Цікаве

День Андрія Первозванного: історія та заборони свята

Православні та греко-католики України 13 грудня відзначають День Андрія Первозванного. Це свято присвячено пам’яті одного з дванадцяти апостолів Ісуса Христа, який був першим покликаний Спасителем.

День Андрія, або Калита, відомий традицією ворожити в ніч на 13-те число. Зазвичай цим займаються незаміжні дівчата, які намагаються передбачити кохання та шлюб. Докладніше про свято, його звичаї та заборони розповідає 1News.

Ким був Андрій Первозванний

Святий Андрій народився в місті Віфсаїда неподалік Галілеї(північний Ізраїль ), у сім’ї рибалки. Першозваним його називають тому, що, згідно з переказами, він був першим з 12 апостолів покликаний Ісусом Христом. Пізніше він привів до свого Вчителя брата – апостола Петра.

Андрій супроводжував Спасителя під час Його проповідей і був свідком розп’яття та Воскресіння Сина Божого. За переказами, після Вознесіння Ісуса Андрій побував з проповіддю в Криму, а потім по Дніпру дійшов до місця, де через віки було збудовано Київ.

Андрій Первозванний народився у Віфсаїді

 

На одному з пагорбів він поставив хрест, сказавши учням: “На цих горах засяє благодать Божа: велике місто буде тут і Бог спорудить багато церков”.

Апостол Андрій прийняв мученицьку кончину в грецькому селищі Патри. Для посилення страждань язичники розіп’яли його на хресті у формі Х, зв’язавши мотузками. Пізніше такий хрест стали називати Андріївським.

Що потрібно зробити на День Андрія Первозванного: традиції

Всім вірянам 13 грудня варто відвідати богослужіння в храмі та помолитися святому апостолу. Незаміжні просять в Андрія про сімейне щастя.

Андрії, Андріївни та Андрійовичі відзначають цього дня іменини,проте на святковому столі не повинно бути страв з м’яса, риби, яєць чи молока, оскільки продовжується Різдвяний піст.

13 грудня слід відвідати богослужіння в храмі

Здавна в Україні склалася традиція ворожити на Андрія. У ніч на свято незаміжні дівчата намагаються передбачити своє майбутнє, кохання та заміжжя. Проте церква виступає категорично проти будь-яких ворожінь, вважаючи їх зверненням до сил темряви.

Ще одна назва Дня Андрія – Калита. Цього дня господарки випікали особливі коржики, які називали калитою. З ними влаштовували різні ігри та ворожіння. Вважається, що уві сні в ніч на Андрія може явитися майбутній чоловік.

Святковий стіл на Андрія – пісний

 

Що не можна робити в День Андрія

У День Андрія заборонено важку фізичну працю та рукоділля, а також ворожіння, яке церква вважає великим гріхом. Також не слід вступати в конфлікти, сперечатися, кричати, влаштовувати гучні розваги з алкоголем.

Молитва до апостола Андрія Первозванного

Молитва до апостола Андрія Первозванного
Джерело: Обозреватель
Back to top button