Цікаве

Шабуніна знову підозрюють у розкраданні коштів США: мова йде про 143 млн. доларів

Головне слідче управління Національної поліції побачило ознаки кримінального злочину і відкрило провадження щодо розкрадання міжнародної технічної допомоги засновниками Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним та Дмитром Шерембеєм. Мова йде про 143 млн. доларів, виділених урядом США у межах міжнародної технічної допомоги.

Провадження відкрито за заявою народного депутата Андрія Деркача.

«Провадження відкрито за моєю заявою на підставі даних журналістів-розслідувачів. Дані вказують на те, що засновники Центру протидії корупції Шерембей і Шабунін використовували його як «дах» і засіб для лобіювання власних корупційних та інших схем», – пише Деркач на своїй сторінці у Facebook.

Зокрема, Деркач стверджує, що вони організували схему по розкраданню коштів міжнародної технічної допомоги через створену Дмитром Шерембеєм благодійну організацію «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» (ВЖЛ).

«У 2015-2017 рр. через підконтрольні ВЖЛ структури пройшло 142,9 млн доларів США. За інформацією журналістів, частина грошей використана за прямим призначенням, а частина – просто виводилася на рахунки підставних ФОПів», – додає народний депутат.

Крім того, він стверджує, що є інформація, що Шерембей і Шабунін лобіювали інтереси комерційних компаній при закупівлі медичного обладнання та ліків. Частина цих компаній – з ознаками фіктивності та з негативною діловою репутацією.

«Оскільки використовувалися гроші Уряду США, вважаю, що слідство має скористатися можливостями міжнародно-правової допомоги в рамках існуючих договорів», – зазначає Деркач.

Він додав, що провадження кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу: Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

«Якщо справа буде доведена Національною поліцією до логічного завершення, Шерембею і Шабуніну загрожує від 7 до 12 років ув’язнення», – пояснює Деркач.

Деркач також опублікував підтвердження своїх слів. Так, у відповіді на його звернення Національна поліція повідомила, що відомості про кримінальне правопорушення відповідно до вимог ч.ч.1, 4 сь. 214 КПК України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 лютого 2020 року за №12020000000000130.

документ з Facebook-сторінки Андрія Деркача

Проведення досудового розслідування у вказаному провадженні доручено слідчій групі Головного слідчого управління Національної поліції України.

документ з Facebook-сторінки Андрія Деркача

Додамо, що 12 лютого народний депутат від «Слуги народу» Олександр Дубінський на своїй сторінці у Facebook також повідомляв інформацію про можливе розкрадання організаціями, близькими до Шабуніна та Шерембея 143 млн. дол.

«Коли наступного разу Шабунін і Ко будуть щось скиглити про боротьбу з корупцією і «чесного розкрадача сосисок Ситника», – покажіть їм цей список. 143 млн. доларів міжнародної допомоги, які були розкрадені через ГО «Всеукраїнська організація Люди живуть з ВІЛ». Саме з неї годувалися Шабунін і Ко через свого друга і партнера Дмитра Шерембея – співзасновника Центру протидії корупції. Власне, сам ЦПК з’явився в 2013 році в якості підрозділу благодійного фонду «Пацієнти України». У свою чергу, ініціатором створення і першим керівником «Пацієнтів України» був Шерембей. Після початку слідчих дій за фактом крадіжки грантової допомоги та отримання відкатів згадку про Шерембея з сайту ЦПК прибрали. А потім вивели зі складу Громадської ради при НАБУ, куди він теж входив», – написав нардеп.

https://www.facebook.com/dubinskyi/posts/2969383979779807

Віталій Шабунін підтвердив інформацію, що Національна поліція розслідуває провадження щодо можливого розкрадання Центром протидії корупції технічної допомоги. Причому він впевнений, що таким чином на ЦПК «тисне» міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

«Арсен Борисович, зізнаюся. Гроші закопав на городі. На півметровій глибині. Пачками. Треба обов’язково при обшуку все перекопати», – чомусь з гумором реагує Шабунін на своїй сторінці у Facebook.

https://www.facebook.com/vitaliy.shabunin/posts/10157053410609537?fbclid=IwAR14w_d7qIOvpAnfenNEsdgbN-GpVgj3WwJmGzfboMxqAgwXNYDNeffzMkI

У схожій манері відреагував на відкрите провадження Дмитро Шерембей: «Вот с..а до чего же тупо (скучно и не креативно). Уже 12 дел было, уже закрывали и глазки в пол тупили. Это вирус Луценко передался. От него мозги не передаются. Просто представь на секунду – если в подобном так тупо, то как в более важных вопросах!?!?! Надо будет как-то подсчитать, сколько они человека ресурсов потратили на нас, за 10 лет) каждый новый главный мусор и прокурор, святым делом считает возбудить дела на нас)) Короче, смех смехом, но это печально», – пише Шерембей у коментарях до повідомлення Шабуніна у соціальній мережі (орфографія та пунктуація автора збережені – ред. 1News).

Центр протидії корупції в своїй офіційній заяви назвав згадану справу «сфальшованою».

