі сторони, відчуває, коли варто взяти перерву або тривалу відпустку для перезавантаження, щоб не доводити свій стан до крайності.

Як повернути інтерес до своєї роботи

Для вирішення цього питання потрібно відповідальність розділити між компанією і співробітником. З одного боку, люди – це один з найбільш важливих та цінних ресурсів на будь-якому підприємстві і фірмі, тому адміністрація і керівництво повинні застосувати такі заходи:

 • стежити за дотриманням раціонального режиму праці та відпочинку;
 • забезпечити можливість активного відпочинку під час перерв;
 • переведення співробітника, з його згоди, на іншу посаду або в інший колектив;
 • регулярне визначення професійних перспектив разом зі співробітником;
 • проведити тренінги та навчання на тему професійного вигорання та інших актуальних тем;
 • тримати в штаті психолога, який буде індивідуально консультувати співробітників та членів їх родин.

 

Як позбутись стресу

Як захистити себе від професійної деформації та вигоряння: прості дії

 1. Розмежуйте роботу і особистий час – сім’я, відпочинок і хобі повинні бути присутніми у вашому графіку. Різнобічний розвиток допомагає зберігати баланс між сферами життя і не залишитися “біля розбитого корита” у разі проблем на роботі.
 2. Підтримуйте високий рівень фізичної активності – вечірні піші прогулянки, спортзал і тренування, катання на велосипеді, виберіть те, що вам більше до душі.
 3. Корегуйте очікування – намагайтеся об’єктивно оцінювати ситуацію, запобігаючи розчаруванню і емоційному спустошенню.
 4. Не бійтеся говорити про труднощі, з якими ви стикаєтеся на роботі, і просити про допомогу у колег, сім’ї або фахівців.

Підсумовуючи, варто зазначити, що професійна деформація та вигорання – це не патологія особистості, а можливий наслідок трудової діяльності. І діючи спільно, компанія і співробітник можуть упередити такі небажані наслідки.

Джерело: Сьогодні

Tags

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close