День святої Анастасії 2021: історія та традиції свята
У понеділок, 4 січня, православна церква вшановує пам’ять великомучениці Анастасії Узорішительниці. Ця свята вважається покровителькою вагітних та всіх невинних в’язнів.
У народі свято відоме як День Анастасії.Жінки при надії в цей час вишивали рушники, які повинні були стати оберегом при пологах. Детальніше про головні традиції, прикмети та свята розповідає 1News.
Хто така Анастасія Узорішительниця
Анастасія народилася в 3 столітті в Римі.Її мати бути таємною християнкою і виховала доньку в своїй вірі. Після її смерті батько примусив Анастасію вийти заміж за язичника Помплія. Свята, не бажаючи порушити обітницю дівоцтва та зберегти чистоту, уникала подружнього ложа, пояснюючи це хворобою.
Переодягнена в жебрачку, вона таємно відвідувала кинутих до в’язниць християн, втішала, вмивала і годувала хворих. Після смерті чоловіка весь спадок вона спрямувала на милосердні справи.
Завдяки дару зцілення і своїй доброті Анастасія допомагала полегшити страждання багатьох в’язнів, за що її називають Узорішительницею.
Дізнавшись про те, що Анастасія – християнка, імператор Діоклетіан наказав її відвести до головного жерця, щоб він схилив її до язичництва чи піддав страти.Але свята була непохитна. Перш ніж відправити Анастасію на тортури, жрець хотів осквернити її: тільки-но він торкнувся святої, сильний біль стиснув йому голову і незабаром він помер.
Згодом Анастасію морили голодом, але, бачачи твердість її віри, вирішили втопити. Разом із засудженими злочинцями її відправили в море на кораблі з пробоїнами. Коли судно стало йти під воду, в’язням явилася мучениця Феодотія, яка керувала вітрилами і спрямувала корабель до берега.
Більше сотні людей після дива, що сталося, увірували у Христа, і Анастасія хрестила їх. Тоді правитель області наказав стратити святу на вогнищі – так вона прийняла мученицьку смерть 304 року.
Тіло великомучениці залишилося неушкодженим: його поховала християнка Аполлінарія. Коли гоніння припинилися, вона побудувала на місці поховання церкву.
Традиції в День Анастасії
- Свята Анастасія вважається покровителькою вагітних, тому їй моляться про щасливі пологи.
- У день пам’яті мучениці жінки при надії вишивали рушники, які служили як оберіг при пологах.
- Традиційно для вагітних цього дня варили пісну кашу – щоб хвороби обходили стороною.
- До Анастасії селяни намагалися закінчити всі роботи по дому і почати заготівлю продуктів до Різдва. У День Анастасії зазвичай кололи свиню, щоб спекти ковбаси до святкового столу.
Прикмети 4 січня
- Хмари йдуть проти вітру – буде снігопад.
- Яка погода на Анастасію, така буде в жовтні.
- Багато бурульок на дахах – до багатого врожаю.
- У річках знизився рівень води – до посухи влітку і поганої риболовлі.
Що не можна робити в День Анастасії: забобони
- Бити тварин – це загрожує хворобами і проблемами з ногами.
- Займатися будь-якою роботою жінкам – щоб ніхто в хаті не помер.
- Проколювати вуха – довго не заживуть.
- Ходити босоніж і в’язати – інакше хтось із рідних може потрапити під арешт.
Джерело: Обозреватель