Цікаве

Родина Вадатурських спровокувала міжнародний скандал через спробу залякати американських журналістів

«Українська агрокомпанія з сумнівною репутацією «Нібулон» зробила спробу змусити американських журналістів припинити викриття своїх нечесних способів ведення бізнесу» – американські журналісти оприлюднили факти тиску з боку українського «Нібулону».

Моніторинг електронних ЗМІ після нападу на знімальну групу програми «Стоп корупції» на одному з підприємств компанії «Нібулон» несподівано викрив інший, набагато серйозніший скандал за участю сім’ї Вадатурських, який загрожує величезними втратами для іміджу України у світі. З матеріалу «Infamous Agrarian Tycoons from Ukraine, Nibulon Company, Attempting To Make US Media Desist From Disclosing Their Doubtful Business Practices», підготовленого редакцією американського видання WISC24, стало відомо, що компанія «Нібулон», якою керує сім’я миколаївських аграрних бізнесменів Вадатурських, погрожувала американським журналістам через розслідування корупційних схем в аграрному секторі України.

Зокрема, авторський колектив видання пише про те, що до редакції надійшов лист від юристів, найнятих українською компанією «Нібулон», з вимогою зняти матеріал під назвою «Замкнене коло: як фінансування з боку МВФ та інших фінансових інститутів живить корупцію в українському агросекторі», що був опублікований у травні 2018 року. Переклад статті 1News також публікувало. Юристи також просили, щоб їхнє листування залишилося таємним і не мало розголосу. В авторському матеріалі американські журналісти звернули увагу на неналежне використання фінансової допомоги з боку МВФ та інших фінансових інституцій в Україні, свідченням чого є численні звинувачення українських аграрних компаній у використанні корупційних схем і шалені багатства, накопичені їхніми керівниками.

Але редакція WISC24 не тільки категорично відмовилася знімати матеріал, але й оприлюднила лист-погрозу від «Нібулону» на своєму сайті. «Ця стаття була результатом старанного та незалежного розслідування. Вона демонструє загальну українську проблему зв’язків органів державної влади та бізнесу в контексті всього сільськогосподарського ринку, а не її конкретних учасників. Вся інформація, яка наводиться у статті, знаходиться на поверхні та взята з різних публічних джерел…. Звичайно, ця стаття може викликати у вас неприємні відчуття», – зазначило видання.

Редакційний колектив WISC24 нагадав родині Вадатурських, які контролюють компанію «Нібулон», що перша поправка до Конституції США забороняє будь-які закони, які скорочують свободу слова або порушують свободу преси. «Звичайно, разом з Конституцією існує чимало законів, що захищають фізичні та комерційні структури від наклепу та фальшивих звинувачень. Але вони не зобов’язують робити це просто шляхом направлення листа-погрози без будь-яких доказів. Зовсім навпаки – це доводить, що, захищаючи «Нібулон», ви готові зловживати законом та погрожувати подати до суду на невеликий місцевий інформаційний ресурс. Однак ми не хочемо це замовчувати, оскільки закон на нашій стороні», – пише WISC24.

Редакція відмовилась видаляти матеріал зі свого сайту і нагадала «Нібулону» про те, що в Сполучених Штатах Америки залякувати журналістів незаконно. «В світлі показаних фактів ми не піддамося на ваш тиск, оскільки наша справа є правильною і дані ґрунтуються на беззаперечних фактах. У вас немає сили тут, незалежно від того, скільки літаків і палаців вам вдалося вкрасти у своїй країні. Ми розуміємо, що ви занадто добре адаптувалися до реалій вашої власної ураженої країни. Якщо преса не може бути куплена, вона може бути налякана судовим процесом… Але навіть незважаючи на те, що Україна вважається країною небезпечною для журналістів, ми бачимо, що втручання «Нібулону» у політику вже отримало достатній розголос, а також вже описані схеми ухилення від сплати податків та шахрайства на експортних терміналах. Чи слід зняти цю статтю і тим самим показати, що американські журналісти, захищені Конституцією США та державою, слабші за своїх українських колег? Навряд чи ми можемо дозволити собі таку ганьбу. В демократичній державі обов’язок вільних ЗМІ – забезпечити інформацію всіх, кого це стосується. Саме тому стаття залишатиметься на сайті WISC24», – зазначається у відповіді американських журналістів.

