Цікаве

Кліматологи з’ясували, що обміління річок викликали масові посадки лісів

Засаджування великих територій рівнин і колишніх сільськогосподарських полів лісами може призвести до того, що в сусідніх з ними річках стане менше води вже через кілька десятиліть після початку відновлення лісового покриву, передає 1NEWS з посиланням на cikavosti.com.

До такого висновку прийшли британські кліматологи. «Відновлення лісів — один з головних способів боротьби з глобальним потеплінням, проте нам потрібно дуже ретельно підходити до вибору місць для їх висадки.

В деяких куточках планети зміни в характері доступності води зроблять лісопосадки не настільки вигідними, як це здається спочатку», — пишуть вчені. Як сьогодні вважають екологи та кліматологи, санкціоновані і нелегальні вирубки лісів поки залишаються однією з головних проблем для екології і клімату Землі.

Заміри супутників NASA показують, що темпи вирубки лісів за останнє десятиліття зросли на 62%, що стало новим рекордом за весь час спостережень. За їх даними, Земля щороку втрачає величезних лісових масивів, які за площею рівні Шрі-Ланці або якій-небудь невеликій державі Європи. Велика частина цих вирубок відбувається в тропіках, однак вони не обходять стороною Україну та інші північні країни. Втрата лісу турбує кліматологів і екологів відразу з кількох причин. Вона не тільки веде до зникнення дерев, які поглинають велику кількість СО2, але і веде до масштабних перебудов екосистем та іншим змінам, які впливають на локальний і глобальний клімат.

Зокрема, дерева заважають випаровування води з ґрунту, охолоджують ґрунт і служать джерелом аерозолей, які охолоджують атмосферу Землі і відбивають частина світла і тепла в космос. Обміліти за 25 років Лора Бентлі, кліматолог з Кембриджського університету (Велика Британія), а також її колега Девід Кумс виявили, що відновлення лісового покриву — один з найбільш способів боротьби з наслідками вирубки лісів і зростанням температур на Землі — далеко не завжди буде корисним для людини і місцевих екосистем.

До такого висновку дослідники прийшли після вивчення того, як змінився стан 43 куточків колишніх сільськогосподарських угідь, а також природних рівнин і степів, де два або три десятки років тому були висаджені ліси. Ці території, як відзначають дослідники, перебували не тільки в Європі та Азії, але і в Австралії і на всіх інших континентах Землі, крім Антарктиди. Всебічне вивчення росту цих посадок в наступні 25 років показало цікавий ефект.

Виявилося, що в результаті різко змінився водний баланс цих регіонів: зокрема, там обміліли річки. Вже в перші п’ять років після висадки дерев кількість води в річках впала на 25%, а за наступні роки воно знизилося відносно початкової позначки на 40%. У деяких випадках, як відзначають дослідники, річки зовсім пересохли.

Найсильніше ці процеси проявляли себе на території лук і полонин, які не порушені сільським господарством і знаходяться в хорошому стані до початку висадки лісів. До того ж, наслідки відновлення лісового покриву значно відрізнялися в різних регіонах світу.

Приміром, у Європі вони несли в цілому позитивний ефект, тоді як в Австралії та Південній Африці вони посилювали посухи і заважали життя місцевої флори і фауни.

Все це, на думку вчених, говорить про те, що не варто бездумно відновлювати ліси на будь-яких доступних для цього територіях. Як сподіваються дослідники, зібрані ними дані допоможуть екологам і владі проводити всебічну оцінку наслідків подібних заходів і підбирати оптимальні ділянки місцевості для лісопосадок.

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close