Неоплачений онлайн кредит: чого чекати у 2025?
Швидкий та доступний кредит від мікрофінансових організацій залучає багатьох українців. Однак, серед багатьох українців існує міф, що такі можна не платити, адже кредитні компанії працюють нелегально або зобов’язання щодо онлайн кредиту вважаються недійсними без підпису паперового договору.
Розглянемо детальніше з якими ситуаціями доведеться зіткнутися під час прострочення заборгованості. І чи є варіанти для клієнтів, які зіткнулися з непередбаченими обставинами та не можуть внести платіж вчасно?
Юридичні наслідки несплати мікрокредиту
Онлайн кредити це можливість отримати гроші, не виходячи з дому. Але обираючи такі послуги від мікрофінансових організацій, позичальник підписує кредитний договір віддалено за допомогою підтвердження особи за SMS, BankID або додатком ДІЯ, який має таку ж юридичну силу, як і договір кредитування на папері. Тому варто ретельно ознайомитися з умовами прописаними в правилах кредиту, розуміти наслідки прострочення або несплати заборгованості.
У більшості випадків онлайн кредит без відмови сразу на карту при несплаті принесе позичальнику такий розвиток подій:
Штрафні санкції
Особливістю роботи МФО є нарахування одноразових штрафів (фіксованої суми) або додаткової пені за кожний день прострочення. Всі ці аспекти вказані в договорі: сума штрафу, пеня, строки тощо.
Зіпсована кредитна історія
Негативні записи швидко фіксують у кількох бюро, що потім знижує шанси отримати кредит у банку чи іншій мікрофінансовій організації. Попадання до умовного “чорного списку” призводить до заборони кредитування в майбутньому.
М’яке стягнення боргу
Проводиться у вигляді телефонних дзвінків, SMS-повідомлень із нагадуваннями про борг. Часто менеджери просять назвати максимальну дату можливої оплати.
Передача боржника колекторській службі кредитора
Зазвичай вони підключаються через 1-2 тижні після несплати. Це регулярні дзвінки як позичальнику, а й родичам, сім’ї, працювати. Розмови ведуться вже у жорсткішій формі. Є варіант продажу боргу спеціалізованої колекторської компанії (має бути зазначений у договорі). Вони можуть запропонувати свої умови, наприклад, сплатити половину боргу відразу, а решту розбити частинами.
Правове стягнення боргу через суд
Звернення кредитної компанії до суду щодо неповернення позикових коштів. Після судового процесу часто накладається арешт на майно або проводиться примусові заходи щодо стягнення за допомогою виконавчої служби.
Результати судових засідань щодо кредитної заборгованості передається до рук виконавчої служби. У її компетенції вжити заходів, щоб боржник вніс необхідну суму за договором.
Тому краще не доводити до судового позову, а вирішувати погашення до початку процесу. Правове стягнення боргу включає примусові заходи від державного виконавця, часто це: арешт банківських рахунків, арешт майна та його продаж для повернення кредитних коштів та ін.
Чи можуть ув’язнити за несплату кредиту?
Кожен із зазначених варіантів відноситься до фінансових наслідків. А ось кримінальна відповідальність українським законодавством за невиплату кредиту не передбачена, якщо, звичайно, не доведено шахрайство при отриманні (наприклад, на чужі документи).
Підсумки
Практично усі фінансові установи України мають подібні етапи стягнення кредиту від неплатників. Найчастіше це штрафи, пеня, внесення негативних записів до бюро кредитних історій, передача боргу колекторам. Але іноді доходить до суду, що останнім часом повторюється не рідко. Втратити банківські рахунки або зовсім майно, не раціональний варіант розвитку подій за несплату мікрокредиту. Тому краще погасити борг вчасно, унеможливити переплати, неприємне спілкування з колекторами чи правове стягнення рішенням суду.