Цікаве

Що буде з тарифами на комуналку в Україні

Міністерство економічного розвитку і торгівлі опублікувало консенсус-прогноз, згідно з яким в 2018 році ціни на послуги ЖКГ в Україні підвищаться приблизно на 20%, в наступні роки тарифи продовжать зростання. Попереджає 1News з посиланням на Апостроф.

З 1 жовтня 2017 року очікувалося підвищення тарифів на газ для населення – як раз на 19%. Зростання цін на газ до рівня ринкових обумовлений меморандумом про співпрацю між Україною та Міжнародним валютним фондом (МВФ). Але влада категорично відкинула ідею підвищення газових тарифів. Наприкінці вересня віце-прем’єр Павло Розенко заявив, що зростання цін на газ, так само як і на інші послуги ЖКГ, в опалювальному сезоні 2017-2018 років чекати не варто.

Уряд має намір запровадити новий механізм встановлення цін на газ, а також узгодити його з МВФ і Європейським енергетичним співтовариством. У зв’язку з цим Кабмін відклав на невизначений термін оприлюднення ціни газу, яка повинна була підвищитися з жовтня. Інша справа, чи погодиться з подібними доводами ключовий кредитор України.

Ще один фактор потенційного збільшення ціни на газ – введення плати за його транспортування і розподіл. Стягнення такої абонплати передбачено законом України “Про ринок природного газу”. Сьогодні абонплата включена в загальний тариф на газ для населення, і, відповідно, в разі її відділення, тариф на споживання палива стане нижче. Проте розрахунки показали, що сумарно вартість газу після введення нового тарифу все-таки підвищиться. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), навесні поточного року прийняла рішення про введення абонплати за підключення споживачів до системи газопостачання, проте практично відразу воно було скасовано. Влітку НКРЕКУ знову спробувала затвердити новий газовий тариф, але активісти і профспілки не дозволили цього зробити. Зараз питання також відклали на невизначений термін.

Абонплату планують стягувати і за опалення. У такому випадку за цей вид послуг доведеться платити не тільки під час опалювального сезону, а й влітку. Разом з тим, сама абонентська плата не буде великою, та й тариф на опалення під час осінньо-зимового періоду повинен стати нижче, так як витрати енергокомпаній на підтримку інфраструктури будуть розподілені напротязі всього року рівномірно. Однак, на сьогодні розмови про обов’язковий розподіл тарифу на опалення на дві складові не йде, до того ж такий крок повинен узгоджуватися з місцевою владою.

Дещо інша ситуація з електроенергією.

“Зараз найбільший ризик – підвищення тарифів на електричну енергію для населення”, – розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Про те, що тарифи на електрику, в зв’язку з прийняттям закону про ринок електроенергії, швидше за все, будуть рости писали ще в квітні. Експерти очікують, що через кілька років після підвищення цін, вони зможуть стабілізуватися і навіть знизитися, якщо на ринку з’явиться справжня конкуренція.

Відсутність внутрішнього ринку також є причиною не цілком адекватної ціни на газ для населення, вважає секретар комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Вікторія Войцицька.

У коментарі вона зазначила, що уряду необхідно переглянути підхід щодо ціноутворення на газ, і для цього потрібно провести відповідні переговори з ключовим кредитором України – МВФ.

Войцицька пояснила, що в чинній формулі, ціна на газ в Україні встановлюється в прив’язці до ціни споту (газової угоди, – “Апостроф”), яка є найбільш високою. Плюс до цього додаються витрати на транспортування газу в Україну і витрати, пов’язані з вхідом палива в українську газотранспортну систему (ГТС). “І в цілому у нас набігає понад $ 50 за кожну тисячу кубометрів. Ми вважаємо, що ці витрати не повинні закладатися в ціні” Укргазвидобування “, оскільки газ видобувається на території України, він не транспортується в Дюссельдорф (хаб в Німеччині -ред.) і назад, як нам кажуть, щоб всі ці витрати аргументувати “, – зазначила нардеп.

Експерти сумніваються, що влада піде на такий непопулярний крок, як підвищення тарифів на газ.

“У нинішній політичній ситуації це самогубство”, – сказав президент Центру глобалістики “Стратегія XXI” Михайло Гончар.

Володимир Омельченко також сумнівається, що ціни на газ будуть підвищені. “Я думаю, що все-таки зараз ймовірність підвищення тарифів на газ невисока”, – сказав він.

“Виходячи з ціни на газ, далі все буде дорожчати – і тариф на тепло, і на гарячу воду. Можна ще підвищити – а далі що? Будуть накопичуватися борги у населення. Головне питання – вони готові забирати квартири за борги? “, – резюмував Олексій Кучеренко.

Михайло Гончар також не схильний переоцінювати роль консенсус-прогнозів, що публікуються Мінекономрозвитку. “Я б дуже обережно ставився до цих прогнозів, тим більше на три роки”, – зазначив експерт.

При цьому він не виключив, що в 2018 році тарифи виростуть, але висловив припущення, що збільшення буде істотно нижче 20%. Одним з головних ризиків підвищення цін на газ він назвав знецінення гривні, так як енергоносії Україна купує за валюту.

 

Новини за змістом

Загрузка...
Загрузка...

Вас це може зацікавити

Close
Close