Цікаве

Археологи знайшли ймовірну столицю стародавньої Месопотамії

Розкопки поселення віком близько 4000 років в провінції Ді-Кар на півдні Іраку відкривають нову сторінку у вивченні шумерської цивілізації, пише 1NEWS з посиланням на lenta.ua.

Понад 1200 археологічних пам’яток ідентифіковані вченими за багато років в районі Телль-аль-Духаїль, в тому числі Великий зикурат в Урі і царська гробниця. Нещодавно до них додалось ще одно стародавнє місто, розташоване на березі водотоку.

«Імовірно, поселення було столицею держави, заснованої в результаті політичного колапсу в кінці древньої вавілонської епохи [сер. II тисячоліття до н. е.]», — заявив керівник розкопок Олексій Янковський-Дьяконов, додавши, що цей колапс призвів до руйнування міської шумерської цивілізації.

Експедиція виявила древній порт, залишки храмової стіни шириною близько 4 метрів, сліди пічей-тандирів і глиняні статуї верблюдів, що відносяться до раннього залізного віку. Деякі артефакти вперше свідчать про розвиток мулового землеробства в Месопотамії. Найстарішу споруду в місті вчений відносить до давньовавілонської епохи. Археолог впевнений, що подальші розкопки виявлять і «клинописні документи в непорушеному археологічному контексті».

Примітно, що поселення знаходиться по дорозі в Ур — шумерське місто-державу, згадане в Біблії як місце народження праотця Авраама.

В епоху розквіту Ур був величезним містом з чудовими храмами, палацами, площами і громадськими будівлями, але залишався важливим центром і в вавилонський період.

З іншого боку, недалеко від місця розкопок розташоване Еріду — згідно з шумерською міфологією, найдавніше місто на Землі, куди, перед Великим потопом, царі спустилися з небес. У вавилонських текстах про нього сказано як про створене богом Мардуком «святе місто, житло [інших богів]». У переказах вавилонян Еріду постає земним раєм, де росте пальма на березі океану.

«Нові розкопки мають першорядне значення, оскільки відкривають нам одне з шумерських міст з морським портом, — зазначає професор стародавньої історії Гейт Салем з Університету Аль-Мустансірія. — Колись більшість міст мали вихід до моря, але сьогодні вони перетворилися на величезну пустелю».

Важливість робіт «не тільки для Іраку, але і для всього людства» визнає і глава департаменту відділу старожитностей провінції Ді-Кар Амер Абдель Разак, але проведення подальших розкопок залежить від виділення фінансування.

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button