Цікаве

Хто має компенсувати “температурні втрати” постачальників газу

Газопостачальні компанії (облгаз-збути) у грудні подовжують виставляти споживачам рахунки, в яких вказані коефіцієнти доплат за не приведення обсягів газу до стандартних умов. Чому вони це роблять?

В грудні побутові споживачі газу (населення) з лічильниками знов отримали рахунки із нарахуваннями за не приведення обсягів газу до стандартних умов.

Вперше такі платіжки прийшли від газопостачальних компаній (облгаз-збутів) у листопаді. Юридично облгаз-збути – незалежні компанії. Фактично вони належать власникам операторів газорозподільчих мереж (ГРМ), або облгазів, повідомляє 1News.

Раніше БЦ писав, що НАК “Нафтогаз” звинувачує операторів ГРМ у бажанні отримати кошти за приведення обсягів газу до стандартних умов два рази.

Перший – в тарифі, в якому закладені витрати на виробничо-технологічні витрати (ВТВ) для операторів ГРМ. Другий – від перерахунку обсягів газу для споживачів облгаз-збутами, які мають з операторами ГРМ спільних власників.

В свою чергу “Регіональна газова компанія” (РГК) Дмитра Фірташа стверджує, що це не правда.

ВТВ для облгазів вже декілька років не перераховувались. Той обсяг ВТВ, який включено в тариф, по більшості облгазів покриває лише половину обсягу ВТВ, розрахованого згідно методик Міненерговугілля.

БЦ розбирався, що відбувається насправді.

В чому проблема?

Газопостачальні компанії (облгаз-збути) купують газ у “Нафтогазу” на точках виходу з газотранспортної системи (ГТС), оператором якої є підконтрольна “Нафтогазу” компанія “Уктрансгаз” (УТГ).

Облгаз-збути відбирають газ, який лічильниками УТГ приводиться до стандартних умов. В той же час, побутові лічильники не здійснюють облік газу з приведенням до стандартних умов. Таким чином, облгаз-збути вимушені купувати більше одиниць газу, ніж продають.

За твердженням Асоціації газового ринку України (АГРУ), в рік газопостачальні компанії втрачають на цьому близько 500 млн кубів газу, що в грошовому еквіваленті по нинішнім цінам складає близько 6 млрд грн.

Що таке стандартні умови?

Це стан газу при температурі +20 градусів за Цельсієм і тиску 760 мм ртутного стовпчика. Лічильники значної частини приватних будинків знаходяться на вулиці, а найбільший обсяг газу вони отримують в опалювальний період, в умовах дії низьких температур.

Згідно закону Гей-Люссака, при падінні температури фактичний обсяг газу буде зменшуватися на 3,6% кожні 10 градусів.

Комерційні лічильники УТГ рахують обсяги газу з урахуванням температури та тиску, а побутові – ні.

Різницю називають втратами від не приведення обсягів газу до стандартних умов, або “температурними втратами”, або втратами від вимірювання газу побутовими лічильниками.

Де вказано, що обсяги газу потрібно приводити до стандартних умов?

Це вказано п. 31, розділу 1 закону про ринок природного газу. Цією нормою визначено, що “природний газ є товарною продукцією, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов”.

Також це вказано п. 1, розділу IX Кодексі газороподільчих систем.

“Об’єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов”, – йдеться в даному пункті Кодексу.

Це вказано в типовому договорі на розподіл природного газу, затвердженому постановою НКРЕКП №2498 від 30 вересня 2015 року.

Типовий договір визначає розрахунковою одиницею “розподіленого та спожитого газу один кубічний метр, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем”.

Чому “Нафтогаз” стверджує, що “температурні втрати” компенсуються у тарифі для облгазів?

Нафтогаз спирається на наказ Міненерговугілля №737 від 23 листопада 2011 року, яким визначаються види нормативних та технологічних втрат у газорозподільчих мережах. Серед іншого там вказані і втрати від вимірювання газу побутовими лічильниками.

ВТВ облгазів, які мають компенсуватися в тарифі, розраховуються за Методикою визначення ВТВ, яка затверджена наказом Міненерговугілля №264 від 30 травня 2003 року та Методикою визначення витрат при вимірюванні газу побутовими лічильниками, яка затверджена наказом Міненерговугілля №595 від 21 жовтня 2003 року.

Чому “температурні втрати” не враховані у ВТВ?

По-перше, це не відповідає закону про ринок природного газу, який передбачає конкуренцію в постачанні газу. А відтак – різних власників операторів ГРМ та газопостачальних компаній.

По-друге, це виходить із розміру компенсації ВТВ у тарифах для облгазів. Для прикладу можна взяти розрахунок обсягу ВТВ на 2016 рік для оператора ГРМ “Вінницягаз”.

Розрахунок ВТВ проведено згідно формул, які містяться у Методології, затвердженій наказом №264.

Згідно розрахунків за методологією Міненерговугілля, виробничо-технологічні втрати “Вінницягаз” мають складати не менше 80 млн куб м на рік.

