Цікаве

Алергія на цвітіння: симптоми, небезпечні трави та способи лікування

Алергія на пилок всіх квітучих рослин називається поліноз. У 1873 році англійський лікар Чарльз Блеклі довів, що саме пилок, а не аромат є причиною сезонного ринокон’юнктивіту. Головні симптоми: сльозотеча, чхання, нежить, дерматит, перхота в горлі, іноді навіть напади задухи.

“Вважається, що поліноз – весняна проблема. Але є рослини, які викликають сильну алергію і влітку. Зазвичай алергія починається із середини квітня, коли починають цвісти тополя, липа, дуб, вільха, клен, береза. Наступний сплеск алергічних реакцій припадає на кінець травня – початок липня, коли починають цвісти злакові рослини: тимофіївка, жито, пшениця, овес тощо. І третій “алергенний період” триватиме з липня і аж до кінця вересня. Головні винуватці – амброзія, лобода, полин”, – розповідає лікар-терапевт Валентина Андрейченко, передає 1News.

Тимофіївка – найалергеніша трава

Тимофіївка – найалергеніша трава

Механізм виникнення полінозу виявили зовсім недавно. Виявилося, що це спадкове захворювання. Сьогодні вже знайдені гени, які з покоління в покоління передають сприйнятливість до того чи іншого алергену. Наприклад, до пилку такої трави, як тимофіївка. Найчастіше хвороба передається по материнській лінії, значно рідше – по батьківській.

Симптоми алергії на цвітіння

Перші симптоми хвороби можуть проявитися навіть у зрілому віці. Адже процес формування алергії може протікати і латентно, тобто без симптомів. Саме захворювання проявляється тоді, коли в організмі кількість антитіл до пилку наближається до критичної маси. Вчора ще людина була здоровою, а сьогодні у неї з’явилася бронхіальна астма.

Дуже важливо пам’ятати, якщо один з майбутніх батьків страждає на алергією на пилок (особливо якщо це мати), слід планувати зачаття дитини. Адже доведено, що малюк, який народився у таких батьків у період цвітіння злакових трав або дерев, ризикує заробити поліноз значно швидше і в більш важкій формі, ніж той, який народився в листопаді-грудні.

Найнебезпечніші – вітрозапилювані рослини. Саме вони дають величезну кількість пилку, причому дуже дрібного, здатного проникати в пори слизової оболонки навіть крізь одяг.

Небезпечні рослини

Головні вороги хворих на поліноз – вільха, береза, тополя (тополиний пух, до речі, ні при чому), іноді дуб. Цвітуть вони з квітня по другу декаду травня. Також небезпечні ялина і сосна.

І якщо дерева вже відцвіли, то зацвіли злакові трави – тимофіївка, райграс… Небезпека посилюється і тому, що багато злакових ми використовуємо як їстівні: жито, пшеницю, овес. Так пилкова алергія доповнюється алергією харчовою. Причому жодна кулінарна обробка допомогти не може. А в липні зацвітає амброзія, яка видає надзвичайну кількість пилку. Тисячі людей щорічно беруть лікарняні з приводу бронхіальної астми, викликаної пилком амброзії. Цей період – справжнє лихо для алергіків.

Лікування полінозу

Сьогодні мало не всі хвороби намагаються лікувати травами. Але до полінозу це застосовувати не можна у жодному разі! До фітотерапії та апітерапії треба ставитися дуже обережно.

Багато батьків люблять купати новонароджених у відварах ромашки, череди, навіть не підозрюючи, що обидві трави містять велику кількість пилку і можливе різке погіршення загального стану дитини. У медичній практиці відомі важкі реакції на полиновий чай, промивання очей настоєм ромашки тощо.

Небезпечним може стати і мед, оскільки в нього теж потрапляє певна кількість пилку. Загрозу хворим несуть також яблука, персики, черешня. Хвороба за таких умов проявляється перхотою в горлі, нежитем, набряком губ, очей. З алкоголем теж треба бути обережним. Рекомендуємо алергікам не пити шампанське або вино. Від алкогольних напоїв, що містять полин, слід відмовитися назавжди. Інакше алергія може бути миттєвою, аж до набряку Квінке і навіть анафілактичного шоку.

“На жаль, поліноз повністю вилікувати не можна. Наразі застосовується комплексна антигістамінна терапія для зняття симптомів. Але, хай як дивно це не звучить, іноді в алергіків може виникнути алергія на антигістамінні препарати. Тому таку терапію слід проходити під контролем лікаря. Для лікування пацієнта з алергією на цвітіння застосовується і метод специфічної гіпосенсибілізації. Взимку або пізно восени пацієнтові вводять під шкіру невелику кількість алергену, намагаючись таким чином ніби приручити організм до нього”, – підсумувала лікар.

Джерело: Сьогодні

Back to top button