Слід додати, що на розслідування WISC24 у червні 2018 року також відреагувала Всеукраїнська аграрна рада. Зокрема, заступник голови ВАР Михайло Соколов у коментарі «УНН» зазначав, що боротьба з політичною корупцією в Україні просувається вкрай повільно. За його словами, відсутність відкритих списків призводить до того, що серед депутатів зустрічаються комерсанти, які замість служіння громадській справі прислужують собі. Крім того, новини з результатами цього розслідування з’явилися на низці новинних та аграрних сайтів України.

Нижче наводимо повний переклад матеріалу:

Стаття під назвою «Замкнене коло: як фінансування з боку МВФ та інших фінансових інститутів живить корупцію в українському агросекторі», автором якої був Роберт Льюїс, привернула увагу значної кількості читачів. Для штату з високим сільськогосподарським виробництвом, яким є Вісконсин, це цілком зрозуміло: фермери взагалі цікавляться сільськогосподарським бізнесом за кордоном, щоб отримати певні знання. Але в даному випадку ми мали честь служити не тільки вітчизняній аудиторії, але і міжнародній.

Оскільки стаття описує ситуацію, невідому нашим землеробським спільнотам, постало багато запитань. Деякі з них достатньо незручні, наприклад, «Що, за весь цей кітч (яхти, особняки тощо) платить МВФ? Але ж МВФ фінансується з боку США. Тобто за все це платять американські платники податків?»

На електронну адресу видання прийшов лист від компанії «Нібулон». У своєму листі, який складався з восьми сторінок, вони заперечували факти, викладені у матеріалі. Більше того, вони навіть заперечували, що сім’я Вадатурських є власниками «Нібулона».

Також компанія «Нібулон» погрожувала подати до суду на видання нібито за «наклеп» та шкоду діловій репутації. В той же час вони просили, аби наше листування залишилось тільки «між нами» і не мало розголосу. Втім, ми вважаємо, що можемо використати будь-яку редакційну пошту на власний розсуд. Ми вважаємо, що без їхньої точки зору нашому читачеві залишається тільки наша думка, що несправедливо по відношенню до «Нібулону» і ставить під сумнів нашу позицію.

В якості стандартної процедури, властивої для таких ситуацій, ми попросили нашого автора розкрити кожне джерело, яке він використовував спеціально для викладення фактів щодо «Нібулону». Постійне джерело – це основа для роботи журналіста, і, поки посилання є активними, ми можемо довести власну думку, незважаючи на тиск з боку компанії, згаданої вище.

Перша поправка до Конституції Сполучених Штатів забороняє будь-які закони, які обмежують свободу слова або порушують свободу преси. Це дозволяє людині самовиразитися через публікацію. Це конституційний захист свободи вираження поглядів, наданий Конституцією Сполучених Штатів.

Звичайно, разом з Конституцією існує чимало законів, що захищають фізичні та комерційні структури від наклепу та фальшивих звинувачень. Але вони не зобов’язують робити це просто шляхом направлення листа без будь-яких доказів. Зовсім навпаки – це доводить, що, захищаючи «Нібулон», ви готові зловживати законом та погрожувати подати до суду на невеликий місцевий інформаційний ресурс. Однак ми не хочемо це замовчувати, оскільки закон на нашій стороні.

Наші джерела та загальна мотивація статті наведена тут разом із відкритим листом автора до «Нібулону».

«Я отримав вашого листа від 15 червня 2018 р. відносно статті від 23 травня «Як фінансування з боку МВФ та інших фінансових інститутів призводить до корупції в українському аграрному секторі». Хоча я ціную і навіть заохочую критику до моїх статей, я повинен відповісти, що я не поділяю ваших поглядів в даному випадку. Я не поділяю вашу думку, яку ви виклали у своєму листі, з наведених нижче причин, тим не менш, я вважаю, що люди мають право сформувати власний погляд на цю проблему.

