Цікаве

НАЙБІЛЬШЕ ХАБАРІВ УКРАЇНЦІ НЕСУТЬ МЕДИКАМ ТА ОСВІТЯНАМ – СОЦІОЛОГ

Медицина і освіта залишаються тими галузями в Україні, де є найбільш усталеною практика давання хабарів.

Про це заявила  на прес-конференції директор фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна,  розповідає 1News з посиланням на Укрінформ.

“Значною мірою недооцінено значення пересічного українця в тому, що корупція залишається у нас такою розповсюдженою, причому, розповсюджена вона там, де діють не високі чиновники, а населення. Це насамперед медицина, де майже 60% відзначили, що їм доводилося давати якісь хабарі. Це освіта, особливо середня, де майже половина населення мала досвід корупційних практик”, – сказала Ірина Бекешкіна.

Вона додала: у вищій освіті відбулися певні позитивні зміни, там на 5% менше стало корупційних практик, хоча корупція залишається на високому рівні.

“З 30% вона зменшилася до 25%. Але це значить, що у кожного четвертого, не будемо говорити, що повністю куплений диплом, але там явні нелади з рівнем освіти”, – підкреслила соціолог.

Водночас, за її словами, лише 15% студентів вказали, що хабарі з них вимагали. А 2/3 тих, хто хабарі давав, чесно відзначили, що ініціатива йшла від них, тому що простіше заплатити хабар, ніж вивчити.

“Тобто, не можна скидати з рахунку ініціативні хабарі – коли люди вважають, що це просто нормальний спосіб вирішення проблем. Половина дорослого населення України допускає власну залученість до корупційних дій в тому разі, коли їм це вигідно. І значно менше – 37% – декларують повну неприйнятність для себе корупційних практик. При цьому цікаво, що чим молодший респондент, тим більше він допускає прийнятність для себе вирішувати проблеми таким шляхом”, – завважила Бекешкіна.

Соціолог також зазначила, що нині почастішали випадки вимагання хабарів для отримання кредиту, позики в державній установі. Серед тих, хто звертався, відзначає зростання з 7% до 21%. Зросли корупційні практики в приватизації, володінні та користуванні землею, оформленні землі у власність, при зверненні до судової системи і державних нотаріусів.

В той же час суттєво зменшилася корупція під час контактів з представниками вишів, податковою службою, з поліцією, з органами призову на військову службу.

“В 2011 році 26% зазначили корупційні практики, в 2015-му – 15%. Під час війни 15% – це теж не так мало, але все-таки там стали брати менше”, – констатувала Бекешкіна.

Back to top button