Цікаве

Десять найбільших холдингів України

Компанії, які увійшли до нашого рейтингу, представляють галузі, які є основною економіки України. Це металургія, аграрна промисловість, енергетика та машинобудування.

Металургія та аграрно-промисловий комплекс – основні експортні галузі, які забезпечують Україною валютною виручкою.

Від гірничо-металургійного комплексу до ТОП-10 найбільших холдингів увійшло три компанії, агропромислового – п’ять. Від енергетики та машинобудування – по одній компанії, розповідає 1News.

Сукупний дохід десяти холдингів за 2017 рік становив 660 млрд грн, або 22% від номінального валового внутрішнього продукту України. На цих підприємствах працює сотні тисяч українців.

Ми порівнювали доходи компаній за останні три роки. Майже у всіх вони виросли. І причина не тільки в девальвації гривні, але і в нарощуванні обсягів виробництва компаніями та у відновленні економіки після кризи.

Перше місце посів металургійний холдинг “Метінвест” найбагатшої людини в України Ріната Ахметова. Його дохід виявився на 23 млрд грн більшим від консолідованої виручки НАК “Нафтогаз України”, найбільшої за виручкою юридичної особи в країні.

Компанія не потрапила до нашого рейтингу, оскільки є державним холдингом із регульованою дохідністю.

Десять найбільших холдингів України 02

Друге місце посів ДТЕК Ріната Ахметова. Цей енергетичний холдинг – монополіст в тепловій генерації України та у видобутку вугілля.

На третій сходинці опинився гірничо-металургійний гігант “Арселор Міттал Кривий Ріг”.

Метінвест

Дохід за 2017: 250 млрд грн

Прибуток/збиток: 17,3 млрд грн

Власник: Рінат Ахметов, Вадим Новинський

Минулий рік для металургійного холдингу Ріната Ахметова та Вадима Новинського був вкрай успішним. Дохід “Метінвесту” виріс на 44%, до $8,9 млрд.

Рентабельність роботи в розрізі операційного прибутку становила 15%. Для порівняння, аналогічна рентабельність металургійного холдингу в 2016 році була на рівні 5%.

EBITDА “Метінвесту” становила $2 млрд, а чистий прибуток – $617 млн.

Десять найбільших холдингів України 03

Не зважаючи на $3 млрд боргу, власник холдингу Рінат Ахметов продовжує нарощувати металургійні активи, наближаючись до статусу монополіста в гірничо-металургійному комплексі.

Так, в серпні 2018 року “Метінвест” придбав за $190 млн частку у найбільшому виробнику коксівного вугілля в Україні. Він включає два об’єкти: ШУ “Покровське” та “Свято-Варваринська збагачувальна фабрика”. Підприємства входили до холдингу “Донецьксталь” російського бізнесмена Віктора Нусенкіса.

Ці підприємства увійдуть в структуру холдингу, який отримав опціон на придбання 75% у “Покровському”.

В 2017 році “Метінвест” взяв контроль над Дніпровським металургійним комбінатом, що входить до корпорації “Індустріальний союз Донбасу” (ІСД), в рахунок погашення заборгованості підприємства за залізничну сировину. Сума боргу становила майже 10 млрд грн.

Двома роками раніше “Метнівест” отримав в управління “Дніпродзержинський коксохімічний завод”, який входив в групу Evraz російського бізнесмена Романа Абрамовича.

ДТЕК

Дохід за 2017: 145 млрд грн

Прибуток/збиток: 4,6 млрд грн

Власник: Рінат Ахметов

Найбільший енергетичний холдинг країни останні два роки асоціюється із формулою “Роттердам+”, яка принесла йому декілька десятків мільярдів додаткового прибутку.

Єдиним власником ДТЕК є Рінат Ахметов. Енергетичний холдинг – найбільший виробник вугілля в країні, з якого на його теплових станціях виробляється електроенергія. В 2017 році ДТЕК видобув 86% енергетичного вугілля та виробив 80% електроенергії теплової генерації в країні.

Окрім того, холдингу належить найбільша приватна газовидобувна компанія України – “Нафтогазвидобування” та декілька операторів локальних електричних мереж.

