Цікаве

Секрети генетики: чи передаються риси характеру і шкідливі звички у спадок

Традиційно ми вважаємо, що риси характеру дитини визначаються насамперед вихованням і впливом батьків. Однак давно доведено, що генетика вносить немалий вклад в формування особистості. Які риси характеру передаються у спадок, чи впливають гени на інтелект і схильність до шкідливих звичок, розповів дитячий невролог Олександр Мірошников, передає 1News.

Історичне минуле генетики

Вважається, що ідея про те, що не тільки у тварин, але і у людини різні ознаки – від зросту до розумових здібностей – передаються у спадок, з’явилася на початку ХХ століття. Досліджуючи індивідуальні особливості людини і їх розвиток, а також генеалогічні древа видатних особистостей, вчені дійшли висновку, що діти з видатних сімей набагато частіше досягають успіху в житті, ніж діти з рядових сімей.

Поступово сформувалася нова наука – євгеніка – вчення про поліпшення природи людини шляхом викорінення дефектних рис. Надалі під гаслами євгеніки в багатьох країнах проводилися стерилізації людей з психічними розладами і низьким інтелектом. Ідеї євгеніки лежали в основі нацистської ідеології, що остаточно дискредитувало євгеніку як науку, а також, на жаль, і генетику на довгі роки.

Дослідження генетики в наші дні

Сучасні близнюкові дослідження підтвердили, що всі властивості людини дійсно залежать від генів. Для деяких властивостей цей вплив більш виражено: наприклад, для зросту, кольору очей. Для деяких – помірно: наприклад, певні риси характеру, такі як схильність до залежностей. А в деяких випадках сумарний ефект генів досить малий, це стосується складних психічних і поведінкових особливостей.

Чи впливають гени на інтелект і схильність до шкідливих звичок

Сучасна психогенетика або по іншому “behavioural genetics” – “генетика поведінки”, використовує методи генетики для вивчення природи і походження індивідуальних відмінностей у людей і тварин. При цьому вона розглядає спадковість як фактор, який впливає на психіку, але не повністю її зумовлює.

Дослідження великої кількості братів і сестер, а також близнюків показало, що риси характеру, які традиційно вважаються позитивними – наприклад, відповідальність і сумлінність – частково визначаються спадковістю. Втім, ці ж особливості особистості залежать і від манери виховання.

На думку дослідників, результати вказують на складний взаємозв’язок між спадковістю і вихованням. Наприклад, якщо діти спочатку схильні до “правильної” поведінки, батьки реагують на це і додатково сприяють розвитку позитивних рис характеру. Можлива і зворотна ситуація.

Характер і шкідливі звички: що передається генетикою

Характер, психіка та інтелект людини – це полігенні ознаки. Зараз наука заперечує той факт, що є гени, які відповідають за ту чи іншу рису характеру. Кожна індивідуальна особливість – результат взаємодії безлічі чинників, як генетичних, так і навколишнього середовища.

Вчені зазначають, що, хоча гени і не визначають характер людини так само суворо, як її фізичні риси, їх вплив не можна ігнорувати. Це дозволить уникнути помилок у вихованні дітей.

Особистість людини – це складна система, яка не зводиться до простої суми генів.

Виховання, клімат і екологія, культурна специфіка середовища – все це, в кінцевому підсумку, впливає на нашу особистість і характер.

 

Схильність до тютюну визначається спадковими факторами – вчені

У наших генах закодовані не тільки риси характеру, але і шкідливі звички. Згідно з великим міжнародним дослідженням, схильність до тютюну і алкоголю багато в чому визначається спадковими факторами. Толерантність до алкоголю обумовлена ефективністю спеціальних ферментів печінки (алкогольдегидрогеназа), яка обумовлена генетично. Також передається у спадок схильність до запоїв і ризик розвитку алкоголізму.

В результаті ми можемо лише прогнозувати деякі особливості психіки, але навіть найточніший генетичний аналіз не допоможе точно передбачити поведінку або характер загалом. Генетика поведінки завжди буде науковим аналізом ймовірності, а не пророкуванням майбутнього характеру дитини.

Джерело: Сьогодні

Back to top button