Цікаве

Легко сплутати з грипом: Україна на порозі небезпечної епідемії, багато смертей

Нинішній спалах кору триватиме довше, а постраждає від нього набагато більше українців. При цьому даний вірус відрізняється від того, що гуляв Україною у 2006 і 2012 роках.

Фахівці кажуть, що вірус завезли до нас із Європи. Хоча в Польщі стверджують, що це ми заражаємо їх кором. Детальніше — розповідає 1News.

Головне:
  • Відсоток хворих на кір, у яких були щеплення, такий самий, як і у нещеплених.
  • Нинішній вірус кору не український.
  • У перші дні кір легко сплутати з грипом.

Інфекційні відділення забиті хворими

Нинішня статистика з кору нагадує військову. Нещодавно від цієї інфекції у Хмельницькому помер чоловік 35 років, який був щеплений двічі в дитячому віці. У Рівненській області помер 27-річний чоловік. Лікарі зазначають, що у нього був ще й цукровий діабет, тому хвороба протікала важко.

За один тиждень, з 11 по 18 січня цього року, в країні на кір заразилося 3450 осіб, троє померли. А всього з початку цього року вірус підхопили 8500 українців.

Найгірша ситуація у Львівській, Рівненській, Вінницькій, Хмельницькій областях та у Києві. У Луцьку до шкіл і садків не пускають дітей, у яких немає довідок про щеплення.

У столиці інфекційні відділення зараз забиті хворими. “Це правда, пацієнтів дуже багато”, — розповів лікар-інфекціоніст, професор Сергій Крамарєв.

Це підтверджує нам і доцент кафедри медуніверситету, дитячий лікар-інфекціоніст Віталій Євтушенко.

Хворіють і вмирають від кору і ті, хто робив щеплення

У Міністерстві охорони здоров’я вже замислилися про те, щоб визнати масове зараження кором епідемією. Днями збереться комісія, щоб вирішити це питання. Поки ситуацію лікарі називають спалахом. А в лютому мобільні групи медиків вирушать до Львівської області, щоб у школах щепити дітей, які свого часу не зробили уколи від кору. Щоправда, інші лікарі запевняють, що під час епідемії грипу цього робити не можна.

 

Подібні епідемії спостерігалися в Україні у 2006 і 2012 роках. “Щоправда, тоді здебільшого хворіли діти, бо серед них було багато нещеплених. Тепер до них підключилися і дорослі. Тобто кількість людей, які відмовлялися від вакцинації, зростає”, — вважає Сергій Крамарєв. Тому, за його словами, нинішня епідемія триватиме довше.

Віталій Євтушенко додає, що хворих зараз більше, ніж у попередні два спалахи. “Є кілька випадків серйозних ускладнень, таких як енціфаліт”, — каже він.

Чому ж тоді хворіють і навіть помирають люди, які вакцинувалися? За даними Євтушенка, відсоток хворих з щепленнями приблизно такий самий, як і хворих без щеплень!

Крамарєв вважає, що могла підвести сама вакцина. “Можливо, вона була неякісною, десь порушили холодовий ланцюжок, і вона втратила свої властивості”, — припускає лікар. До того ж у важкі 90-ті в країну завозили не найякіснішу вакцину.

У будь-якому разі, як стверджують лікарі, люди зі щепленнями перенесуть кір легше і ускладнень буде менше, ніж у людей без щеплення.

До речі, нещодавно стало відомо, що найвідсталіше за вакцинацією село — Шевченкове в Одеській області. Тепер тут захворіло 78 осіб, а батьки відмовляються класти дітей в лікарню. Як кажуть в Одеській обладміністрації, у селі в одній з церков закликали не робити щеплення і люди слухалися. У самому селі чотири церкви — дві баптистські, одна п’ятидесятників і православна. Наразі керівники релігійних громад стверджують, що нічого такого у них не було.

Лікар Віталій Євтушенко зазначає, що зараз в Україні людей вражає трохи інший вірус кору, не такий, як у 2006 і 2012 роках.

“Він має європейську прописку, і прийшов до нас із Румунії. Річ у тім, що за структурою віруси трохи відрізняються. Зараз вчені навіть складають спеціальну карту, де вкажуть, якій країні характерний який вірус. Це треба для того, щоб відслідковувати його переміщення” , — пояснив Євтушенко.

Щоправда, у Польщі зараз б’ють на сполох, стверджуючи, що саме українці ввезли до них вірус кору, до цього у них цієї хвороби не було кілька років. Саме так заявив головний санітарний інспектор країни Ярослав Пінкас. У листопаді минулого року в Польщі зафіксували 17 випадків захворювання на кір, серед них був тільки один українець. Але цього було достатньо, щоб заговорити про те, щоб не впускати до країни іноземців без довідок про щеплення.

Також 22 грудня минулого року стало відомо, що працівник лікарні МВС і адміністрації Польщі, який не так давно повернувся з України, захворів на кір. А нещодавно у п’яти українських працівників м’ясокомбінату в Морлінах (Польща) виявили хворобу.

Як відрізнити кір від грипу

Також лікарі зазначають, що нинішній спалах кору ускладнюється і епідемією грипу. У перші пару днів їх важко відрізнити навіть для фахівця. “Нежить, висока температура — все як при грипі. Щоправда, під час кору можуть у роті з’явитися білясті плями, хоча деякі можуть сплутати їх із ангіною. І кон’юнктивіт. Висип може з’явитися пізніше”, — пояснює Євтушенко.

Також вірус кору може вражати і внутрішні органи. “Висипи ж бувають і на слизових оболонках внутрішніх органів. Вони можуть вражати кишечник, тому в людини може бути пронос і навіть щось схоже на дизентерію”, — каже Крамарєв.

Лікарі вважають, що кір можна лікувати і в домашніх умовах. “Якщо це не маленька дитина, якщо немає хронічних захворювань. Якщо у вас температура, ви її збиваєте і почуваєтеся нормально, то можна хворобу лікувати і вдома. Але лікар обов’язково має оглянути хворого і призначити лікування. Бо висип може бути і при інших досить небезпечних хворобах”, — вважає Євтушенко.

Уже збуваються прогнози про те, що слідом за кором прийде і дифтерія. “У минулому році зафіксовано вісім випадком дифтерії. Цього року поки не було”, — зазначає лікар Крамарєв.

Такі випадки були у Київській області і в Чернігові. “Але ця хвороба не так швидко поширюється як кір. Бо кір передається повітряно-крапельним шляхом, якщо у класі захворіє один учень, то він може заразити половину дітей. А ось дифтерія бактеріального походження, і передається при близькому контакті. Умовно кажучи, хворий може заразити лише своїх сусідів по парті”, — каже Євтушенко.

Джерело: Обозреватель

Останні новини

Back to top button