Цікаве

Без WebMoney: хто залишився на ринку електронних грошей України

Наприкінці травня 2018 року один з найбільш популярних серед українців сервісів онлайн-розрахунків WebMoney було заблоковано.

Компанія потрапила під антиросійські санкції Ради нацбезпеки та оборони (РНБО). Список санкційних компаній було затверджено президентом Петром Порошенко, розповідає 1News.

Внаслідок такого рішення, близько чотирьох мільйонів українців втратили доступ до своїх гривневих електронних гаманців.

WebMoney у відповідь на санкції повідомила, що у влади не було законних підстав для таких дій.

Претензії до WebMoney виникають у державних органів не вперше. Оскільки компанія була лідером ринку, то звісно не могла не зацікавити конкурентів.

У 2013 році Міністерство доходів і зборів заблокувало на рахунках компанії 60 млн грн. Тоді своє рішення міністерство мотивувало значними порушеннями у роботі компанії.

Однак, в ЗМІ висловлювалась думка, що кінцевою метою могло бути бажання перерозподілити ринок електронних грошей на користь компанії “Глобалмані”, яку пов’язували з колишнім міністром фінансів Юрієм Колобовим.

Через три роки, в листопаді 2016 року, Національний банк нагадав учасникам ринку, що співпраця з WebMoney заборонена, оскільки компанія так і не погодила правила випуску електронних грошей.

Сервіс продовжував роботу і його діяльність не блокувалася.

У WebMoney дійсно не було дозволу від Національного банку на роботу з електронними грошима. У компанії були дозволи від НБУ лише на переказ коштів і систему розрахунків. Тепер вони скасовані.

Ми проаналізували ринок електронних грошей, який зараз переживає чергову кризу.

У відповідь на запит, Національний банк надав інформацію з приводу об’ємів цього ринку та основних гравців.

В Україні сегмент ринку електронних грошей слабо розвинутий. За оцінками НБУ, у минулому році обсяг операцій з електронними грошима становив 2,9 млрд грн. Для порівняння, у 2015 році – 3,2 млрд грн, у 2016 – 2,99 млрд грн.

Це десь 0,35% від усіх безготівкових операцій в Україні, фактично мізер. В той же час, за останні три роки зросла сума випущених електронних грошей з 31 до 60 млн грн.

Електронні гроші є засобом розрахунків при оплаті товарів та послуг в Інтернеті. Випуском електронних платіжних засобів в Україні можуть займатись банки. Будь-які електронні платіжні засоби прив’язані до певної платіжної системи і емітуються виключно в гривні.

Операції банків з електронними грошима, млн грн

Без WebMoney. Хто залишився на ринку електронних грошей України 02

Наразі Національний банк зареєстрував 21 оператора, який має право випуску е-грошей. Цей список відкритий і доступний на сайті НБУ. Але велика частина з них підв’язана під діючі платіжні системи: Visa, MasterCard та “Простір” (система НБУ). Вони разом у минулому році випустили е-грошей на 5,8 млн грн. Систем же електронних грошей у чистому вигляді всього чотири.

Електронні гроші станом на 01.01.2018 (за сумою випущених).

Без WebMoney. Хто залишився на ринку електронних грошей України 03

Офіційно зареєстровані електронні гроші

Назва електронного гаманця Емітент Початок роботи Обсяг випущених грошей у 2017
FORPOST Альфа Банк 2017 26,6 млн грн
Maxi ТАСкомбанк 2009 18,1 млн грн
GlobalMoney Банк “Глобус” 2009 8,5 млн грн
“Електрум” Укргазбанк 2017 1 млн грн

Національний банк не надає інформацію у розрізі компаній за обсягами операцій з грошима. Адже, наприклад, компанія GlobalMoney зареєстрована вже давно. І більшість клієнтів користуються електронними грошима, які емітовані раніше за 2017 рік. У 2016 році 97% від усього обсягу операцій з електронними грошима пройшло через GlobalMoney (2,9 млрд грн з 3,2 млрд грн).

У минулому році у компанії змінився офіційний власник. Довгий час ним був Олександр Тютюн. Зараз кінцевими бенефіціарними власниками є Володимир Карпов та Костянтин Тверітін. Також міноритарною часткою володіє Ігор Колосюк.

Володимир Карпов є одним з співвласників “ЛКО Груп” – компанії, що займається дистрибуцією продукції “Оболонь” (пиво, вода), OLYMP Alcohol Company (алкогольні напої) та інших.

Його партнер по GlobalMoney Костянтин Тверітін більш таємнича фігура. Наразі він є одним з співвласників компанії “Біоенергогруп Енерджі”.

У електронного гаманця також змінився банк-емітент. Довгий час ці функції виконував державний Ощадбанк. Але у 2016 році система почала працювати з банком “Глобус”.

Ще одним старожилом на цьому ринку є система Maxi. Вона досі залишається скоріше бонусною програмою лояльності.

Учасники Maxi, здійснюючи покупки в магазинах-партнерах системи, накопичують бонуси, а потім можуть використовувати їх для розрахунків в тих же магазинах.

Проект був запущений ще “ВАБ Банком”, після чого у 2012 році його викупив Альфа Банк. У березні цього року Сергій Тигіпко став власником Maxi і приєднав компанію до своєї групи ТАС.

Динамічний розвиток серед гаманців спостерігається у сервіса FORPOST, який розвиває компанія “Нова пошта”. Послуга розрахунку електронними грошима була запроваджена у 2017 році для клієнтів, які працюють в сегменті онлайн-торгівлі.

Емітентом для платіжної системи Forpost став Альфа Банк. Кінцевими бенефіціарами “Нової пошти” виступають Володимир Поперешнюк та В’ячеслав Климов.

Одним з новачків ринку є “Електрум пеймент сістем”, яка випускає електронні гроші “Електрум”. Компанія в свій час була заснована екс-головою правління “ВТБ Банку” Вадимом Пушкарьовим.

Зараз кінцевими власниками компанії вважається Артур Вітренко, Катерина Постельникова та Вячеслав Лисенко.

У свій час Вітренко був співзасновником GlobalMoney спільно з Олександром Тютюном та Юрієм Коржом. У ЗМІ була інформація, що за “Електрум” також стоїть Корж.

Діяльність компанії у минулому році зацікавила правоохоронні органи. Генпрокуратура і СБУ порушили кримінальну справу про фінансування тероризму щодо платіжної системи “Електрум Пеймент систем” і досі розслідують її.

За повідомленням джерел, саме “Електрум”, а також платіжна система TYME інвестбанкіра Ігоря Мазепи мали отримати найбільшу вигоду від заборони WebMoney.

Водночас в червні 2018 року Національний банк заблокував роботу TYME через роботу з забороненою російською платіжною системою.

Таким чином, на ринку грошових платежів та електронних грошей виникла ситуація, коли поза правовим полем опинились два найбільших гравці, які мають відношення до російського ринку.

Ясність у питанні “кому це вигідно” отримаємо з часом, коли буде опублікована нова статистика роботи платіжних сервісів та систем.

Джерело: Бізнес Цензор

Останні новини

Back to top button