Близькість Ріната Ахметова до колишнього президента Віктора Януковича дозволила власнику ДТЕК приватизувати найпривабливіші енергетичні компанії. Власне на часи президентства Віктора Януковича і припав найактивніший ріст активів ДТЕК.

Приватизація вимагала фінансування, яке Ахметов отримував у валюті від російських та міжнародних банків.

Кредитний портфель ДТЕК в 2015 року виглядав так: $1,9 млрд кредитів видали російські банки, $570 млн – міжнародні, ще $900 млн було залучено в якості євробондів і окремо $250 млн залучила компанія “Вінд Пауер”, яка управляє вітровою генерацією ДТЕК. На кінець 2017 року валовий борг компанії становив $2,3 млрд.

Зміна влади і втрата адміністративного ресурсу Ахметовим, сильна девальвація гривні та війна на Донбасі, де розташовано багато активів холдингу, сильно ускладнили процес обслуговування мільярдного боргу.

Головного болю додавали і нелояльні нові державні менеджери, які зупинили зростання тарифу на електроенергію, яку виробляв ДТЕК.

Однак в кінці 2015 року Ахметову вдалося домовитися з президентом Петром Порошенко. На початку 2016 року державний регулятор енергетики запровадив нову методику розрахунку оптової ціни електроенергії (ОРЦ), яка включає в тариф для ТЕС ціну імпортного вугілля з урахуванням доставки. Ця формула відома зараз, як “Роттердам+”.

Нова методика призвела до підняття тарифів для ДТЕК, який не імпортував вугілля, а спалював власне українське.

Десять найбільших холдингів України 04

За два роки, завдяки “Роттердам+”, ТЕС додатково отримали 35 млрд грн. А враховуючи, що ДТЕК контролює 80% теплової генерації, то основним отримувачем вигоди від цієї методики став Рінат Ахметов.

“Арселор Міттал Кривий Ріг”

Дохід за 2017: 66 млрд грн

Прибуток/збиток: 5 млрд грн

Власник: Arcelor Mittal

Продаж “Криворіжсталі” міжнародному металургійному холдингу Arcelor Mittal – єдиний вдалий приклад приватизації державного майна за часів незалежності України.

“Арселор Міттал Кривий Ріг” (АМКР) – найбільший гірничо-металургійний комбінат України. Це підприємство з повним виробничим циклом: від видобутку руди – до виробництва прокату. Спеціалізація АМКР – виробництво арматури та катанки.

Десять найбільших холдингів України 05

Менеджмент “Арселор Міттал Кривий Ріг” є традиційним ньюзмейкером новин про корупцію на “Укрзалізниці” та в українській владі.

Kernel

Дохід за 2017: 61 млрд грн

Прибуток/збиток: 5 млрд грн

Власник: Андрій Веревський

“Кернел” – найбільший виробник соняшникової олії у світі. Компанія обробляє 560 тис. га – другий за величиною земельний банк в Україні. Вирощує соняшник, сою, кукурудзу та пшеницю.

Потужності з переробки соняшника, сої та рапсу групи становлять 5,1 млн тонн на рік. І це не межа.

Наразі компанія будує найбільший в Україні завод з переробки олійних культур в Старокостянтинівському районі Хмельницької області.

Десять найбільших холдингів України 06

Власником “Кернелу” є колишній народний депутат Андрій Веревський. Міноритарна частка (6,7%) належить Віталію Хомутинніку – нардепу та колишньому голові податкового комітету Верховної ради за часів Віктора Януковича.

Окрім Хомутинніка лобістом інтересів Кернела в Верховній Раді є нардеп Олексій Мушак – член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин та родич мільярдера Веревського.

До оточення Веревського в Раді також можна віднести і його екс-помічника, а сьогодні нардепа Олега Кулініча, члена профільного аграрного комітету Ради.

МХП

Дохід за 2017: 36 млрд грн

Прибуток/збиток: 6,4 млрд грн

Власник: Юрій Косюк

Миронівський хлібопродукт, який належить колишньому заступнику голови Адміністрації президента Юрію Косюку, є найбільшим виробником і експортером курятини в Україні.

На українському ринку МХП випускає продукцію під брендами “Наша Ряба”, “Бащинський” та “Легко”.

