Цікаве

Через глобальне потепління схили Евересту почали покриватися травами

Схили Евересту, раніше малопридатні для рослинності, почали активно покриватися травами і чагарниками. Британські вчені виявили цей факт, вивчивши супутникові дані NASA за останні 25 років, інформує 1NEWS з посиланням на Діалоги.

Причиною такого незвичайного явища, ймовірно, варто вважати глобальне потепління.

Представники Університету Ексетера вивчили стан субнівальної зони Гімалаїв – найвищих місць, де здатні вижити рослини. Вона розташовується між лінією дерев і нижнім краєм постійних льодовиків і вкривається сезонним снігом. Територія цієї екосистеми в 5-15 разів перевищує площу стабільних крижаних «шапок» на піках.

Вчені вивчили, як змінювався рослинний покрив на висоті 4150-6000 метрів над рівнем моря в 1993-2018 роках. Виявилося, що рослин стало явно більше. Найактивніше зростання відбулося між 5000 і 5500 метрами над рівнем моря.

Автори наукової роботи відзначили, що Гімалаї через викид парникових газів нагріваються особливо сильно. Висоти, які раніше були занадто холодними для рослин, тепер цілком для них підходять. Так, поодинокі особливо стійкі паростки були помічені на висоті 6159 метрів.

Комп’ютерне моделювання показало, що в майбутньому рослини продовжать «підійматися» вгору, і це може мати негативний вплив на всю навколишню місцевість.

Рослини поглинають більше світла і нагрівають грунт. Отже, сезонний сніговий покрив стане менш щільним і довговічним. А це явище викличе прискорене танення льодовиків і може загрожувати повенями всьому великому гімалайському регіону Гіндукушу, який охоплює 4,2 млн кв.км, живить 10 найбільших річкових систем Азії і постачає водою 1,4 млрд чоловік.

 

 

 

Back to top button