Цікаве

Бренсон запустив з борту літака 10 супутників

Запустити ракету відразу з 10 супутниками з борту Boeing-747 нарешті вдалося компанії Virgin Orbit. У компанії розраховують здешевити виведення на орбіту Землі малих супутників, повідомляє 1NEWS з посиланням на Урядовий кур’єр.

Американському мільярдерові Річарду Бренсону з другої спроби вдалося здійснити космічний пуск, до якого він йшов десять років. Напередодні в Каліфорнії його ракета LauncherOne успішно стартувала в повітрі з-під крила спеціально обладнаного для такого повітряного старту пасажирського літака Boeing-747, який має назву Cosmic Girl. Літак піднявся в повітря з аеродрому в Каліфорнії і здійснив пуск ракети, перебуваючи над Тихим океаном.

Після кількох секунд вільного польоту в ракети запустився двигун першого ступеня NewtonThree. Пропрацювавши три хвилини, перший ступінь ракети відокремився, після цього на шість хвилин увім­кнувся двигун другого ступеня NewtonFour, і корисне навантаження з кількох супутників було виведено на навколоземну орбіту на висоті 500 кілометрів.

Через годину після запуску в компанії Virgin Orbit підтвердили успіх операції. «Нові ворота в космос відчинилися», — заявив Ден Харт, виконавчий директор Virgin Orbit. — Наші зусилля було винагороджено чудово виконаною місією, і ми можемо бути щасливішими».

«Virgin Orbit зробила те, що багато хто вважав неможливим, — сказав Річард Бренсон, засновник Virgin Group. — Цей дивовижний політ — кульмінація роботи протягом багатьох років, яка надихне ціле покоління новаторів на шляху в космос».

Уперше Virgin Galactic оголосила про плани здійснення повітряних космічних стартів у липні 2012 року. Спочатку планували як носій використовувати ракетоплан White Knight Two, проте пізніше вибір припав на спеціально переобладнаний Boeing-747. Замовником для першої успішної місії було NASA — в межах контракту, укладеного ще 2015-го, в космос запустили 10 невеликих супутників, виготовлених у різних університетах і дослідному центрі NASA. Усіх їх запущено з різними дослідницькими цілями і для демонстрації нових технологій. Попри це в компанії Virgin Orbit підкреслювали, що головна мета першого пуску — випробувати працездатність системи.

«Важливо, що це випробувальний запуск. Усі перші пуски систем старту бувають ризикованими», — заявив Харт.

У компанії Virgin Orbit не розкривають планів на майбутні пуски, проте Харт підтвердив, що наступну ракету вже збирають і вона буде готова через кілька тижнів. За його словами, запусками мінісупутників через повітряний старт цікавляться замовники в галузі націо­нальної безпеки США.

Перша спроба запустити космічну ракету з літака у компанії Virgin Orbit закінчилася невдачею в травні 2020 року. Через технічну несправність ракета не змогла стартувати і вийти на навколоземну орбіту. Відомо, що після старту двигун пропрацював тільки кілька секунд, після цього сталася відмова, яку в компанії назвали аномалією.

Virgin Orbit — не перша компанія, якій вдалося запускати в космос корисні навантаження за допомогою повітряного старту. Запуски ракет Pegasus з літаків ще з початку 1990-х здійснювала компанія Orbital Sciences Corporation. Однак за 30 років компанія здійснила всього 44 таких пуски.

«Коли я почав вивчати дослідження про здійсненність пусків і думати, чи варто нам займатися цим, Pegasus був для нас як мерехтлива неонова вивіска, — заявив перед першим невдалим пуском Вілл Померанц, віцепрезидент за спеціальними проєктами Virgin Orbit. — З технічного погляду, Pegasus — великий успіх. Але з погляду ринкової перспективи, проєкт успіху, ймовірно, не матиме».

На його думку, ракети Pegasus не мали великої кількості замовників, оскільки 30 років тому їх просто не існувало, а індустрія комерційних мініатюрних супутників стала розвиватися лише кілька років тому.

Ракети Pegasus запускають і тепер, однак вартість їх пусків за три десятиліття злетіла до неба. Якщо у 1990-ті NASA платило за один пуск 16 мільйонів доларів, то останніми роками ціна пуску наблизилася до 60 мільйонів, що можна порівняти з вартістю ракет Falcon 9 Ілона Маска. Якщо запропонована схема запуску виправдає себе, компанія Virgin Orbit має намір відправляти на орбіту супутники масою до 300 кг за ціною 12 мільйонів доларів.

 

 

 

 

Останні новини

Back to top button