Акціонер МХП знаходиться в дружніх стосунках з президентом Петром Порошенком та прем’єром Володимиром Гройсманом.

Щастить йому і з допомогою від держави. Минулого року підприємства МХП Косюка стали рекордсменами з отримання дотацій від держави – 1,4 млрд грн. Це 42% від загальної суми дотацій для аграріїв.

В 2018 році Вінницькій птахофабриці МХП було нараховано 187 млн гривень бюджетних дотацій. Це також стало найбільшим показником.

Десять найбільших холдингів України 07

Непогано йдуть справи у холдингу і на зовнішніх ринках. Наразі МХП постачає на європейський ринок охолоджені напівтуші, які переробляються на двох підприємствах холдингу – в Нідерландах і Словаччині.

Окрім того, холдинг готується придбати третє підприємство в Європі.

Ferrexpo

Дохід за 2017: 34 млрд грн

Прибуток/збиток: 11,1 млрд грн

Власник: Костянтин Жеваго

Британська компанія Ferrexpo контролює в Україні Полтавський і Єристовський гірничо-збагачувальні комбінати (ГЗК), які випускають окатиші з видобутої руди.

За експортом окатишів в інші країни, Ferrexpo займає перше місце в СНД. Чистий прибуток Ferrexpo від продажу української сировини в 2017 році виріс на 108%.

Десять найбільших холдингів України 08

Акції Ferrexpo торгуються на основному майданчику Лондонської фондової біржі. Мажоритарний власник – Костянтин Жеваго.

Йому також належить “АвтоКрАЗ”, виробник шин “Росава”, фармвиробник “Артеріум”.

Наприкінці минулого року бізнесмен приріс і медійними активами – викупив у екс-прем’єр-міністра Арсенія Яценюка і дружини міністра внутрішніх справ Інни Авакової телеканал “Еспресо”.

Нібулон

Дохід за 2017: 19 млрд грн

Прибуток/збиток: -0,5 млрд грн

Власник: Олексій Вадатурський

“Нібулон” – класичний приклад сировинної компанії в Україні. Компанія інвестує в інфраструктуру для вивозу зернових на експорт.

Це один з найбільших операторів на зерновому ринку країни. “Нібулон” обробляє більше 80 тис. га, володіє елеваторами місткістю 2 млн тонн. Їй належать 11 річкових терміналів на Дніпрі та Південному Бузі, власний флот та перевантажувальний термінал в Миколаєві.

Флот для транспортування зерна річками компанія будує на власному суднобудівному заводі у Миколаєві.

Десять найбільших холдингів України 09

Власник “Нібулону” Олексій Вадатурській має додатковий інструмент для лобізму у Верховні раді – його син Андрій є народним депутатом від БПП.

В парламенті Андрій Вадатурський активно просуває законопроекти, які націлені на розвиток в Україні річкового транспорту з пріоритетом для українських компаній. Опонує власникам “Нібулону” міністр інфраструктури Володимир Омелян, який є прихильником відкритого ринку річкових перевезень.

Укрлендфармінг

Дохід за 2017: 18 млрд грн

Прибуток/збиток: -4 млрд грн

Власник: Олег Бахматюк

Група компаній “Укрлендфармінг” (входять компанії “Укрлендфармінг” та агрохолдинг “Авангард”) – один із найбільших агрохолдингів Євразії за розміром земельного банку – біля 570 тис. га ріллі.

“Укрлендфармінг” є материнською структурою “Авангарду” – найбільшого вертикально інтегрованого холдингу, який спеціалізується на виробництві яєць і яєчних продуктів.

До УЛФ входять: 16 елеваторів, 216 зерносховищ, п’ять насіннєвих заводів, 19 птахофабрик, десять ферм з вирощування курей-несучок, три репродуктора, три селекційних господарства, шість комбікормових заводів, завод з виробництва яєчних продуктів “Імперово Фудз”, три склади тривалого зберігання яєць, шість цукрових заводів та 19 м’ясокомбінатів.

Власником “Укрлендфармінг” та “Авангарду” є бізнесмен Олег Бахматюк. Він інвестував у створення аграрної інфраструктури більше $2,5 млрд. Кошти залучалися на зовнішніх ринках.