Ця стаття була результатом старанного та незалежного розслідування. Вона демонструє загальну українську проблему зв’язків органів державної влади та бізнесу в контексті всього сільськогосподарського ринку, а не її конкретних учасників. Вся інформація, яка наводиться у статті, знаходиться на поверхні та взята з різних публічних джерел.

Ви, напевно знаєте про те, що коли є джерело, на яке я можу вказати посилання у моєму розслідуванні, це означає, що я захищений від обвинувачень, які ви мені висуваєте.

Наступна частина присвячена виключно джерелам, які використовувались в якості основи розслідування. Кожне згадане посилання є активним і більшість сайтів в списку є українськими. Тому я вважаю, що ваша компанія не може довести факти, які суперечать написаному.

Загальновідомим є те, що Андрій Вадатурський є одним з власників «Нібулона» та одночасно членом українського парламенту. Фінансова ситуація, структура та спосіб взаємодії всередині «Нібулона» широко висвітлювались у засобах масової інформації, включаючи медіа-групу Golos.ua https://golos.ua/i/477711, яка, зокрема, повідомляє: «фермерам ООО «Нибулон» предлагает закупочную цену на пшеницу второго класса порядка $210/тонна на условиях самозавоза в Николаев или по $189/тонна в отдаленной Тернопольщине. При этом в Египте, который для Вадатурского является стратегическим направлением, пшеницу этого класса можно продать в среднем $312/тонна. Заработанную на этой игре прибыль выводят за границу, а на родине оставляют долговые обязательства перед кредиторами и задолженность украинской компании перед швейцарской».

Також приклади політичного лобіювання в українській політиці були досліджені українським антикорупційним веб-порталом https://antikor.com.ua/articles/141771-zvezda_oligarha_ukrainy, зокрема що стосується Закону про внутрішній водний транспорт: «К блокировке этого закона активно привлекается и сын Алексея Вадатурского – Андрей Вадатурский. По «счастливому стечению обстоятельств» он является народным депутатом, членом президентской фракции БПП и членом аграрного комитета ВР. А ещё в его владении 20% акций предприятия отца».

Інформація про обсяг квот є загальнодоступною і її легко можна перевірити на державному веб-сайті http://meold.kmu.gov.ua/minec/control/uk/publish/printable_article?art_id=153321. Зокрема можна побачити, що дві найбільші компанії («Нібулон» та «Кернел») змогли отримати 39,379% експортних квот на кукурудзу, а сам «Нібулон» отримав 20,747% квот. Непрозорий характер обмежень експорту був висвітлений в засобах масової інформації, різними бізнес-асоціаціями і навіть визнаний Управлінням торгового представника Сполучених Штатів: «Після встановлення непрозорих та обтяжливих тестових вимог, Уряд України запровадив квоти на експорт зерна в жовтні 2010 року на власний розсуд, що не забезпечило експортних квот в достатньому обсязі для більшості неукраїнських компаній» https://ustr.gov/sites/default/files/Ukraine.pdf (сторінка 384).

Фінансові показники компанії та їхній аналіз поширив провідний український аграрний веб-портал latifundist.com: https://latifundist.com/novosti/34571-vyruchka-nibulon-ne-pozvolyaet-polnostyu-obsluzhivat-obyazatelstva -pered-ebrr з посиланням на веб-сайт StockWorld https://www.stockworld.com.ua/uk/news/nibulonu-ghrozit-diefolt-pieried-iebrr. Це беззаперечний факт.

