Цікаве

Чому люди позіхають: вчені висунули нову теорію

Одна з найбільш переконливих версій полягає в тому, що позіхання допомагає відтоку перегрітої крові від голови, тобто слугує для терморегуляції

Позіхання – розвинений у процесі еволюції захисний механізм нашого організму, що допомагає охолоджувати мозок і рятує його від перегрівання.

Такого висновку дійшли біологи з Італії і США, які вирішили розібратися, навіщо ми позіхаємо і чому цей процес настільки заразливий: достатньо просто поглянути на людину, що зіває, щоб захотілося зробити те саме.

Про це повідомляє 1NEWS.

“Зазвичай позіхання абсолютно неправильно розуміють як у наукових виданнях, так і в середовищі звичайних людей”, – каже один з авторів роботи, викладач психології Політехнічного університету в Нью-Йорку Ендрю Геллап.

Позіхають не лише люди, але й чимало тварин. Вчені давно намагаються зрозуміти механізм цього процесу і його значення з точки зору неврології.

Одна з найбільш переконливих версій полягає в тому, що позіхання допомагає відтоку перегрітої крові від голови, тобто слугує для терморегуляції. Нове дослідження підтверджує цю гіпотезу.

Як з’ясували вчені, позіхання викликане саме підвищенням температури всередині черепа. І мета цього процесу – як спонтанного, так і “заразливого” – підтримувати оптимальну температуру мозку для його якомога ефективнішого функціонування.

Попередні дослідження Геллапа та його колег вже довели, що заразливість позіхання змінюється залежно від пори року і сильно залежить від температури повітря.

Приміром, у північній півкулі взимку ми значно рідше відчуваємо потребу позіхнути, ніж влітку.

Цього разу, щоб перевірити терморегуляційну гіпотезу, автори роботи почергово прикладали до ший учасників експерименту три компреси: холодний (4 градуси за Цельсієм), теплий (46 градусів) і кімнатної температури (22 градуси).

Кожен компрес тримали в районі сонної артерії протягом 5 хвилин, а потім демонстрували учасникам коротке відео з людьми, що позіхають. Після цього вчені спостерігали, чи почне учасник позіхати сам, і якщо почне, то наскільки активно.

При цьому для чистоти експерименту враховувалось і те, наскільки довго кожен з них не спав напередодні.

Зрештою з’ясувалось, що холод істотно зменшує бажання позіхати. Якщо у теплій температурі заразливе бажання виникло у 85% піддослідних то після холодного компресу позіхати почали лише 48% учасників.

Окрім того, загальна кількість позіхань під час перегляду відео після холодного компресу в середньому скорочувалось втричі.

Джерело: ВВС Україна

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close