«У ЦПК розцінюють це як тиск та вважають, що це було зроблено для того, щоб отримувати в суді дозволи на всі слідчі дії проти організації…. Ні ЦПК, ні жоден член організації ніколи не отримували  навіть приблизно таких сум коштів за всі вже більше ніж вісім років існування. Саме тому, організація звернеться до правоохоронних органів щодо завідомо неправдивого повідомлення нардепом про злочин», – зазначається у заяві.

Зазначимо, що Центр протидії корупції вже не вперше підозрюють у можливому розкраданні коштів з США.

Так, у 2016 році досудовим розслідуванням було встановлено, що в період 2014-2016 урядом Сполучених Штатів Америки виділено понад 2 мільйони доларів, в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, що реалізуються в Україні та пройшли державну реєстрацію у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України. Кошти виділялись в тому числі для проведення кадрових конкурсів, зокрема, розробки спеціальних тестів для органів прокуратури України.

Також, в період 2013-2016 діяв проект міжнародної технічної допомоги, що реалізується в Україні та пройшов державну реєстрацію у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України, номер державної реєстрації №2940-01 «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» в рамках якого донором є Європейський Союз, реципієнт Міністерство юстиції України, Генеральна прокуратура України, бенефіціар – Міністерство юстиції України загальною вартістю 8 547 885 євро.

Разом з тим, з’ясувалось, що службовими особами Генеральної прокуратури України не укладались договори щодо отримання та подальшого використання коштів міжнародної технічної допомоги та, відповідно, на рахунки ГПУ кошти міжнародної технічної допомоги не надходили. Будь-яких оплат Генеральна прокуратура України за розробку спеціальних тестів для органів прокуратури України не здійснювала.

В результаті Печерський суд надав тимчасовий доступ до речей і документів Громадської організації «Центр протидії корупції» (договори, банківські рахунки, виписки з телефонів тощо).

Одразу після ухвали суду про виїмку документів ЦПК, Віталій Шабунін розмістив у себе на сторінці документ, який засвідчує отримання гранту від проекту IDLO. За ствердженням голови ЦПК, «в рамках цього договору від посольства США організація отримала $189 тис. на моніторинг кандидатів та навчання детективів Антикорупційного Бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури». Що це за моніторинг і яким чином були витрачені кошти, в ЦПК так і не повідомили.

Втім згодом Генпрокуратура закрила справу через «відсутність складу кримінального правопорушення». Деталі, куди подулись кошти, виділені Урядом США, так і не стали відомі.

У 2017 році американське видання Washington Journal з посиланням на Адміністрацію президента США Дональда Трампа повідомляло, що Адміністрація Трампа зупинила і перегляне надання фінансової підтримки такими організаціями, як ЦПК (AntAC), UNITER та Організація міжнародного права в області розвитку (IDLO). Це стало наслідком неоднозначних зловживань грантовими коштами з боку ЦПК та його керівництва, пише видання.

Також у 2017 році народний депутат Павло Пинзеник на брифінгу у Верховній Раді оприлюднив результати журналістського розслідування організації «Національний інтерес України» про використання коштів міжнародної фінансової допомоги у розмірі $1,2 млн. на антикорупційні програми «Центру протидії корупції».

«Результат цього розслідування зводиться до того, що попри велику заробітну плату членів цього об’єднання, додатково кошти виводилися на фізичних осіб-підприємців. Так, наприклад, сам ФОП Шабунін отримав протягом 2016-2017 років 1,7 млн. грн, ФОП Устінова – 1,86 млн. грн, Дар’я Каленюк – 130 тис. грн», – заявив Пинзеник.

ЦПК в результаті програв суд у справі про те, що нібито Пинзеник надав недостовірну інформацію.

У жовтні 2017 року до офісу благодійного фонду «Пацієнти України» (очолюваного Дмитром Шерембеєм – ред. 1News) прийшли слідчі Національної поліції з ухвалою Печерського суду про вилучення документів. Згідно з ухвалою, документи вилучаються у цього БФ та у БО  «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» для проведення позапланових податкових перевірок і ревізій, а також судово-економічної та судово-почеркознавчої експертиз. Національна поліція та Генеральна прокуратура України звинувачують керівництво організацій у присвоєнні коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

У тому ж 2017 році стало відомо, що Віталій Шабунін приховав наявність у нього земельної ділянки отриманої в 2014 році, а також не вказав витрати на утримання нерухомості, що належить йому. Йдеться мова про земельну ділянку на Осокорках, що фактично перебуває у межах Києва, але відноситься до Бориспільського району, яка належить дружині Шабуніна. На цій же ділянці подружжя вже побудувало приватний будинок.

Тоді ж стало відомо, що один з керівників «Центру протидії антикорупції» Дмитро Шерембей не вказав у своїй автобіографії, що він був тричі судимий за крадіжку в особливо великих розмірах, з них два рази – з конфіскацією майна. Саме після оприлюднення цієї інформації Шерембея вивели з громадської ради при НАБУ, а згадку про нього прибрали з сайту ЦПК.

Back to top button