Цікаве

Астероїд, який знищив динозаврів, суттєво вплинув на еволюцію акул

В океанах нашої планети мешкає понад 500 видів акул: від крихітних до величезних акул-гоблінів та інших монстрів. І нинішній баланс видів акул, який ми бачимо сьогодні, виник після масового вимирання, мел-палеогенового періоду 66 мільйонів років тому, згідно з новим дослідженням, інформує 1NEWS.

У крейдяному періоді (який був між 142 мільйонами і 66 мільйонами років тому) над морями командував загін ламноподібних акул Lamniformes.

Сучасні ламноподібні акули включають велику білу, мако і акулу-молот. Однак, вивчаючи різні форми сотень стародавніх копалин зубів акули, дослідники виявили, що різновид кархариноподібних акул Carcharhiniformes — найбільший загін акул сьогодні, включає тигрових акул і інших — почав активно розвиватися, в той час як багато ламноподібних акули вимерли.

Цей баланс зберігся і до наших часів. Що залишилося від акул? «Вивчення викопних акул — це і прокляття і благословення», говорить Ніл Ашліман, еволюційний біолог з Університету Св. Амвросія, який не брав участі в дослідженні.

«Цілісні примірники — надзвичайна рідкість, тому що хрящові скелети цих тварин погано фосилізуються. Акули постійно виробляють і втрачають зуби протягом усього життя. Власне, завдяки скарбниці з зубами у нас є чітке розуміння того, коли в геологічному літописі з’являлися і зникали різні групи акул».

Проаналізувавши різні форми 597 давніх зубів акул з усього світу, які датуються 56 — 72 мільйонами років тому, вчені прийшли до висновку, що вимирання однієї групи акул і процвітання іншої було пов’язано зі зміною раціону харчування і джерел їжі. Ламноподібні їли багато кальмарів і морських рептилій, але багато з них вимерли.

Невеликі ж кісткові риби, з іншого боку, почали наповнювати моря і стали їжею для кархариноподібних акул, які на них полювали.

Вивчення еволюції акул допомагає вченим знаходити способи збереження сучасних видів, які знаходяться під загрозою знищення.

Нагадаємо, в Австралії знайшли зуби гігантської доісторичної мега-акули. Експерти повідомляють, що доісторична акула жила 25 мільйонів років тому і харчувалась невеликими китами та пінгвінами.

 

Tags
загрузка...

Схожі статті

Close