Цікаве

Купання або життя: правила поведінки на воді

Рятувальники оприлюднили страшну статистику – понад 300 загиблих на воді з початку року. Окремо шокує загибель дітей. Так, протягом одного дня в Україні потонуло п’ятеро школярів. Дані цифри показують, яким лихом для країни обертається щорічний сезон купання.

У цій публікації 1News розповідає про причини масової загибелі на воді, та що робиться для того, щоб знизити трагічну статистику.

Хто частіше тоне

У Державній службі з надзвичайних ситуацій у Києві кажуть, що значна кількість потонулих – люди, які вживали алкоголь у компаніях, при цьому 90% вміли плавати.

“У людей, що випили, притуплюється почуття самозбереження, в результаті багато хто з них під час купання не розраховували свої сили”, – розповіла нашому виданню начальник прес-служби ДСНС столиці Світлана Водолага.

Також серед загиблих багато людей похилого віку. В результаті різкої зміни температури або від переохолодження у пенсіонерів нерідко зупиняється серце.

Окремо про дітей. Як це не сумно, але 10% всіх загиблих під час купального сезону – неповнолітні. Це підлітки, які, хизуючись перед друзями, на спір перепливали водойму або пірнали з мостів. Це і маленькі діти, залишені дорослими без нагляду. Типовий випадок. Нещодавно в селі Вишнів Волинської області 8-річна дівчинка одна пішла купатися на штучний ставок, і не змогла вибратися на берег. Дорослі не відразу почали шукати дитину, а коли знайшли, було вже пізно – дівчинка потонула.

Порятунок потопельників – справа рук самих потопельників?

З перерахованих прикладів може скластися враження, що у трагедіях на воді винні самі відпочивальники: лізли у воду п’яними, на розраховували власні сили, а у випадку з дітьми – не прислухалися до поради батьків. Здебільшого це так і відбувається, але… В усіх країнах на воді гинуть люди, тільки чомусь в Україні цей відсоток набагато вищий.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, наша країна перебуває в лідерах за рівнем смертності на воді серед 117 країн – 5,5 смертей на 100 тис. Для порівняння, в Австралії, яка славиться великою кількістю пляжів, рівень смертності на воді майже в чотири рази нижчий!

Що може зробити влада

Пляжі

В Україні, за даними Держпродпотребслужби, на річках і озерах у минулому році налічувалося всього 320 пляжів, на яких чергують рятувальники. Погодьтеся, якось мало для великої країни. Але замість того, щоб збільшити кількість офіційних місць для купання, чиновникам на місцях простіше встановити табличку “Купатися заборонено” і зняти з себе відповідальність.

Підготовка рятувальників

Як раніше повідомлялось, засновник громадського об’єднання “Пляжний патруль” Денис Пікалов, в Україні донедавна не було чіткого розуміння, як має виглядати пляж під охороною. “Нерідко роботу рятувальників поєднували (і поєднують) люди з-поміж підприємців, які паралельно займаються прокатом техніки”, – розповів він.

Чи зможе такий працівник повноцінно стежити за безпекою людей, коли він паралельно рахує гроші – питання риторичне.

Школа

Надавати дітям знання правил безпечної поведінки на воді повинні зі шкільної лави. З огляду на те, що в Україні за даними ДСНС щорічно тоне від 88 до 106 дітей, можливо, доцільно присвятити цій темі більше уроків, а навчання плаванню зробити обов’язковим?

Це питання поставили прес-службі Міністерства освіти України, на що нам відповіли, що “змістовне наповнення фізичної культури за програмою навчальний заклад формує самостійно з варіативних модулів”.

“Що стосується збільшення курсу навчання, а також введення в програму уроків безпеки на воді, такі рішення приймаються на рівні керівництва навчального закладу, можуть бути ініційовані навчальним закладом”, – повідомили у МОН.

Виходить, що збільшення уроків і практичних занять з уникнення трагедій на воді має прийматися не на рівні Міністерства, а керівництвом шкіл? Цікаво, чи в усіх школах захочуть приділяти цій проблемі більше уваги?

Експерти одноголосно стверджують: в Україні відсутня державна політика щодо запобігання подіям на воді. Тезово вона має виглядати так:

– тотальна заборона продажу і розпивання алкоголю на пляжах, а також жорсткий контроль приватних балансоутримувачів баз і готелів;

– створювати реальний волонтерський рух рятувальників;

– проводити превентивну роботу з дітьми та батьками.

Повною мірою ці норми мало де виконуються, а тому кожен купальний сезон в Україні гинуть сотні людей.

Джерело: Обозреватель

Back to top button