Що таке NFT?
NFT – це цифровий актив у вигляді реальних об’єктів (музика, елементи відео та гри, інші витвори мистецтва). Він має попит, бо створюється відомими на світовому рівні музикантами чи художниками. До того ж, NFT є допоміжним засобом у деяких іграх або навіть важливим елементом для завершення колекції. Цінність NFT загалом залежить від унікальності та автентичності активу. Купувати й продавати їх можливо лише в Інтернеті (найчастіше за криптовалюту), а створюються вони та продовжують існування завдяки технології блокчейну, про що ви й дізнаєтеся з цієї статті від ЦеКрипто.
Які були продажі NFT?
Хоча й NFT існує ще з далекого 2014, набувати більшої популярності він починає зараз, бо він стає способом купівлі/продажу віртуальних витворів мистецтва.
Наймасштабніша купівля NFT
Цифровий художник, відомий як Beeple (справжнє ім’я – Майк Вінклеманн), представив світові композицію з 5 000 малюнків кожного дня. Цей NFT називався “EVERYDAYS: The First 5,000 Days” та був, мабуть, найвідомішим цифровим активом 2021 року. Він був проданий за рекордну суму $69,3 мільйона на Christie’s.
NFT та криптовалюта: відмінності
Подібність криптовалюти (наприклад, Ethereum та Bitcoin) та NFT – це створення і першого, і другого з використанням однакових технологій. На цьому схожості закінчуються, тому перейдемо до відмінностей.
Криптовалюта та фізичні гроші – взаємозамінні (тобто вони можуть бути продані чи обмінені один на одного). А ще вони завжди однакові за вартістю: один певний долар буде коштувати, як інший долар; один Bitcoin дорівнює за вартістю іншому Bitcoin. Та ось вартість NFT залежить від низки факторів (як і вартість будь-якого звичного для нас виду мистецтва):
-
Автор цифрового активу;
-
Його художня цінність;
-
Перспектива попиту NFT серед колекціонерів.
Тому NFT незвичні тим, що всі вони є невзаємозамінними та мають унікальний цифровий підпис, який не дозволяє обмінюватися ними або порівнювати їх. Найбільша кількість NFT зберігається в Ethereum, але й інші блокчейни також можуть підтримувати NFT-технологію. Більше про блокчейни, які підтримують цифрові активи, знайдете серед безлічі статей про криптовалюту https://tsecrypto.com/courses/.
Як створюється NFT?
NFT карбується (тобто створюється) з цифрових об’єктів у вигляді матеріальних та нематеріальних предметів, як-от:
-
GIF-файли
-
Графічне зображення
-
Предмети колекціонування
-
Відео
-
Скіни у відеоіграх
-
Віртуальні аватар
-
Музика
-
Дизайнерські кросівки, тощо.
Навіть твіти можуть стати NFT! Джек Дорсі, співзасновник твіттер, продав за $2,9 мільйона власний перший твіт у вигляді цифрового активу.
Що дає володіння NFT?
NFT схожий за своєю суттю на звичні реальні предмети колекціонування, але у віртуальній формі. Тобто замість того, щоб купувати фізичну картину та вішати її на стіну, ви отримаєте файл у цифровому вигляді.
Людина, яка володіє NFT, отримує всі права власності на цей цифровий предмет. Саме завдяки використанню технології блокчейну володар активу може передати його кому завгодно, а будь-який користувач може перевірити володаря певного активу. А автори NFT можуть додавати певну інформацію в метадані NFT: художники, для прикладу, підписують власні витвори мистецтва, додаючи підпис до файлу.
Як створити власну колекцію NFT
-
Отримайте цифровий гаманець, що буде зберігати криптовалюту та NFT.
-
Скоріш за все, потрібно буде придбати якусь криптовалюту (ЕТН, наприклад). Монета залежить від того, на якому блокчейні створений цей маркетплейс та яку валюту приймає власник.
-
Почати покупку NFT ви можете тільки після налаштування та поповнення вашого гаманця.
Найбільші маркетплейси NFT:
-
OpenSea.io – однорангова платформа, яка постачає “рідкісні цифрові предмети та предмети колекціонування”. Щоб почати роботу з цим ринком, необхідно тільки створити аккаунт, який дозволить переглядати колекції NFT.
-
Rarible – відкритий та демократичний ринок, як і OpenSea, що створений для допомоги творцям і художникам продавати NFT.
-
Foundation – також платформа для продажу NFT, але з обмеженнями: художники можуть виставляти власні роботи тільки за наявністю запрошення від інших творців, які вже виставляли роботи на платформі.
Авжеж, ці маркетплейси популярні та надійні, бо тисячі реальних художників і колекціонерів користуються їми. Але будьте певні, що ви свідомо вирішили придбати NFT та ретельно перевірили його, бо є випадки, коли імітатори створюють репліки цифрових активів та продають їх як оригінал. Відповідно, й цінності такі NFT не мають. Щоб стежити за останніми подіями, пов’язаними із NFT, підписуйтеся на ЦеКрипто у Телеграмі.