Цікаве

Біологи знайшли можливого “пращура” усіх тварин

Рештки викопного хробака, які знайшли в Австралії - найбільш ранній зразок скам'янілої білатерії - двосторонньо-симетричного організму

Біологи з США і Австралії знайшли можливого “пращура” всіх тварин – стародавній вид двосторонньо-симетричних істот, що поклали початок розвитку кожного з нас.

Рештки викопного хробака, які знайшли в Австралії – найбільш ранній зразок скам’янілої білатерії – двосторонньо-симетричного організму, – повідомляє 1NEWS.

Крихітна хробакоподібна істота (розміром із зернятко рису), що жила на морському дні понад пів мільярд років тому, дала американським і австралійським біологам зачіпку до розуміння складного еволюційного шляху всього тваринного світу.

Професор Університету Каліфорнії у Ріверсайді Скотт Еванс і його колеги назвали її Ikaria wariootia.

Білатерії мають передню і задню сторони, симетричні боки, ротові отвори і травний орган.

Автори дослідження вважають, що розвиток двосторонньої симетрії став найважливішим кроком у еволюції тваринного світу. Завдяки їй тварини отримали можливість цілеспрямовано рухатися. Крім того, симетрична будова організму більш функціональна.

Безліч різних біологічних видів, від черв’яків і комах до динозаврів і людей, мають тіла симетричної будови.

Ikaria жила 555 млн років тому за часів вендської геологічної доби (також званої едіакарської). Це перша стадія складного багатоклітинного життя на Землі.

Її сліди знайшли в скелях Нільпени, на півдні Австралії, в середині 2000-х.

Камені мали крихітні отвори, в яких, на думку біологів, мешкали білатерії, але шукати самих тварин нікому не спадало на думку.

І лише коли Скотт Еванс і Мері Дроузер – професор геології у тому ж університеті у Ріверсайді – помітили навколо отворів крихітні овальні відбитки, виявилося, що це дійсно сліди білатерій.

Тривимірне лазерне сканування показало тіло рівної циліндричної форми з чітко вираженою головою, хвостом і злегка випуклими м’язами.

Ikaria wariootia були від 2 до 7 мм завдовжки і близько 1-2,5 мм завширшки. У найбільшому із виявлених отворів збереглися рештки найбільшої з особин – науковці зійшлись на думці, що саме вона і зробила отвори у кам’яних відкладеннях.

“Ми припускали, що ці організми, найімовірніше, існували у вендську добу, але розуміли, що виявити і розпізнати їх вкрай складно, – розповів Скотт Еванс. – Коли я побачив 3D-скани, то зрозумів, що ми зробили відкриття”.

Білатерії цього виду, очевидно, провели своє життя на дні океану в пошуках будь-якої органічної матерії, яку можна з’їсти: для цього вони робили в піску нори, часом доволі глибокі.

Джерело: ВВС Україна

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close