Цікаве

Астрономи пояснили дивну асиметрію Місяця

Міжнародна група астрономів запропонувала пояснення того, чому Місяць відрізняється дивною асиметричністю. На їхню думку, вся справа в радіоактивних породах, які поширені на супутнику Землі нерівномірно, інформує 1NEWS з посиланням на dt.ua.

Вважається, що Місяць сформувався після зіткнення Землі з гіпотетичною планетою Теєю, яка розмірами нагадувала Марс. Земля залишилася достатньо великою динамічної планетою, на якій з’явилися атмосфера і океани. Місяць же виявився меншим “шматком”, без подібних характеристик.

Разом з тим, спостереження показали, що історія Місяця була набагато більш динамічною, ніж вважалося. Наприклад, на супутнику Землі помічені сліди вулканічної активності віком близько мільярда років, що значно менше, ніж повинно було бути.

На боці Місяця, який повернений до Землі, можна спостерігати плями, які древні астрономи називали maria або “моря”. Довгий час вчені дійсно вважали, що це водойми, але спостереження за допомогою телескопів дозволили з’ясувати, що це швидше кратери або сліди вулканізму.

Вважалося також, що зворотний бік Місяця має бути більш-менш схожим на видимий. Але після запуску перших космічних зондів і отримання знімків виявилося, що дві боки супутника Землі відрізняються. Тільки 1% поверхні зворотного боку Місяця виявився покритий “морями”, тоді як на видимому такі регіони складають 31% поверхні.

У 1960-70-х роках апарати місії “Аполлон” доставили на Землю 382 кілограми місячної породи. Вивчивши їх, вчені з’ясували, що темрява “морів” обумовлена їхнім геологічним складом. Дослідники змогли визначити особливу сигнатуру цієї породи, яку назвали KREEP. К — породи, збагачені калієм, REE — рідкісні для Землі елементи (церій, діспрозій, ербій, європій та інші) і Р — фосфор. Однак вивчивши склад, вчені все ще не могли зрозуміти, чому дві частини Місяця, так не схожі один на одного.

Тепер же дослідники запропонували пояснення цьому. Виявилося, що наявність KREEP в породах знижує температуру, при якій порода починає плавитися. Такі елементи більш поширені на видимому боці Місяця, ніж на зворотному. Розуміння походження цих локальних збагачеь може допомогти пояснити ранні стадії формування супутника Землі.

 

 

 

 

 

 

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close