Цікаве

На Марсі знайшли місце, придатне для життя людства

Вчені давно шукають придатне для людства місце у Всесвіті на випадок, якщо в майбутньому потрібно буде провести переселення для порятунку нашого виду. На перший погляд подібних місць поки не знайдено, лише непрямі ознаки наявності води на деяких планетах, супутниках та екзопланетах. Однак більш-менш комфортне місце для колонізації розташоване майже поруч, за якихось 55 мільйонів кілометрів – це планета Марс, розповідає 1News.

Безумовно, Марс – не найдоброзичливіша для життя планета. Найтонша атмосфера, що складається на 95% з вуглекислого газу, дуже низький тиск (менше в 160 разів), високі перепади температур і періодичні дуже сильні урагани, що сковують всю планету величезною пиловою хмарою. Проте спосіб вижити там є, стверджують вчені. Але найбільша проблема Марса – найсильніша космічна радіація, пронизує поверхню планети. Також вона створює небезпеку навіть за міжпланетних перельотів. Низка наукових досліджень довела, що тривале перебування в космосі здійснює руйнівний вплив на мозок.

Отже, якщо політ до Червоної планети займатиме близько 7 місяців, то на Марс можуть висадитися люди з найсильнішим пошкодженням мозку та, найімовірніше, навіть не зрозуміють, де перебувають, якщо взагалі залишаться живі. Проте, ми створили технології, за допомогою яких можна вирушити на орбіту Землі і навіть на її супутник Місяць. У теорії, ми близькі до міжпланетних перельотів. Ба більше, уряди багатьох країн планують відправити людину на Марс.

Припустимо, людина таки висадиться на Марсі, де саме на ньому комфортне середовище для проживання, якщо його поверхня млява? Дослідники вважають, що вижити в суворому марсіанському середовищі можна глибоко під марсіанською землею. Нещодавно вчені отримали докази того, що Марс – сейсмічно активна планета, там існує мережа великих підземних тунелів, які утворилися внаслідок тисячолітньої вулканічної активності. Ці тунелі або, як їх називають, лавові трубки, залишилися після того, як швидкоплинна лава пропалила марсіанський грунт.

На думку астрофізика Антоніо Паріса й його команди, яка займалася дослідженням та оцінкою безпеки марсіанських лавових труб, укриття майбутніх колоністів в глибоких підземних тунелях може значно зменшити вплив небезпечної космічної радіації. Ба більше, дослідники переконані, що найкращим місцем для посадки є “грецька рівнина” Еллада Планітія.

Річ у тім, що на цю частину Марса потрапляє менше космічної і сонячної радіації, ніж на більшу частину решти поверхні планети. Як стверджує сам Антоніо Паріс, укриття астронавтів у глибоких лавових трубках може зменшити її вплив ще більше, чим забезпечить колоністам виживання. Та як вимірюють рівень радіації в лавових трубках на Марсі?

Саме тут нам знадобляться знання про лавові трубки на Землі – вимірявши їх зовнішні та внутрішні рівні випромінювання Паріс отримав загальне уявлення про те, чи здатна структура лавових трубок зменшити вплив космічного випромінювання.

“Лавові трубки можуть допомогти у вивченні марсіанської геології і геоморфології, а також потенційно допоможуть виявити будь-які свідчення розвитку мікробного життя на ранніх етапах природної історії Марса”, – пише Паріс у своєму Twitter.

Зрештою, лавові трубки цілком можуть стати нашим новим домом на іншій планеті. Погодьтеся, перспектива звучить невтішно. Але з огляду на той факт, що іншого варіанту у нас може й не бути – життя в лавових трубках – це далеко не найгірше, що чекає людину на інших планетах.

Джерело: Journal of the Washington Academy of Sciences

Останні новини

Back to top button