Акціонер УЛФ був одним з перших, хто відкрив для українського продовольства ринок Китаю.

Десять найбільших холдингів України 10

Наразі “Укрлендфармінг” поступово відновлюється після втрати п’яти фабрик та частини земельного банку в результаті анексії Криму, військових дій на Донбасі та сильної девальвації гривні.

Проблем холдингу додала і банківська криза, в результаті якої його банки VAB і Фінансова ініціатива були виведені з ринку.

Олег Бахматюк запропонував реструктуризувати борги його банків перед Національним банком та Фондом гарантування вкладів. Його пропозиція – виплата 20 млрд грн боргу на 10 років.

Для цього процесу акціонер ГК “Укрлендфармінг” планує залучити міжнародну компанію, яка має визначити період реструктуризації та оптимальну відсоткову ставку.

В серпні агрохолдинг Бахматюка уже почав процес реструктуризації боргів перед державним Ощадбанком.

“Мотор-Січ”

Дохід за 2017: 15 млрд грн

Прибуток/збиток: 3,1 млрд грн

Власник: В’ячеслав Богуслаєв

Стратегічне підприємство “Мотор Січ” – один з найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки. Підприємство також виробляє газотурбінні установки.

Продукція “Мотор Січі” експортується в сто країн світу.

Окрім високотехнологічного обладнання підприємство випускає товари народного споживання: мотоблоки, двигуни для човнів, бензо- та електропили, сепаратори, м’ясорубки та паяльні лампи.

У підприємства є власна однойменна авіакомпанія. Флот “Мотор Січі” складається переважно з літаків виробництва “Антонов” (Ан-24, Ан-140 та Ан-74) та Як-40. Це єдина авіакомпанія в Україні, чиї літаки можуть сідати на злітно-посадкові смуги з ґрунтовим покриттям.

Десять найбільших холдингів України 11

Контрольний пакет акцій підприємства належить “червоному директору” В’ячеславу Богуслаєву. Зараз він є народним депутатом від фракції “Воля народу”.

“Мотор Січ” залишається основним постачальником двигунів цивільної та військової авіації на просторах колишнього СРСР. Підприємство заточено під продукцію колишніх радянських авіазаводів, розташованих, в основному, на території РФ.

З початком військової агресії Росії проти України торгівля товарами подвійного призначення, в тому числі і для авіації, була заборонена.

Не дивлячись на заборону, торгівля “Мотор Січі” з Росією продовжилася, хоча обсяги сильно впали.

Другим крупнішим торговим партнером став Китай. Бугслаєв навіть анонсував створення спільного підприємства в Китаї. Спочатку цю подію в уряді України зустріли з радістю, але восени 2017 року Шевченківський райсуд Києва, за клопотанням СБУ, заарештував 56% акцій “Мотор Січі”.

Виявилося, що ще в 2016 році ці акції перейшли до структур китайського інвестора, який хотів будувати спільне виробництво.

В квітні 2018 року акції були заарештовані повторно, а СБУ провела обшук в “Мотор Січі”. На сьогодні продаж акцій Богуслаєва китайськім компаніям заблоковано українською владою.

Астарта-Київ

Дохід за 2017: 14 млрд грн

Прибуток/збиток: 1,8 млрд грн

Власник: Віктор Іванчик

“Астарта” – найбільший виробник і експортер цукру. Частка компанії у виробництві цукру в Україні становить 22%.

Окрім виробництва цукру, компанія вирощує зернові та олійні культури, виробляє молоко і м’ясо, а також переробляє сою та займається виробництвом біогазу.

Десять найбільших холдингів України 12

Акції компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі. Мажоритарна частка в компанії належить Віктору Іванчику. Міноритарна (28%) – міжнародній фінансовій групі Fairfax Financial Holdings.

Для рейтингу використовувалися консолідовані доходи, які є у відкритому доступі. Ми не розглядали холдинги, які не публікують свою консолідовану звітність. Окрім того, ми не брали до уваги трейдерів нафтопродуктів та рітейлерів, оскільки їхні доходи це гроші за перепродану продукцію

Источник: Бизнес Цензор 

Back to top button