Цікаве

Подорожчає долар і зросте комуналка: чого чекати восени

В Україні осінь може запам’ятатися не тільки девальвацією гривні, але і “преміями” за енергоефективність для майже двох мільйонів сімей. Крім того, очікується подорожчання комуналки і зростання ставок за гривневими депозитами.

1News розповідає, як може змінитися життя українців восени.

Роздадуть по 700 грн

Економним субсидіантам до кінця листопада видадуть “премії” на суму до 695 грн. Це заохочення для тих, хто витрачав менше норми. Субсидії призначають на комунальні послуги в межах соціального нормативу споживання. І якщо витрачати менше, то в кінці сезону зекономлені кошти списують і повертають до бюджету.

Але щоб хоч якось мотивувати українців зі “знижками” економити комуналку, Кабінет міністрів ввів для них матеріальне заохочення.

“Суми невикористаної завдяки економії житлової субсидії на оплату природного газу та електричної енергії для індивідуального опалення, яка не перевищує вартості 100 куб. метрів природного газу або 150 кВт/год електроенергії, повертається домогосподарству”, – зазначено у постанові.

Тобто гроші дадуть не всім ощадливим пільговикам, а тільки тим, хто опалює свої будинки і квартири електроенергією або газом. Також важливо зазначити, що гроші рахуватимуть виходячи з вартості 100 кубів газу або 150 кВт/год електроенергії станом на травень поточного року. Тобто навіть якщо у жовтні злетить тариф на газ, заплатять все одно не більше 695 грн. Ті, хто використовує електроопалення, отримають всього 174 грн.

У минулому році, як повідомив віце-прем’єр Павло Розенко, гроші видали 1,7 млн ​​сімей. Бюджету такі премії коштували приблизно 1,2 млрд грн. Важливо при цьому, що дадуть кошти тільки тим, хто до 1 вересня написав заяву в органи соцзахисту з проханням нарахувати їм “премію за енергоефективність”.

До речі, субсидіанти – одні з найбільш неощадливих споживачів. В середньому вони спалюють в 2,1 рази більше газу, ніж їхні сусіди без “знижок”.

Комуналка подорожчає

Традиційно перед початком опалювального сезону в Україні підвищують тарифи на комуналку. В цьому році драйвером подорожчання стане газ, а головним натхненником – МВФ. Саме вони наполегливо рекомендують Україні в рамках енергетичної реформи позбутися прихованого субсидування всіх і продавати газ для населення за тими самими цінами, які платить промисловість. Для цього тариф на блакитне паливо вже прив’язали до “імпортному паритету” (згідно з чинною постановою №187).

Дія старої постанови закінчується 1 жовтня, до цього моменту Кабмін погодить з МВФ новий тариф на газ. Потім в екстреному порядку теплокомуненерго почнуть укладати нові договори з “Нафтогазом”. Наступний крок – перерахувати тарифи на гарячу воду і тепло.

Щоб отримати тепло або гарячу воду, спалюють газ. Якщо блакитне паливо дорожчає на 10%, то опалення може вирости в ціні на 7%. Зараз же розглядають можливість, як заявив у ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики Андрій Рева, підвищити тариф на 58% – до 11 грн за куб. В результаті приблизно на 41% можуть подорожчати тепло і гаряча вода.

За кредити заплатимо більше, а прибуток за депозитами зросте

Як уже писалось раніше, восени облікову ставку в Україні можуть підвищити з 17,5% до 18%. Зростає облікова ставка – зростають ставки за кредитами для банків, що в майбутньому може підштовхнути і депозитні ставки. “Ми бачимо кореляцію між нашою ставкою і ставкою депозитів за юрособами. Це дуже чітко видно. Депозити юросіб короткі. Зараз вони платять ставку дуже близьку до 17,5%. За фізособами ми бачимо, що зараз ставки перебувають на тому самому рівні, що і півроку тому. Банки припинили знижувати ставки, коли ми почали цикл підвищення облікової ставки”, – заявив на відкритому круглому столі заступник голови НБУ Олег Чурій.

Як розповів банкір Дмитро Поліщук, вже цієї осені ставки за депозитами у гривні дійсно можуть вирости. “Швидше за все, до кінця року ми побачимо зростання відсоткових ставок за депозитами у гривні в середньому по ринку на 0,5%… +1% річних”, – зазначає експерт.

Прибутковість за валютними депозитах, навпаки, буде зменшуватися. До слова, згідно з індексом депозитних ставок фізосіб, у 2017-му українці заробляли на своїх вкладах на 3,4 відсоткових пункти більше. Доходи стрімко падають.

Долар по 29

Опитані експерти сходяться на думці: восени курс гривні впритул наблизиться до 29 грн/$. “Гадаю, що курс долара восени може наблизитися до 29 грн/$, а в кінці року впритул підійде до цієї позначки”, – прогнозує аналітик Concorde Capital Олександр Паращій.

За словами економіста Єгора Кияна, у вересні вартість долара коливатиметься біля позначки у 28 грн/$. “Я гадаю, що теоретично, без формули, яка базується на минулих тенденціях, курс у наступному місяці не перевищуватиме 28,5 грн/$. Якщо впаде національна валюта сильніше, це погано позначиться на населенні, але може бути плюсом для наших експортерів”, – зазначив експерт.

Восени більше валюти доводиться витрачати на імпорт газу. Крім того, починається активний бізнес-сезон. Золотовалютні резерви НБУ на даний час складають $17,7 млрд. Це запас України, який можна витрачати на підтримку курсу і обслуговування зовнішніх боргів. Теоретично цих коштів може вистачити Україні як мінімум на цей і більшу частину наступного років.

Джерело: Обозреватель

Back to top button