Цікаве

Чому найрозумніші люди далеко не завжди стають багатими

Дослідження виявило, що найуспішнішими стають зазвичай не ті, хто має видатні здібності, а ті, кому просто пощастило

Чому в світі існує стільки багатіїв із вельми посередніми талантами? І чому найрозумніші люди далеко не завжди стають найуспішнішими?

Ми не схильні приписувати свої життєві досягнення щасливому збігу обставин. Матеріальні статки або інші перемоги ми зазвичай пояснюємо своїм блискучим інтелектом, талантами, професіоналізмом та наполегливою працею.

Про це розповідає 1NEWS з посиланням на BBC Ukrainian.

Але якщо успіх дійсно залежить від здібностей, чому в світі існує стільки багатіїв із вельми посередніми талантами? І чому найрозумніші люди далеко не завжди стають найзаможнішими?

Нещодавно група італійських науковців розробила комп’ютерну симуляцію, яка мала визначити, за рахунок чого люди досягають матеріального успіху.

Дослідження виявило, що найуспішнішими стають зазвичай не ті, хто має видатні здібності, а ті, кому просто пощастило.

Дослідники виявили кілька варіантів, як змінити спосіб винагороди успішних людей, який зараз існує в суспільстві.

Приміром, замість того, щоби роздавати бонуси тим, хто вже досяг успіху, можна видати невелику суму грошей кожному члену суспільства.

У комп’ютерній симуляції така стратегія зарекомендувала себе як більш ефективна у порівнянні з меритократичною системою винагороди.

Навіть коли гроші отримали лише 25% людей, обраних довільно, без урахування їхніх досягнень у минулому, кількість обдарованих людей, які зрештою досягли успіху, помітно зросла.

Ця стратегія виявилася ефективнішою, ніж винагородження успішних людей, оскільки, як ми вже з’ясували, успіх чимало в чому залежав від везіння.

Втім, відкриття італійських науковців є важливим не лише для політики на макроекономічному рівні, але й для розуміння ролі щасливого випадку в житті кожного з нас.

Наприклад, усвідомлення того, яку роль в наших досягненнях зіграв факт народження в розвиненій країні або у заможній сім’ї.

Ми зазвичай звертаємо увагу на перешкоди, які постають на нашому шляху до успіху, але забуваємо про сприятливі чинники, які допомогли нам стати тими, ким ми є.

Науковці назвали цю тенденцію “асиметрією ходового та стрічного вітру”. Іншими словами, ми пам’ятаємо про труднощі, які нам довелося долати на шляху до успіху (рух проти стрічного вітру), але не помічаємо переваг, які ми отримали випадково (попутний вітер).

Удача також може зробити нас більш щедрими. Дослідження Роберта Франка, автора книжки “Успіх та везіння”, свідчить, що коли люди усвідомлюють, що їм у чомусь поталанило, вони більш здатні жертвувати гроші на благодійність.

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close