Цікаве

Борислав Розенблат – фаворит бурштинової мафії

Нардеп від БПП Борислав Розенблат – відомий в Житомирі забудовник і аграрій. Однак, багато українців навряд чи знали його до того, як він став фігурантом гучного корупційного скандалу: його охоронця затримали з хабарем в 200 тисяч доларів. А далі закрутилося: спецоперація з ФБР, таємні агенти і інтим, зняття недоторканності, «бурштинова мафія».

Хто ж такий Борислав Розенблат, який потрапив в гучний корупційний скандал? Розповідає 1News з посиланням на https://skelet-info.org/.

Бурштин для депутата

Сонячний камінь масово добувають в Рівненській і Житомирській областях. Тут все відбувається в кращих бандитських традиціях – родовища контролюють цілі клани, у робочих, так званих копачів і мийників, є «дах», а щоб новій людині потрапити в бізнес, потрібно заплатити членський внесок за кожен день роботи. Ставки озвучуються в доларах, заробітки бувають захмарні, час від часу виникають криваві сутички. Правоохоронці довго відхрещувалися від проблеми, але  саме тому взялися за неї і полетіли голови.

У липні 2016 року Україну «вразила» спецоперація «Бурштин» на Рівненщині по затриманню організаторів «бурштиновой мафії». Тільки вдумайтеся: 300 силовиків, 123 обшуку, 160 тисяч доларів і автомати Калашникова. З’ясувалося, що до складу злочинного угруповання входили перший заступник прокурора Рівненської області (Андрій Боровик), діючі та колишні працівники поліції і СБУ, а також представники криміналітету. Затримувати їх приїхали особисто Генпрокурор Юрій Луценко і глава СБУ Василь Грицак, а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запостив традиційний фотозвіт в Facebook.

Здавалося б, така операція повинна навести галасу, а винні понести покарання. У підсумку, через рік, практично всі затримані вийшли на свободу. Виникають два цілком логічних запитання – хто сьогодні копає бурштин і хто їх «кришує»?

19 червня 2017 року. Елітний столичний ресторан «Три Вилки» в центрі міста на вулиці Володимирській. Тут співробітники Національного антикорупційного бюро затримують охоронця нардепа від БПП Борислава Розенблата за підозрою в отриманні хабара. У нього виявили 200 тисяч доларів, які нібито призначалися для самого Розенблата і ще одного чиновника. Нардеп від БПП відразу ж відхрестився від грошей, заявивши, що це підступи «ворогів», які мстять за його діяльність по легалізації видобутку бурштину, а точніше – за написання закону, що дозволяє навести порядок в хаотичному промислі.

Ситуацію взявся пояснювати директор НАБУ Артем Ситник. За його словами, антикорупційне бюро вперше об’єдналося з Федеральним бюро розслідувань США, щоб провести «бурштинову операцію». Під нею малося на увазі викриття злочинної схеми по видобутку цінного каменю, в якій задіяні народні депутати Борислав Розенблат і Максим Поляков від «Народного фронту».

«Вели» чиновників представники НАБУ і САП близько року. У спецоперації брав участь агент під прикриттям – Катерина, з якою у Розенблата, начебто, був навіть інтимний зв’язок.

Частина 1. Підпільний план

У вересні 2016 року глава секретаріату міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатський контроль» Вадим Руденко попросив Максима Полякова про «послугу». Потрібно допомогти іноземній компанії «Фуджейра», яка хотіла б добувати бурштин в Україні. Представником фірми виступила Катерина, бізнесвумен з ОАЕ. Вона заявила, що компанія готова інвестувати в легальний видобуток і законний експорт бурштину. Від Полякова потрібно внести зміни в законодавство. Через деякий час рибка клюнула – Катерині подзвонила Тетяна, яка представилася помічницею Полякова. Вона сказала, що депутат готовий допомогти. Він може внести поправки в проект закону «Про видобування і реалізації бурштину» (зареєстрований в ВР 26 грудня 2014 роки), автором якого був Борислав Розенблат.

Частина 2. Змова нардепів

Поляков звертається до Розенблата і розповідає про «вигідну» співпрацю. Нардепи вирішують не вносити поправок, а зареєструвати два нові законопроекти. Вони стають ініціаторами законопроектів №5436 «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (щодо особливостей оподаткування діяльності, пов’язаної з видобутком бурштину) і №5437 «Про внесення змін до Митного кодексу України» (щодо звільнення від оподаткування операцій із ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину). Завдяки цим документам, в разі їх прийняття, рентна плата за видобуток бурштину скоротилася б з 25 до 5%.

За «ініціативу» щодо законопроектів Катерина виплатила Розенблату і Полякову по 7,5 тис. доларів кожному. Гроші передавалися виключно через посередників – помічницю Полякова – Тетяну і охоронця Розенблата.

Частина 3. Несподівана кульмінація

У листопаді 2016 року Кабмін приймає постанову, згідно з яким організовує пілотний проект з рекультивації земель лісового фонду в Житомирській і Рівненській області, порушених внаслідок незаконного видобутку бурштину. У лютому 2017 року  постанова набула чинності.

