Археологи знайшли мавзолей імператора Хань Вень
Гробниці є ключем до розуміння формування національної ідентичності Китаю, пише 1news з посиланням на lenta.ua.
Велика гробниця у передмісті міста Сіань на північному заході Китаю була ідентифікована як мавзолей імператора Вень із династії Західна Хань (роки правління 180 – 157 до н.е.).
Місцева легенда свідчить, що гора, відома як Паща Фенікса поза містом Сіань, була гробницею імператора. Ця віра була повсюдною протягом тисячі років, про що свідчать 10 кам’яних скрижалів на горі, на яких написані почесті імператору, і пам’ятник, що знаменує його останнє місце упокою, який був встановлений на Пасті Фенікса під час династії Цин. Проте численні археологічні дослідження не виявили свідчень стародавнього будівництва. Паща Фенікса – це просто природний пагорб, а не імперський курган.
Те, що могло виявитися справжньою гробницею імператора Вень, було виявлено приблизно за милю від гори у 2017 році під час аварійних розкопок для боротьби з мародерством. Можливо, спочатку це була піраміда, типова для імператорських гробниць тієї епохи, але якщо так, то за тисячоліття пагорб сплющився. Також можливо, що Імператор замовив менш визначну гробницю, оскільки він був відомий і поважаємо за свій дбайливий підхід до керівництва. Вона не була визнана імператорською гробницею, поки розкопки не виявили її форму та монументальні розміри (230 футів завдовжки та 100 футів завширшки).
Велика центральна гробниця, в якій ще не проводилися розкопки, оточена більш ніж 110 ямами і гробницями для жертвоприношень. На даний момент розкопано лише вісім з них, і в них археологи виявили величезну кількість артефактів з династії Західна Хань, у тому числі понад 1000 розписних керамічних фігурок, зберігачів імператорських гробниць, залізних мечів, мідних шестерень колісниць, печатки урядові чиновники тварин, бронзові кільця та монети. Зберігачі кераміки та служителі, частини колісниць, зброя та печатки підкреслюють, як був обставлений комплекс мавзолею, щоб створити свого роду тіньовий уряд для імператора в потойбіччя.
Багатство дарів пов’язане з однією з головних гробниць-супутників мавзолею. Він належав матері імператора Вень, вдовствующей імператриці Бо, яка померла в 155 р. до н.
Ма Юн’їн, дослідник Академії археології Шеньсі сказав, що виявлення могил імператриці Лю Хена та його матері також вказує на те, що велика гробниця в центрі має бути місцем довгого упокою імператора.
«Це ранній королівський цвинтар Західної Хань, де гробниця імператора була поміщена в центрі і оточена могильними ямами», – сказав він.
“Відкриття Балінга також означає, що місцезнаходження всіх 11 мавзолеїв імператорів Західної Хань у Сіані, тоді національної столиці, відомої як Чанъань, було підтверджено”, – сказав Ма.
За словами Лю Цинчжу, дослідника археології Китайської академії суспільних наук, велична гробниця стала важливою віхою у розвитку китайських королівських мавзолеїв.
Мавзолеї попередніх правителів наголошували на зв’язку всередині їхніх власних сімей. Наприклад, королівські пари часто ховали разом.
“Але гробниця Лю Хена відображала те, що країна, представлена владою імператора, була пріоритетом”, – сказав він, додавши, що дослідження гробниці також є ключем до розуміння формування національної ідентичності Китаю.