Інші джерела, які описують діяльність «Нібулона», включають:

https://www.obozrevatel.com/economics/economy/ukraina-cherez-nibulon-ne-mozhe-prijnyati-zakon-pro-vodnij-transport-semenuha.htm Народний депутат України Роман Семенуха розповідає, що лобі «Нібулона» блокує довгоочікуваний річковий фрахт.

https://112.ua/statji/semya-vadaturskih-gotovitsya-k-vyboram-starshiy-dogovarivaetsya-s-batkivshhioyo-mladshiy-stroit-partiyu-dlya-groysmana-441992.html Родина Вадатурських залучена до політичної діяльності прем’єр-міністра України.

https://comments.ua/politics/617861-kak-semeystvo-vadaturskih-kladet-yaytsa.html Родина Вадатурских розкладає яйця в різні «політичні кошики».

https://www.obozrevatel.com/economics/economy/smi-uznali-komu-vyigodno-provalit-zakon-o-rechnom-transporte.htm Відомий новинний портал «Обозреватель» розмірковує про причини монополії «Нібулону» в річковій галузі та про лобі Вадатурських у парламенті.

https://censor.net.ua/blogs/3054367/reka_reku_moet_synnardep_lobbiruet_interesy_ottsabiznesmena. «Цензор.нет», один з провідних українських сайтів, розповідає читачам про залучення Вадатурського-молодшого до політичного лобіювання інтересів Вадатурського-старшого.

https://www.capital.ua/ru/news/85143-nibulonu-grozit-defolt-pered-ebrr-smi. Поважне фінансове та економічне видання «Капітал» опублікувало матеріал про можливий дефолт «Нібулону».

http://podrobnosti.ua/2151025-nibulon-uklonjaetsja-ot-uplaty-nalogov.html. «Подробности» розкривають схеми ухилення «Нібулону» від сплати податків.

https://comments.ua/money/610993-cherez-elevatori-kernel-nibulon.html. «Комментарии» розповідають про невикористаний експорт зерна компаніями «Кернел» та «Нібулон».

http://blackmark.club/2017/10/11/aleksej-vadaturskij-uklonyaetsya-ot-uplaty-nalogov-i-druzhit-s-vzyatochnikom-romanchukom/. Олексій Вадатурський ухиляється від сплати податків, повідомляє у розслідування видання Blackmark.

https://m.censor.net.ua/news/446290/omelyan_i_vadaturskiyi_obvinili_drug_druga_v_facebook_v_blokirovanii_reform_infrastruktury. «Цензор.нет» описує конфлікт між міністром транспорту та депутатом Андрієм Вадатурським.

Звичайно, ця стаття може викликати у вас неприємні відчуття. Однак, дозвольте нагадати, що висвітлення діяльності вашої компанії не було метою матеріалу. Мета полягала в тому, аби показати, наскільки легко глобальна допомога, яка надається Україні, потрапляє в кишеню магнатів та політиків різного ґатунку. Найбільш інтригуюча частина матеріалу присвячена способу життя аграрних магнатів з яхтами, літаками тощо. Українським магнатам характерно виставляти на показ своє багатство та владою, і при цьому вони оточені найбіднішою нацією в західному світі.

Але в світлі показаних фактів ми не піддамося на ваш тиск, оскільки наша справа є правильною і дані ґрунтуються на беззаперечних фактах. У вас немає сили тут, незалежно від того, скільки літаків і палаців вам вдалося вкрасти у своїй країні.

У вас немає сили тут, незалежно від того, скільки літаків і палаців вам вдалося вкрасти у своїй країні.

Ми розуміємо, що ви занадто добре адаптувалися до реалій вашої власної ураженої країни. Якщо преса не може бути куплена, вона може бути налякана судовим процесом. Ви знаєте, українські суди отримали певну репутацію. Але, навіть якщо Україна вважається небезпечною для журналіста країною, ми бачимо, що втручання «Нібулона» в політику добре викрито, схеми ухилення від сплати податків були виявлені, також було повідомлено про шахрайство на експортних терміналах. Чи слід зняти цю статтю і тим самим показати, що американські журналісти, захищені Конституцією Америки та державою, слабкіші за своїх українських колег? Я не думаю, що ми можемо дозволити собі таку ганьбу.

В демократичній державі обов’язок вільних ЗМІ забезпечити інформацію всіх, кого це стосується. Саме тому стаття залишатиметься на веб-сайті WISC24.

Tags

Останні новини

Back to top button
Close