Швидко зорієнтувався Борислав Розенблат. Він запропонував Катерині не чекати розгляду внесених ним і Поляковим законопроектів в Раді, а створити нову фірму в Україні. Новоспечена компанія зайнялася б видобутком каміння через дочірнє підприємство «Укрбурштин» – ВАТ «Державна акціонерна компанія “Українські поліметали” ». Агент погоджується і ТОВ «Укртехдобич» реєструється 28 січня 2017 року. Нардеп пообіцяв «бізнес-леді» підписати контракт на 5 років між фірмою і державним підприємством, відповідальним за пілотний проект з рекультивації землі. За задумом Розенблата, 60% бурштину віддавалася державі, а 40% – залишалося на підприємстві. Частина каменю фірми продавали б через посередника за ціною, близькою до ринкової в арабські країни. Гроші ділили б порівну, але осідали вони в офшорній зоні. Нардеп доручив Катерині в США створити компанію, засновником якої стала його рідна сестра Олена, депутат Новоград-Волинської райради.

Елена Розенблат

У березні 2017 року Держлісагентство виділяє земельні ділянки лісового фонду для видобутку бурштину. Однак, з’ясовується, що ці землі вже мають власників зі спеціальними дозволами і потенційних копачів «Бурштина». Але Борислав не губиться, він запевняє Катерину в тому, що може вплинути на прокуратуру і суддів, вибивши у них дозвіл на користування надрами даної землі. Природно, дозвіл в майбутньому він передасть іноземної компанії з ОАЕ.

Депутат не зміг укласти договір між новоспеченим ТОВ «Укртехдобіч» і ДП «Укрбурштин» ПАТ ДАК «Українські поліметали», тому запропонував Катерині так званий проект «під ключ». Фірма повинна придбати 30 га державної землі і дозвіл на користування надрами. За всs «технічні моменти» – підкуп держслужб відповідав Розенблат. За «послуги» він зажадав 285 тисяч доларів – 85 тисяч, попередньо, передали охоронцям, а решта 200 тисяч стали нещасливими.

Частина 4. Підбиття підсумків

З листопада 2016 по червень 2017 року агент Катерина дала депутатам шість хабарів на суму 311 тисяч доларів. НАБУ навіть склали схему траншу грошей. Відзначається, що всі потоки грошей замикаються на Розенблаті.

– 10 і 20 тисяч доларів йшли посадовим особам Держлісагентства та Госгеокадастра для «правильного» рішення – під виглядом рекультивації землі добувати бурштин;

– 55 тисяч доларів для співробітників прокуратури, щоб отримати дозвіл на використання надр;

– 200 тисяч доларів – за ліцензії на видобуток бурштину від Держгеонадр для ТОВ «Укртехдобіч».

Частина 5. Що залишилося за кадром

Після розголошення подробиць справи, в мережі з’явилася інформація, що відносини Борислава Розенблата і агента Катерини вийшли за рамки ділових. Дівчина вступила в сексуальний зв’язок з нардепом. Нібито в розпорядженні НАБУ є інтимне відео. Про це в ефірі «5 каналу» заявив політтехнолог Тарас Березовець.

У свою чергу, Розенблат не спростував і не підтвердив цю інформацію. Хоча потім додав «Інтима не було».

А далі закрутилося знайомою схемою: Генпрокуратура звернулася до Верховної Ради з поданням про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності Борислава Розенблата. Сам же нардеп виступив перед колегами і попросив зняти з нього недоторканність, щоб він міг «відстояти свою честь в суді». Депутати подумали і сказали Розенблату 296 «так».

Розенблат

Але найцікавіше – чиновники не дали дозволу на його затримання і арешт. «За» затримання були 183 чиновника, а на арешт погодилися всього 181.

Борислав Розенблат в суде

Частина 6. Ще не епілог

Незабаром справу таки відправили до Солом’янського суду столиці, який призначив Розенблату заставу в 7 млн ​​гривень, а також зобов’язав носити електронний браслет, здати закордонного паспорта, без дозволу не відлучатися з Києва та Житомира.

У залі суду обвинувачений сумно заявив, що у нього немає грошей сплатити заставу. Однак через пару днів вони знайшлися. Свободу нардепа викупила його сестра Олена. Саме та, на яку була записана офшорна фірма в США. Цікавий факт: напередодні родичка взяла в борг у дружини парламентарія Жанни 6,9 млн гривень. Правда, цей факт відразу ж внесла в декларацію. Зокрема 28 липня Олена отримала 4,4 млн гривень позики, а 3 серпня – 2,5 млн гривень. Тоді ж сестра нардепа отримала від брата подарунок – половину будинку в Житомирській області, яка вже була арештована за рішенням суду.

Вартість презенту – 98,5 тис. Гривень.

Опинившись на волі, Розенблат насамперед відправився в один з найдорожчих ресторанів Києва «Караван», який, до речі, перебуває всього в 1 км від будівлі Генеральної прокуратури.

ресторан Караван

Його помітили відвідувачі закладу. Там нардеп курив кальян, пив вино і мило розмовляв з довгоногою супутницею.

Back to top button