Цікаве

Карантин продовжує йти на спад: що можна та чого не можна з 1 червня

Обмеження, пов’язані з карантином, зменшуються, та головні вимоги й заборони залишаються. Це масковий режим, дотримання дистанції та ще низка норм, які перешкоджають поширенню коронавірусу.

1News розповідає про усі послаблення карантину, які почали діяти в період між 22 травня та 1 червня, а також – ті, що починають діяти з початку літа.

Що ще тепер можна, і що вже працює

Хоча Кабмін встановив чіткі дати п’яти етапів виходу з карантину (з 1 червня – початок третього етапу), але деякі послаблення почали діяти раніше, в період між 22 травня та 1 червня (див. інфографіку).

Зокрема, це стосується прийому відвідувачів в держустановах, роботи речових ринків, дострокового запуску електропотягів, дозволу відвідувати кладовища.

“За православними церковними канонами необхідно прибрати могили до Трійці (поточного року 7 червня), тому ми, на прохання жителів, дозволили це зробити в індивідуальному порядку, – відповіли нам у сільраді смт Калита на Київщині. – Люди, насамперед люди похилого, які перебувають у групі ризику, резонно не хочуть під час карантину ходити на цвинтар в один певний день, тому ухвалено таке рішення”.

Те, що кладовища відкриті для відвідування, підтвердили нам також на столичному Південному кладовищі. Хоча поточного року офіційно в Києві поминальний день – 6 червня, субота.

Також приймають відвідувачів держустанови: структури Мінсоцполітики, Пенсійного фонду та інші. Але дні й час прийому поки обмежені, і діє обов’язкова вимога – наявність у відвідувачів маски. З метою уникнення черг, просять вирішувати питання телефоном, чи почекати, якщо є можливість.

“Насамперед приймаємо тих, у кого невідкладні справи, наприклад, видача родичам допомоги на поховання померлих пенсіонерів, чи у кого закінчується тримісячний термін для призначення пенсії після досягнення пенсійного віку, інших просимо прийти пізніше”, – відповіли нам у відділенні Пенсфонду Дніпровського району Києва.

Що залишається під забороною

Ослаблення карантину й надалі не торкнулося заборон, прийнятих у березні. Це необхідність носіння масок в громадських місцях (до них, до речі, належать парадні в будинках, ліфти, зупинки транспорту, перони тощо), заборона дитячих ігор на майданчиках і в пісочницях, тренування на спортмайданчиках, проведення масових заходів та ін. (див. інфографіку). За роз’ясненням Міністерства охорони здоров’я, причина заборони скрізь однакова: в даних місцях не організована централізована дезінфекція.

Нагадаємо також про важливість вимоги мати при собі документ, що засвідчує особу, найкраще паспорт. Вже відомі випадки накладення поліцією штрафу за його відсутність – це 17 тис. грн, більше, ніж, наприклад, за керування автомобілем в нетверезому стані (10,2 тис. грн).

Які тепер нові правила

Українці муситимуть і надалі звикати до нових правил відвідування відкритих закладів. Головна вимога для кожного – наявність медичної маски, а для власників будь-яких приміщень – наявність у вільному доступі антисептиків та одноразових серветок чи рушників.

Маску, природно, можна зняти в місцях прийому їжі, а також в басейні. МОЗ роз’яснив: у хлорованій воді вірус гине.

 

У дитячих садочках заборонені м’які іграшки, килими з довгим ворсом, багаторазові рушники. Дітей прийматимуть і передаватимуть батькам на вулиці, а не в приміщенні. Усі, крім малюків – у масках. Перед прийомом у дитини вимірюють температуру і мірятимуть її кожні 4 години, дезінфекція рук у дітей і загальна дезінфекція приміщень – кожні 2 години. Температурний скринінг перед приходом на роботу обов’язковий для персоналу також. Ігри – переважно на свіжому повітрі і неконтактні.

“Укрзалізниця” вже повідомила, що призначено 42 пари потягів (зазвичай курсувало 185 пар), але квитки продаватимуть тільки на половину місць.Наприклад, в купейному вагоні це 18 полиць (по дві в кожному купе), в плацкарті – 27, в СВ – 9. Тобто, сплативши за СВ в 2,5 рази більше, ніж за купе, можна подорожувати на самоті. Проте в купе кожному гарантована нижня полиця. Але якщо їде родина з 3-4 осіб, вони, за бажанням, можуть їхати в одному купе, а не в двох. У потягах “Інтерсіті” пасажири мусять сидіти в шаховому порядку.

Залізничники попереджають: без маски до потягу не пустять, осіб, що проводжають, попросять залишитися на пероні. Приїжджати на вокзал варто завчасно, тому що при посадці в вагон буде температурний скринінг пасажирів. А зали очікування для транзитних пасажирів поки залишаться зачиненими.

У кафе і ресторанах, що вже працюють, тепер багато дрібних незручностей для клієнта:

  • меню розташовано поруч з місцем видачі замовлень, в руки клієнтам його не дають;
  • замовлення видають тільки в одноразовому посуді і закритій тарі – не ресторан, а фастфуд якийсь;
  • кожні 2 години приміщення обробляють мийними та дезінфікуючими засобами, що не сприяє приємному апетиту;
  • розрахуватися просять безконтактною карткою, але можна й готівкою, для цього передбачена спеціальна поличка.

Що буде далі

Прем’єр Денис Шмигаль підтвердив: наступне ослаблення карантину намічено на 11 червня, не виключено, що з цієї дати, а не з 15 червня, відновлять авіасполучення хоча б всередині країни. А з 15 червня можливе відновлення польотів до кількох країн, насамперед це Туреччина і Греція, влада яких вже заявила про відновлення авіасполучення з Україною. З 22 червня можлива повна відміна карантину.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов допускає, що з 10 червня буде повноцінне відкриття ресторанів і кафе, а не тільки літніх майданчиків. А на останньому етапі виходу з карантину (після 22 червня) хочуть відкрити також дитячі оздоровчі табори.

Ще невідомо, коли дозволять роботу театрів, кіно, концертних залів, орієнтовно не раніше липня, разом зі скасуванням заборони на масові заходи.

Висновки

Другий етап ослаблення карантину, передусім відновлення роботи транспорту, показав: сплеску епідемії не сталося. Навпаки, за даними Національної академії наук, пік пройдено близько 10 травня, зараз триває процес плато: кількість хворих не зростає.

Не в останню чергу це сталося завдяки свідомості українців, які дотримуються протиепідемічних заходів. Але на жаль, не скрізь: є до 10 областей, де карантин триває. Напевно, тому, що деякі люди, що там проживають, легковажно поставилися і, напевно, продовжують ставитися до виконання рекомендацій лікарів. І тим самим затримують повернення усієї країни до нормального життя.

Джерело: Сьогодні

Back to top button