Цікаве

Невідомий вірус з Китаю: що буде, якщо він потрапить в Україну

За останні кілька днів у Китаї від невідомого вірусу померли шість осіб. Це новий коронавірус, який передається повітряно-крапельним шляхом, для нього ще немає вакцини і лікування. Лікарі тільки знімають симптоми, щоб полегшити хворобу.

Через спалах хвороби Всесвітня організація охорони здоров’я скликала термінове засідання.

Чим загрожує новий вірус і що, якщо він добереться до України, розповідає 1News.

У чому небезпека

Уперше вірус виявили наприкінці 2019 року в китайському місті Ухань. Він невідомий медицині і отримав назву 2019 nCoV. Більшість відомих видів коронавірусу вважаються безпечними – найчастіше вони вражають тварин і протікають у легкій формі.

Від хвороби, за наявними даними, померли вже шість осіб. А число інфікованих у Китаї становить близько трьох сотень. Ще понад 900 осіб перебувають під медичним наглядом. В останні дні вірус вийшов за межі Китаю, вже зафіксовано випадки захворювання в Таїланді, Південній Кореї і Японії. Британські експерти вважають, що китайські лікарі замовчують реальну цифру хворих і насправді їх може бути близько 1700.

Новий вірус виявився непередбачуваний: він передається повітряно-крапельним шляхом і, на відміну від інших, швидко, розповідає лікар-інфекціоніст Інна Андрусович. Спочатку хвороба може нагадувати грип з дуже високою температурою. Але буквально за три дні вірус може призвести до серйозних ускладнень.

Головний симптом у хворих – жар, у частини також спостерігається втома, сухий кашель і утруднене дихання. За даними ВООЗ, рентгенографія грудної клітини показує інвазивне ураження обох легень.

“Якщо людина залишається вдома і всі три дні збиває температуру, то на четвертий день, коли людина потрапить в стаціонар, лікарі можуть тільки розвести руками, тому що дуже швидко розвивається гіпоксія”, – додає Інна Андрусович.

Від нового вірусу немає спеціального лікування. Лікарі тільки можуть зменшити симптоми і полегшити стан хворого. Але це не означає, що новий вірус смертельний, зазначає інфекціоніст Костянтин Волошин.

“Понад 99% хворих живі, є люди, які одужали. Так, вірус протікає дуже важко, і ми стикаємося з ним уперше”, – зазначає Волошин.

Що якщо вірус добереться до України

Україна не готова до нового коронавірусу з Китаю, каже інфекціоніст Інна Андрусович. Щоб виявити вірус, потрібні реагенти, яких у нас немає.

“В Україні немає можливості діагностувати подібний коронавірус. Для цього потрібні дорогі реагенти, діагностика. Тільки за симптомами його не визначиш. Тому спалах вірусної пневмонії в Тернопільській області може виявитися набагато небезпечнішим”, – прокоментувала Інна Андрусович.

А щоб дістатися до України, вірусу достатньо 12 годин, каже Олександр Торгун, директор напрямку “Охорона здоров’я” Українського інституту майбутнього. Приблизно стільки знадобиться на переліт носія вірусу з Китаю до Києва.

“Питання доби, і вірус вже у нас. За правилами епідеміології потрібно джерело епідемії максимально локалізувати. Однозначно, і Україні треба включати заходи безпеки”, – прокоментував Олександр Торгун.

Як говорилося вище, вірус вже вийшов за межі Китаю – захворювання зафіксовано в Таїланді, Південній Кореї і Японії. Є побоювання, що поширення 2019 nCoV посилиться, оскільки сотні мільйонів громадян Китаю будуть переміщатися по всій країні через Китайський Новий рік. Люди активно закуповуються на місцевих ринках і їздять не тільки по всій країні, а й за кордон. По суті, це найбільша щорічна міграція населення. В таких умовах поширення вірусу може стати вибуховим.

У США вже прийняли рішення перевіряти пасажирів з Китаю. В аеропортах Нью-Йорка, Сан-Франциско і Лос-Анджелеса людей, які прибули з китайського міста Ухань, де було зафіксовано спалах, будуть перевіряти на зараження.

Центр громадського здоров’я України розіслав попередження про вірус в Китаї і рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я по областях і в Прикордонну службу. Також у відомстві заявили, що підготували рекомендації щодо лікування пацієнтів з коронавірусом.

Вірусу можна уникнути

Базове правило попередження інфекції – уникати контакту з хворими, каже Олег Назар, директор Київського центру клінічної імунології.

“Вірус передається повітряно-крапельним шляхом і поширюється дуже швидко. Перше правило, якого треба дотримуватися – уникати контактів з хворим. Варто серйозно поставитися до свого здоров’я – не запускати хворобу, а відразу йти до лікаря”, – говорить Олег Назар.

Вважається, що коронавірус вперше передався від тварин людям на ринку морепродуктів. У МОЗ радять дотримуватися базових правил при відвідуванні зооринку і ринків з продуктами тваринного походження:

  • уникайте контакту з хворими тваринами або зіпсованими продуктами тваринного походження;
  • мийте руки з милом після дотику тварин або продуктів тваринного походження;
  • уникайте будь-якого контакту з безпритульними тваринами;
  • не торкайтеся очей, носа і рота брудними руками;
  • уникайте споживання сирих або недостатньо оброблених продуктів тваринного походження. Потрібно правильно термічно обробляти сире м’ясо, м’ясні субпродукти, молоко і слідувати належним практикам приготування харчових продуктів.

Джерело: Сьогодні

Останні новини

Back to top button