Втім, в наказі Міненерговугілля №847 від 25 грудня 2015 року, який визначає розмір ВТВ на 2016 рік, для “Вінницягаз” затверджено лише 48 млн куб м. Тобто – лише трохи більше половини.

Прикметно, що останній раз обсяг ВТВ, що враховується в тарифі, був затверджений саме цим наказом зі змінами в наказі №188 від 21 березня 2016 року.

З того часу Міненерговугілля не видало жодного наказу про затвердження ВТВ. Хоча, до 2016 року обсяги ВТВ затверджувались міністерством кожного року.

Такі щорічні накази потрібні, тому що змінюються показники для обрахунку. Наприклад – кількість лічильників, через які оператори ГРМ втрачають обсяги газу.

Який обсяг ВТВ закладений в тарифі?

В діючих тарифах Національна комісія, що здійснює регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заклала на ВТВ для всіх операторів ГРМ 5,7 млрд грн. На ці кошти можна придбати 550 – 600 млн куб. м газу.

Це в два рази менше, ніж обсяг, закладений Міненерговугілля в розрахунку ВТВ на 2016 рік в наказі №847 (зі змінами в наказі №188 від 21 березня 2016 року), про який йшлося вище.

Це в три рази менше від потреб, розрахованих операторами ГРМ по методикам самого Міненерговугілля.

Іншими словами, оператори ГРМ отримують в тарифі менше грошей, ніж закладено методикою Міненерговугілля. В 2016 році – 0,99 млрд куб. м газу замість 1,48 млрд кубометрів згідно з методикою.

Хто має компенсувати облгаз-збутам “температурні втрати”?

Після набрання чинності закону “Про ринок природного газу” в жовтні 2015 року, витрати по приведенню обсягів спожитого газу були виключені з тарифу на розподіл природного газу.

Тепер вони мають компенсуватися не за рахунок ВТВ, закладених в тариф, а споживачами, згідно Методики визначення витрат при вимірюванні газу побутовими лічильниками, яка затверджена наказом №595.

Саме за цією методикою облгаз-збути розрахували коефіцієнти приведення обсягів газу до стандартних умов для кожного споживача (так звані маршрути). Вони залежать від географії споживача (для кожної області свій коефіцієнт), та від місця розташування лічильника (шість різних варіантів коефіцієнту).

Чому облгаз-збути не почали нараховувати споживачам компенсацію за “температурні втрати” раніше?

Тому що НКРЕКП вимагали не включати до рахунків споживачів таку компенсацію, погрожуючи штрафом у вигляді 50 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850 тис. грн).

В розпорядженні БЦ є приклад такого листа від 14 лютого 2018 року за підписом попереднього голови НКРЕКП Дмитра Вовка.

Хто має компенсувати температурні втрати постачальників газу 02

23 листопада 2018 року НКРЕКП, вже під головуванням Оксани Кривенко, заборонив операторам ГРМ стягувати зі споживачів компенсацію за температурні втрати.

Були затверджені постанови із заборонами по кожному оператору ГРМ (постанови №1487 – №1524 включно від 23 листопада 2018 року).

РГК не приховує, що буде намагатись оскаржити їх в суді. Компанія має всі шанси виграти такий суд.

Що робити тепер? Основний вихід – дозволити коефіцієнти.

Сьогодні є два виходи. Перший – це внесення змін до наказу Міненерговугілля №737 від 23 листопада 2011 року, яким визначаються складові ВТВ, які компенсуються операторам ГРМ.

В такому разі, втрати від не приведення обсягів газу до стандартних умов, будуть компенсувати самі споживачі через коефіцієнти. Це європейська практика.

Нагадаємо ще раз, що сьогодні оператори ГРМ та облгаз-збути, які постачають газ населенню, належать одним й тим самим власникам. Тому ці власники не проти того, щоб “температурні втрати” були компенсовані у тарифі для операторів ГРМ.

Але якщо ринок газу для населення таки запрацює, то ця практика буде неприйнятною. Виходить, що збитків зазнають газопостачальні компанії, а компенсація буде надходити в тарифі газорозподільчим компаніям. Якщо в них будуть різні власники – це неприпустимо.

Що робити тепер? Альтернативний вихід – змінити стандартні умови

Другий варіант запропонувала голова НКРЕКП Оксана Кривенко у своєму дописі в Facebook з приводу “температурних втрат”. Вона пропонує змінити стандартні умови в законі про ринок газу. А саме – обліковувати газ при температурі 0 градусів за Цельсієм, а не 20 градусів.

В такому разі, споживачам не доведеться “доплачувати за коефіцієнти”. Втім, облгаз-збути будуть платити менше оптовому продавцю газу – НАК “Нафтогаз України”.

Проблема ініціативи Кривенко ще й в тому, що стандартні умови у 20 градусів за Цельсієм – це не тільки внутрішня методологія України. За такими умовами обчислюється газ на кордоні при передачі ресурсу “Газпрому” для транзиту у Європу.

А так як газотранспортна система – єдиний комплекс, “різні стандартні умови” призведуть до загального розбалансу системи.

Источник: Бизнес Цензор

Back to top button