Цікаве

Активісти заявили в поліцію з приводу незаконної діяльності підприємства Бродського

«Київський річковий порт», управління яким пов’язують з колишнім главою Державного комітету з питань підприємництва Михайлом Бродським, видобуває пісок в порушення постанови Кабінету міністрів № 615 від 30.05.2011 р. «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами». Про це пише видання «Голос.ua», додаючи також, що незаконний видобуток піску ведеться без необхідних дозвільних документів.

Як зазначає видання, невід’ємною частиною спецдозволу Кабміну в даному випадку є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем та містить програму робіт, яка оформляється як додаток, а також особливі умови надрокористування. В угоді про умови користування надрами №672 зазначено, що повинен бути Акт гірничого відводу, який надає суб’єкту господарювання право на видобуток піску.

«Видобуток піску з родовища Ново-Українське площею 753,5 га здійснюється посадовими особами ВАТ «Київський річковий порт» без наявності Акту гірничого відводу – в порушення ст. 17, 19 Кодексу України про надра – право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, тобто ні добувати, ні продавати пісок підприємство не має права», – зазначають журналісти.

З огляду на вищевикладене, видання приходить до висновку, що в діях посадових осіб «Київського річпорту» вбачаються ознаки вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 212 і ч. 5 ст. 191 КК України. На сьогоднішній день ВАТ «Київський річковий порт» за даними публічної кадастрової карти України не має земельної ділянки для потреб, пов’язаних з видобуванням піску з Ново-Українського родовища. А це є грубим порушенням ст. 66 Земельного кодексу України і ст. 18 Кодексу про надра, тобто грошова плата за оренду 753,5 га землі не нараховувалася і не направлялась в місцевий бюджет протягом 21 року.

Крім зазначеного, за інформацією Київської обласної держадміністрації, розпоряджень про передачу земельних ділянок для потреб, пов’язаних з користуванням надрами ВАТ «Київський річковий порт», не давалося. Також відсутнє рішення Обухівської районної ради (до 1997 року Української міської ради) про надання в користування для ПАТ «Київський річковий порт».

«Голос.ua» також додає, що активісти Громадського об’єднання «Браття» провели кілька акцій, «щоб власники ВАТ «Київський річковий порт» припинили грабувати надра українців і змусити Бродського і Ко в повному обсязі сплачувати податки».

«Слід зазначити ще і той факт, що активісти природоохоронних громадських організацій (в тому числі і ГО «Браття») провели не одну акцію віідносно зупинки незаконного вивезення піску з території ВАТ «Київський річковий порт», заблокувавши виїзд (в’їзд) вантажівок. Адже подібні дії з боку керівників цього підприємства з видобутку, складування, перевалки піску, в тому числі його навантаження-розвантаження, робота механізмів, складування на відкритій території та вивезення з неї забруднюють навколишнє середовище і призводять до непоправних негативних наслідків. А дана місцевість є місцем відпочинку як місцевих жителів, так і жителів сусідніх населених пунктів і киян», – додає видання.

Також журналісти стверджують, що місцева громадськість не раз виступала проти перевалки і видобутку піску на зазначеній території. Люди діяли цілком законно, адже земельна ділянка належала громаді, тому вони були обурені протиправним захопленням землі та заволодінням шаром ґрунту.

«Мало того, видобуток піску Київський річпорт Михайла і Юрія Бродського (а також Нестора Шуфрича, який приєднався до них) частково проводився з земель водного фонду, а такі дії відповідають складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 27, ч.2 ст. 2392 Кримінального кодексу України. Також зазначені дії відповідають ознакам складу закінченого кримінального злочину, передбаченого ст. 27 ч. 2 ст. 1971 КК України – самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене групою осіб. До того ж порушення встановлених правил використання надр, створило небезпеку для навколишнього середовища, а незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення також є кримінально караним діянням, передбаченим ч. 2 ст. 240 КК України», – апелює до законодавства видання.

Крім того, як вказують журналісти, у відповіді на запит голови ВГО «Бюро по захисту екології і здоров’я» Михайла Бурди голова Київської облради Ганна Старикова також вказала, що ВАТ «Київський річковий порт» не зверталося до Київської облради про надання акту гірничого відводу на продовження спеціального дозвілу № 672 від 05.11.1996 р. (підстава надання: Наказ від 19.07.2017 № 36) на видобуток піску з річки Дніпро на території Обухівського району Київської області.

«У разі, якщо ви володієте інформацією про порушення ПАТ «Київський річковий порт» правил видобутку і реалізації піску, вам необхідно звернутися в територіальні органи Державної служби геології та надр України з відповідною заявою»», – додали в облраді.

Надалі екологи звернулися до Держгеонадр 08.11.2018 р., і їм відповіли, що спеціальний дозвіл на користування надрами № 672 від 05.11.1996 р. надано ПАТ «Київський річковий порт» з метою видобутку піску Ново-Українського родовища, розташованого в мілководній частині Канівського водосховища поблизу міста Українка Обухівського району Київської області. Термін дії ліцензій 20 років.

«Київська облрада надала ПАТ «Київський річковий порт» Акт гірничого відводу від 24. 06.1997 року № 8, зареєстрований в Територіальному управлінні Держнаглядохоронпраці по Київській області та м. Києву 04.12.1997 року № 26. Термін дії Акту про надання гірничого відводу встановлюється на період розробки кар’єра відповідно до наданого права на користування землею. Таким чином, термін дії Акту гірничого відводу від 24. 06.1997 року № 8 не узгоджується з вимогами статті 19 Кодексу України про надра, оскільки після закінчення 05.11.2016 року терміну дії дозволу № 672 ПАТ «Київський річковий порт» втратило силу посвідчення цього права, а саме Акт про надання гірничого відводу від 24. 06.1997 року № 8», – додається у відповіді на запит.

Журналісти додають, що Держгеонадра продовжило термін дії дозволу для Київського річпорту до 2036 року, проте підприємство «забуло» звернутися до Київської облради для продовження необхідних дозволів.

В результаті, отримавши всі відповіді, активісти звернулися в правоохоронні органи з приводу незаконного видобутку піску, яку веде Київський річковий порт.

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close