Цікаве

Кузьма і Дем’ян 2021: молитви та заборони свята

У середу, 14 липня, відзначається народне свято Кузьма і Дем’ян, або Літні Кузьминки. Цієї дати православна церква вшановує пам’ять святих братів, лікарів-безсрібників – Косми і Даміана, що жили в Римі в 3-му столітті.

Їм моляться про зцілення від хвороб, про сімейне щастя, а також про допомогу при слабкому навчанні дітей. 1News розповідає про головні традиції і прикмети свята, а також про те, що можна і що не можна робити цього дня.

Хто такі Косма і Даміан

Святі Косма і Даміан жили в третьому столітті в Римі. Вони були талановитими лікарями, зцілювали людей і тварин, не вимагаючи плати за свою роботу, допомагали бідним і праведними вчинками багатьох навернули в християнство.

За добрі діяння братів прозвали безмездними (безкорисливими) лікарями, безсрібниками. Якось імператор Карін покликав їх до себе, вимагаючи поклонитися язичницьким ідолам. За відмову зробити це братів було кинуто до в’язниці. Тоді імператор несподівано захворів і почав благати святих про зцілення, обіцяючи прийняти християнство. Косма і Даміан виконали його прохання, після чого їх було звільнено.

Однак старий лікар, який навчив братів лікарській справі, став заздрити їм. Він заманив їх далеко в гори, убив, а тіла кинув у річку.

Святі Косма і Даміан Римські

 

Що можна робити на Кузьму і Дем’яна: традиції

14 липня віряни відвідують богослужіння й звертаються з молитвами до святих Косми і Даміана. Святих просять про зцілення від недуг, щастя в сімейному житті, просвітлення розуму, допомогу в навчанні, особливо при слабкій успішності в дітей.

Свято випадає на самий розпал робіт на землі. На Кузьму і Дем’яна господині традиційно варили варення й компоти з малини та агрусу.

Літні Кузьминки вважалися жіночим святом: представниці слабкої статі варили спільну кашу, запрошуючи святих Косьму і Даміана на трапезу, влаштовували застілля з пивом, розмовами та піснями.

На Кузьму і Дем'яна господині традиційно варили варення і компоти

Що не можна робити в День Кузьми і Дем’яна

14 липня, за прикметою, жінкам не рекомендується займатися важкою фізичною працею – інакше весь рік пройде за такою роботою.

Також вважається, що робити пропозицію руки і серця сьогодні – до невдалого шлюбу.

Як і в будь-який інший день, слід намагатися не допускати негативних емоцій.

Згідно з повір’ям, особливо обережно потрібно ставитися до будь-яких витрат, за можливості намагаючись їх уникати.

Свято випадає на самий розпал робіт на землі

Прикмети 14 липня

Яскравий сон у ніч на 14 липня – віщий. Якщо наснилося щось заплутане (нитки, волосся, дороги), варто переглянути свої плани. Ймовірно, їм не дано здійснитися.

Кузьма і Дем’ян прийшли – на косовицю пішли.

До 15 липня на деревах пожовтіло листя – до ранніх осені й зими.

Молитва до святих Кузьми і Дем’яна

Молитва до святих Кузьми і Дем'яна

 

Джерело: Обозреватель

Back to top button