Цікаве

Біологи знайшли мікроб, який харчується метеоритами

Вчені встановили, що мікроб Metallosphaera sedula володіє схильністю до вживання мінералів в поєднаннях, які характерні для метеоритів, інформує 1NEWS з посиланням на НВ.

Виявлення подібних організмів не тільки наводить на роздуми про те, як земне життя може вижити поза планетою, але і дає уявлення про те, як ранні істоти могли отримувати ключові поживні речовини через метеорити.

Технічний термін для живої істоти, яке може використовувати камені в якості джерела енергії, вже існує – хемолітотрофи. Уже відомо, що деякі бактерії, такі як Leptospirillum ferrooxidans і Acidithiobacillus ferrooxidans, окислюють залізо в метеоритах.

Щоб знайти мікроб, який міг би розглядати метеорити як щось більше, ніж просто камінь з залізом, команда звернулася до термоацидофілів — мікробів, які добре справляється зі спекою і низьким pH. Їх вибір, Metallosphaera sedula, вже давно відомий специфічними смаками: він здатний поглинати сульфід заліза з вугілля.

Щоб з’ясувати, чи дійсно мікроорганізм віддасть перевагу метеориту, колонії цих істот запропонували зразок, що відображає властивості звичайного для Землі типу кам’янистих метеоритів: NWA 1172, шматок мінералу вагою 120 кілограмів, який знайшли ще в 2000 році. Вчені припустили, що він повинен сподобатися мікроорганізму.

«NWA 1172 — мультіметалевий матеріал, який може містити набагато більше мікроелементів для полегшення метаболічної активності і зростання мікроорганізмів», — пояснює астробіолог Тетяна Мілоевіч з Віденського університету.

Культуру підсадили на стерильний зразок метеорита. Для порівняння мікроорганізмам також запропонували подрібнений метеорит та інше мінеральне «блюдо»: подрібнені зразки мідно-залізо-сірчаного мінерального халькопіріту. Вчені виявили суттєву різницю в зрості колоній в залежності від виду «дієти».

Автори відзначають, що за всіма ознаками позаземна дієта більше подобалася цим істотам, ніж наземні мінеральні суміші.

«Наші дослідження підтверджують здатність M. sedula виконувати біотрансформацію метеоритних мінералів, виявляти мікробні відбитки пальців, залишені на матеріалі метеорита, і забезпечити наступний крок до розуміння біогеохімії метеоритів», — говорить Мілоевіч.

 

 

 

 

 

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close